Szegedi Kattintós

  • Főoldal
  • Orbán Viktor
  • Simicska Lajos
  • Közéleti Ketrecharc
  • Pávatánc
  • Kaja, pia, csajok
  • Poéngyáros
  • Szeged
Ha akarná, akkor sem konszolidálhatná saját rendszerét Orbán Viktor

Ha akarná, akkor sem konszolidálhatná saját rendszerét Orbán Viktor

Orbán szokása szerint kettős játékot űz. Ezt egyelőre büntetlenül megteheti, mert új kormánya még nincs, a régi pedig már nem csinál semmi lényegeset. Egyfelől itthon tovább pörgeti a migránskereket, örömmel konstatálja, hogy a Soros Györgyhöz kötődő szervezetek, alapítványok, oktatási intézmények ellehetetlenülnek, illetve elhagyják az országot, ugyanakkor a külföld felé békülékenyebb üzeneteket is küld. Azok, akik paradigmaváltást látnak ez utóbbi jelenség mögött, valószínűleg úgy gondolják, hogy Orbán kész bizonyos kompromisszumokra annak érdekében, hogy ne közösítsék ki saját pártcsaládjából, illetve ne essen el uniós forrásoktól.

blikk_5.jpg

Fotó: blikk.hu

Sokkal valószínűbb azonban az a változat, hogy a németek és franciák kettős nyomás alá helyezték Orbánt. Angela Merkel inkább az Európai Néppártból való kizárással fenyegeti az illiberális magyar kormányfőt, Emmanuel Marcron viszont egyértelművé tette számára, hogy ezzel a politikával a perifériára szorul. A felek közti párbeszéd mindenesetre sokkal intenzívebbé vált a választásokat követően, mint amilyen azt megelőzően volt. A zárt ajtók mögött elhangzottakról a magyar fél hivatalosan csak általánosságokat, és nyilvánvaló füllentéseket kommunikál, a franciák és németek pedig a nemzetközi sajtón keresztül szivárogtatnak ki néhány részletet.

Ezekből a töredékes információkból is jól látszik azonban, hogy az EU csúcsvezetői nem akarják mindenáron a radikálisok közé lökni Orbánt, egyúttal kizárni Magyarországot minden együttműködésből. Ez nem lenne jó sem a magyaroknak, sem az Európai Uniónak, hiszen további nemzeti eszkalációkat indítana el, ugyanakkor az Orbán-kormány politikája miatt nem akarják hátrányos helyzetbe hozni az országot. Főként Macron viselkedésén látszik, hogy megértette Orbán taktikáját, illetve a motivációit, ezért személyre szabott módszert alkalmaz.

Nem erősíti azzal, hogy Magyarországra látogat, mint például Erdogan vagy Putyin, de minden lehetőséget megragad arra, hogy személyesen beszélgessen el Orbánnal. Ez imponál a magyar kormányfőnek, ugyanakkor nem valószínű, hogy egyszerű bájcsevegések zajlanak ezeken a találkozókon. A francia elnök ugyanis a „húzd meg, ereszd meg” taktikával próbál Orbánból némi együttműködést kipasszírozni. Vannak eszközei, hiszen erős a befolyása az EU-ban, ugyanakkor segítségére lehet a közvetlen meggyőzésben Angela Merkel is, akivel közös nevezőre jutott már ezeknél nehezebb kérdésekben is.

Egyszóval, ha valaki konszolidációnak látja a jelenlegi folyamatokat, az téved is, meg nem is. Nem tudjuk ugyanis, hogy az új kormány beélesítése előtt milyen engedményekre kényszerítette Macron és az Európai Néppárt Orbánt, hiszen, a puding próbája az evés, és ezt a pudingot még fel sem szolgálták. Az azonban biztos, hogy a magyar kormányfő soha nem fogja beismerni, hogy bármiben is kompromisszumra jutott volna a „hanyatló nyugat” bármelyik vezetőjével is. A harcias retorika ezért itthon biztos megmarad, ám az nem biztos, hogy ezt következetes végrehajtás is követi majd. Ha úgy tetszik, az uniós csúcsvezetők megmenthetik a hazai civileket, a CEU-t, a szabad sajtót, a bírói függetlenséget, ám Orbán biztosan épp olyan tántoríthatatlan vezetőként fog tetszelegni, mint amikor hadat üzent a liberális demokráciáknak.

Többször értekeztünk már arról, lehet-e, illetve hasznos dolog-e Orbán szempontjából konszolidálni saját rendszerét. A válasz röviden annyi: elvileg lehetne konszolidálni, ám biztos, hogy nem lenne taktikus lépés a részéről. Orbán ugyanis ahhoz szoktatta saját táborát, hogy mindig küzdeni kell valakik vagy valamik ellen, a konszolidáció viszont az elfogadásról, az építkezésről, a kompromisszumokról szól. A kormányfő általában úgy választotta meg ellenségeit, hogy azok megfélemlíthetők, zsarolhatók, legyőzhetők legyenek, és amikor eltért ettől a sémától, meg is égette magát. Gondoljunk csak az államadósság elleni harcra, amit látványosan elveszített, majd ejtette is a témát. Ilyen logika alapján most nem lesz harc (legfeljebb egy kis kommunikációs bűvészkedés) a népesedéspolitika területén, illetve nem próbálják meg hazacsábítani a külföldön dolgozó fiatalokat sem.

