Az a legszörnyűbb az Orbán-kormány kommunikációjában, hogy a legfontosabb és legösszetettebb problémákból is kormányzati sikerpropagandát gyárt, így a magyar választópolgárok sokszor el sem jutnak a krízisek valódi okaihoz. A menekültválság például egy szerteágazó globális probléma, a magyar kormány viszont igyekszik ezt partikuláris ügyként kezelni, és azt a szemléletet az emberekbe táplálni, hogy jobb is, ha nem próbáljuk megérteni a menekültprobléma lényegét. Most a forint gyengülése kapcsán is kezdenek kirajzolódni egy féligazságokra és egyértelmű hazugságokra épülő kormányzati propaganda körvonalai.
Fotó: hvg.hu
Ha beszakad a forint, az is természetesen Soros György bűne lesz. Miután milliárdos állami propaganda-hadjárattal sikerült démonizálni az amerikai milliárdos személyét, ma már nincs más dolga a magyar kormánynak, mint minden rosszat visszavezetni Dzsorzsi bácsira, és a hozzá hasonló pénzügyi spekulánsokra. A Rogán-Habony-féle kommunikációs gépezet már létrehozta azt a szörnyet, mely bármikor bevethető bűnbakként, ha meg kell magyarázni valami kormányzati fiaskót.
Márpedig most volna mit magyarázni, ugyanis soha nem volt ilyen gyenge a forint, és nem úgy tűnik, hogy a kormány bármit is magára venne ennek a jelenségnek a felelősségéből. Pénteken dél körül pár pillanatig 330 felett járt az euró-forint árfolyam, ezzel pedig három nap alatt harmadszor gyengült történelmi mélypontra a forint, miután szerdán és csütörtökön 328,07 forintos, majd 329,02 forintos jegyzéssel is negatív történelmi rekordot ért el. Normális országokban erre érdemben reagál a kormány és a jegybank, ám nálunk jönnek a kommunikációs zsonglőrök, és azt mondják, hogy spekulációs folyamatokat sejtenek a háttérben.
Soros Györgynek tehát vajmi kevés köze van ahhoz, hogy rohamosan kezd veszíteni az értékéből a forint.
A sorosozás is úgy indult, hogy sejtelmes háttérhatalmak mesterkedéseiről kezdett szónokolni a kormánysajtó és hasonló bornírtságokra ragadtatják magukat a gombamód szaporodó kormányszóvivők is. Mind közül a legirritálóbb a a Soros György által alapított CEU-n diplomázott Kovács Zoltán, aki azt is hozzátette mindehhez, hogy a kormány vizsgálja ezt a bizonyos spekulációt, és „ennek fényében derítjük fel, mi tehető, mi a teendő”. Ha tényleg vizsgálódna, és ennek fényében cselekedne a kormány, nem is tennénk szóvá, ám már most lehet tudni, hogy mi lesz ennek eredménye, és ennek fényében mit tesz a kormány.
Soros György multifunkcionális ősellenség, akire azt is rá lehet fogni, hogy kevés gyerek születik itthon, vagy, hogy nő a bűnözők száma hazánkban. Adja magát tehát az a megoldás, hogy egy jó kis forintgyengülést Dzsorzsi bácsi nyakába lehet varrni. Ez még sokkal inkább az ő fenségterülete, mint a menekültügy, beleharapott ő már a japán jenbe és az indiai rúpiába is, nehogy már azt higgyük, hogy kíméli az ősellenség valutáját. Mert kit támad legintenzívebben egy ilyen ördögfattya, ha nem a mi csodás kormányunkat, élén magával Orbán Viktorral?
Ha mégsem a kormányzati kommunikációs manipulációs szemüvegen keresztül nézzük a devizaárfolyamok alakulását, akkor könnyen más álláspontra juthatunk. Ahogy eddig kedvezett ugyanis a globális gazdasági klíma az Orbán-kormánynak, most kezdenek sötét fellegek gyülekezni a mi szép országunk felett is. A nemzetközi piacok ugyanis nem elsősorban a spekulációk miatt ingadoznak, hanem előre látható, sőt megjósolt pénzügyi és gazdasági folyamatok elindulásával. Nem megyünk bele az elemzésekbe, de egy korrekció szükségességét már korábban is megjósolták mérvadó elemzők, és egy komolyabb válság kialakulását sem zárták ki.
Soros Györgynek tehát vajmi kevés köze van ahhoz, hogy rohamosan kezd veszíteni az értékéből a forint. Ezt még maga a Matolcsy György vezette jegybank is elismerte, ugyanis a kormány sunyi célozgatásaira elég idegesen reagált az MNB. Mivel adottságaiban a hozzánk leginkább hasonlító közép-kelet európai országok valutái hasonló mértékben estek, mint a forint, nincs sok szakmaiság abban, ha e mögött is a magyarok ellen áskálódó csúnya milliárdos bácsit látjuk. A Magyar Nemzeti Bank ennek ellenére még mindig nem emel kamatot, pedig azzal sokat enyhítene a forintra nehezedő nyomáson, ami mögött persze nem Soros György áll.
Fotó: blikk.hu
A kormány valószínűleg sejti, hogy vége a bőség hét esztendejének, és amellett, hogy elkezdett bespájzolni nehéz napokra, ezzel párhuzamosan kommunikációs stratégiát dolgoz ki arra az esetre, ha nagyon beütne a krach. Ha felnagyítják a veszélyt – amit Soros György befolyásának hangsúlyozásával tudnak leginkább elérni – akkor a magyar kormány, mint védelmező, oltalmazó erőként fog ezzel szembeszállni. Megint a harcban edzett férfi képében tud előlépni Orbán Viktor, aki megvédi népét (és persze a nemzeti valutát) a spekulánsok, különösen Soros György ellenében. Mert, ahogy az ősi dakota bölcsesség tartja: „Győztes taktikán csak akkor változtass, ha vesztésre állsz.”