A Szegedi Kattintós száguldó riportere a helyszínen tapasztalhatta meg a gyorstelepítésű drótakadály (röviden GYODA mester) feleslegességét. Nem csupán az átvágása pofonegyszerű, de tulajdonképpen nem is nevezhető sem akadálynak, sem kerítésnek. Kijelenthetjük, hogy az egymásra helyezett pengés drótok lényegében egyetlen illegális határátlépőt nem tartottak vissza, és várhatóan ez így marad akkor is, ha elkészül a GYODA nagytestvére, a három és félméteres drótkerítés.
Fotó: Szincsok György
Szikrázó napsütésben ezüstösen csillog az úgynevezett műszaki zár a röszkei határban. Lényegében ennyi változott a magyar-szerb határszakaszon, mióta Orbán Viktor a fejébe vette, hogy fizikailag akadályozza meg a menekülteket abban, hogy Magyarország területére lépjenek. Már akkor tudni lehetett, hogy meglehetősen költséges vállalkozásba kezd a magyar kormány, de azt, hogy ennyire hatástalan lesz a műszaki zár, talán még a kerítés ellenzői sem gondolták.
Ha közelebbről megvizsgáljuk a GYODA szerkezetét, akkor megállapíthatjuk, hogy lényegében hadi célokra fejlesztették ki. Funkciója az, hogy lelassítsa az előre nyomuló ellenséget, így a védekező tüzérség és gyalogság számára könnyebb célpontot nyújtsanak a rohamozó katonák. Ilyen drótakadályok nyúltak el több száz kilométeren az első világégés frontjain, de ilyeneket láttunk Normandia partjainál is, ami persze sok ezer amerikai brit és kanadai katona életébe került. Reméljük, nem a ilyen céllal telepítették a GYODA hengereit a határra, a fegyverek használatáról pedig inkább ne is beszéljünk, mert borzalmas elgondolni is, mi történne, ha egyetlen lövés is eldördülne ezen a szakaszon.
„Ha GYODA mester zavart érez az erőben, akkor jobb, ha nem hadonászik a lézerkardjával.”
Lényeg, hogy ezek a pengés hengerek egymásra helyezve sem jelentenek komoly akadályt azok számára, akik még kikerülni sem hajlandók a magyar műszaki zárat. Egyrészt nem túl magasak, egy ereje teljében lévő felnőtt férfi nekifutásból átugorja, és ha el is véti a mutatványt, a pengékre helyezett ruhadarabok megvédik a sérülésektől. A pengés hengereket ugyanakkor fel is lehet emelni, így ha két erős ember tartja az akadályt, akkor a többiek át tudnak bújni alatta. Nem beszéltünk még a GYODA átvágásáról, ami egyszerű és gyors művelet (Kakuk Györgynek, a DK elnökségi tagjának is gyorsan sikerült), igaz egy hét múlva már börtön jár érte. Más kérdés, hogy egy 30 fős menekültcsoport esetében ember legyen a talpán, aki meg tudja állapítani, hogy kinél volt a drótvágó, amikor szétdarabolták a műszaki zárat.
Fotó: Szincsok György
A GYODA legnagyobb problémája mégis az, hogy könnyedén megkerülhető. Tudósítók mesélték, hogy a határon nagy számban járőröző rendőrök olykor maguk mutatják az irányt meg a röszkei vasútvonal felé, amikor a GYODA túloldalán gyülekező menekültcsoportokat látnak. Kétségtelen, itt egyszerűbb begyűjteni a migránsokat, de sokan azért próbálkoznak inkább a pengés kerítésnél, mert mindenképpen el akarják kerülni a regisztrációt. Ha ugyanis a síneken belesétálnak a magyar rendőrökbe, azonnal gyűjtőtáborokba kerülnek, ahol ujjlenyomatot vesznek tőlük, elkezdődik a hivatalos eljárás az ügyükben, így hiába mennek tovább nyugatra, bármikor visszaküldhetik őket ide, ahol átlépték az EU határát.
A spanyol gyártmányú GYODA legfőbb bűne mégis az, hogy felsrófolta az árakat az embercsempészeknél. Arra hivatkozva, hogy most már egy kerítést is le kell küzdeniük a menekülteknek ahhoz, hogy Magyarországra érjenek, és persze úgy igyekeznek bejuttatni a kuncsaftokat az országba, hogy azokat nem regisztrálják a magyar hatóságok, rendkívül megugrottak a tarifák. Persze nem is veszélytelen ezt a szakmát űzni, hiszen az embercsempészek sorra buknak le a határon és az utakon, mégis úgy tűnik, hogy ha egyet elkapnak, kettő lép a helyükre. Ez annak a jele, hogy nincs még egy ilyen jövedelmező üzlet ma a térségben, és a bűnözői körök jól megszedik magukat addig, amíg a kormány és a migránsok egymással viaskodnak.
Fotó: Szincsok György
A GYODA tehát megbukott, mint Rottenbiller, így a kormány törheti a fejét, hogyan hátrál ki ebből a vesztett pozícióból. Már tudják, hogy a magasabb kerítés sem fog semmit megoldani, az építkezést viszont nem fújhatják le, mert az hihetetlen presztizsveszteséggel járna. Az is jó kérdés, hová szállítják majd el azt az irdatlan mennyiségű pengés kerítést, amikor végképp okafogyottá válik jelenléte a határon. Mert ahogy a dakota jedi lovagok mondják: „Ha GYODA mester zavart érez az erőben, akkor jobb, ha nem hadonászik a lézerkardjával.”