Ha a kormányfő habitusa nem lenne ilyen konfrontatív, akár kapóra is jöhetne számára az a nemzetközi elvárás, hogy engedjen bizonyos kérdésekben. Megerősíthetné pozícióit a nemzetközi színtéren, elfogadtatná azokat a változásokat, melyeket ma nehezen tud lenyelni a hazai és külföldi közvélemény, ezzel lényegében legalizálná az illeberális állam néhány elemét. Ő viszont hiába indul most vidékjáró körútra, célja nem az, hogy megszerettesse magát azokkal is, akik eddig nem szavaztak rá. Őt csakis azok érdeklik, akik hozzák számára a kétharmadot, vagyis bedőlnek a meglehetősen lebutított propagandájának.

index_127.jpg

Fotó: AFP

Ha konszolidálná rendszerét, akkor valós problémákra valós válaszokat kéne adnia, amihez sem kedve, de valószínűleg stábja nincs. A valódi szakembereket ugyanis már elüldözte magától, akik meg megmaradtak a párt értelmiségi holdudvarában, azok nagy pénzt akarnak szakítani, nem ciklusokon átívelő nagy reformokkal bíbelődni. A centralizáció folytatása a Nemzeti Együttműködés Rendszerének biztosítéka arra, hogy mindig lesz annyi pénz a rendszerben, amennyiért érdemes hűségesnek maradni Orbán Viktorhoz. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha csatába indulsz, ne a rátok váró szörnyűségekről beszélj a harcosaidnak, hanem a gazdag zsákmányról.”      

14 komment Orbán Viktor Pávatánc Közéleti ketrecharc Tovább
Ha akarná, akkor sem konszolidálhatná saját rendszerét Orbán Viktor Tovább
Facebook Tetszik
0
14 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Online harcosokkal a valós problémák ellen? - Innen szép nyerni! Online harcosokkal a valós problémák ellen? - Innen szép nyerni!
  • Mi lehet az ukrán-magyar kémjátszma hátterében? Mi lehet az ukrán-magyar kémjátszma hátterében?
  • Lázár János igyekszik hasznot húzni a Fidesz zavarodottságából Lázár János igyekszik hasznot húzni a Fidesz zavarodottságából
  • Poloskák, kullancsok, zebrák Poloskák, kullancsok, zebrák
  • Olyan zavaros lett az USA irányvonala, hogy még Orbán sem tudja lekövetni azt Olyan zavaros lett az USA irányvonala, hogy még Orbán sem tudja lekövetni azt

A bejegyzés trackback címe:

https://szeka.blog.hu/api/trackback/id/tr7713966480

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Csepp a tengeriben · http://www.vasalobolt.hu 2018.05.18. 16:41:09

A nagy pávatáncos egyszer elfog esni.
Válasz erre 

tireless treehugger 2018.05.18. 19:13:32

Más véleményen vagyok:
Az úniós mag már bezárkózott, most már csak a felosztáson vitatkoznak. A többsebességes európa kialakult, most ennek a helyzetnek megszilárdítása történik.

Nem lehet elvárni hogy a nyugat feladja eddigi legsikeresebb projektjének eredményeit:

gazdasági politikai társadalmi únió a nagy vetélytársak között.

Ma már az olasz-spanyol-francia-német-holland összertartozik és ennek mindennap tapasztalják az előnyeit. Ami számomra meglepő hogy a spanyol-olasz-osztrák milyen erősen kapaszkodik, mennyi mindenben kiszolgálják az eu programot, pedig nekik volna más lehetőségük is.

Nekünk már nincs több lövésünk ebben a játszmában, irányt váltani nem tudnánk. Nem találtok senkit aki hinne nekünk vagy bízna bennünk, se hitelünk se becsületünk. És hát otthon sincs olyan erő ami ne lenne magyar magyar magyar magyar.

Ez a hajó már elúszott. Ennyike. A középkorúaknak már nem lesz újabb lehetősége az életükben, nekik agyarországot kell élhetővé tenni. Szóval a belső konszolidáció elindulhat. A külső meg lecsendesedik idővel, az új realitásokba belenyugszanak az emberek.

De!!!!!

Mivel az értelmesek elvándorlása nem fog csökkenni, az erősödő belső konfliktus lecsendesítéséhez egyre keményebb erő szükséges. És aztán semmi jele annak hogy a rendszerből kidobnák a "forradalmi gárdát", márpedig a munkásőrök és komisszárok garantálják hogy állandó válságnak néztek elébe.
Válasz erre 

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2018.05.18. 19:50:28

@tireless treehugger: A többsebességes Európában nem tartozik a belső maghoz se Olaszország, se Spanyolország. Hiába van eurójuk, ők a csóró déliek a portugálok és a tévedésből, csalással felvett görögök mellett...
Válasz erre 

tireless treehugger 2018.05.18. 21:13:19

@Online Távmunkás:

Én is abban a tudatban voltam évekig. De az elmúlt két évben olyan változások történtek spanyolban(inkább) olaszban (kevésbé ) hogy át kellett értékelnem az európai magról alkotott véleményem és újragondolnom az összefüggéseket

Ha visszamegyünk 30 évet akkor érthető válik. A keleti bővítés előtt az egk mozgási iránya a földközi tenger felé történt. A rendszerváltozás eltérítette ezt és az érdeklődés középpontjába kerültünk. Viszont a válság minket teljesen padlóra küldött megmutatta hogy elértük a potenciális lehetőségeink határát, és az únió számára újra felértékelődött a mediterrán. Bennem mindig megvolt az a prekoncepció hogy a földközi tenger nagy népei befolyási versenyben vannak, de a németek szerepét nem számoltam. A gazdasági válság valamint a líbiai (és most szír) események viszont azt mutatják hogy a németek szerepe nagyon jelentős. Szóval ha a németek délre figyelnek akkor az ottani népek boldogan szolgálnak nekik, cserében a németek sem hagyják őket az út szélén.
Válasz erre 

LKerekes 2018.05.19. 04:28:56

Ennyi ésszel és tudással, hogy-hogy nem ti nyertétek a választást háromharmaddal?
Válasz erre 

Zoltan Hazafi 2018.05.19. 09:06:56

@tireless treehugger: "Ami számomra meglepő hogy a spanyol-olasz-osztrák milyen erősen kapaszkodik, mennyi mindenben kiszolgálják az eu programot, pedig nekik volna más lehetőségük is."
- Csatlakozni a V4-ekhez? :-) Kétlem...
Válasz erre 

Zoltan Hazafi 2018.05.19. 09:07:34

@LKerekes: Mert csalni - tudni kell.
Válasz erre 

LKerekes 2018.05.19. 10:15:07

@Zoltan Hazafi:
Hiába, a rögeszme marad. Megnyugszik a beteg.....megnyugszik....
Válasz erre 

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2018.05.20. 15:06:34

@tireless treehugger: A válságban padlóra kerültek a déli országok is, nem véletlenül hivatkoztak a problémás országok neve alapján a PIGS-csoportra...
Válasz erre 

tireless treehugger 2018.05.22. 07:27:29

@Online Távmunkás:

A válságban mindenki padlóra került. De egyes országoknak lehetőségük volt saját pénzük által gyorsan kimászni belőle.

"piigs" duma része a post-truth birodalomnak, khmm ...... most majdnem mondtam valamit..

ps: Az én világom másképp épül fel, másképp látom, mások a körülmények, a színek, az ízek, a gondolatok, az érzelmek, a vágyak, a tervek, a lehetőségek, .....
Válasz erre 

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2018.05.22. 15:11:32

@tireless treehugger: A post-truth birodalom alatt mit értesz? Oda tartozik az Economist, a Financial Times és a BBC is?
Válasz erre 

tireless treehugger 2018.05.22. 19:29:17

@Online Távmunkás:

Ezeknél a vélemény és ellenvélemény egymást követik, így próbálnak az "igazságon innen" és az "igazságon túl" között megmaradni..

Ft az jó. De ember legyen a talpán aki eligazodik a vélemény-ellenvélemény-különvélemény egyvelegben, szóval inkább csak döntéstámogató mint az aktuális folyamatokat önmagukban megmutató írások.

Economist az amatőr. Kb mint a hvg, sokat beszélnek és nem mondanak semmit.
BBc az tiszta propaganda.

És mint láthatod igazuk lett, mert mondták ugyan hogy:
piigs és majd mindjárt csőd,
de közben azt is mondták hogy:
nono minden rendben van.

Vélemény- és szólás szabadság van.
Aztán még sok mindent mást is szabad. Nem írom le mert azt hiszed hogy személyeskedni akarok, szóval inkább elnézést kérek és élek a csendbenmaradás jogával.

See Ya
Válasz erre 

kolompar lole 1113 2018.07.07. 03:02:51

@Online Távmunkás: EU = német-holland-benelux tengely. A többi csak a reménytelenül ácsingózó külgyarmat.
Válasz erre 

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2018.07.07. 20:24:37

@kolompar lole 1113: Ne zavarjon, hogy a holland a Benelux része és a franciák is meghatározóak...
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Hirdetés

Tipp-Adás a nyerő podcast!

bloghu_premium_selection_badge.png

 

szeka_logo_01-01.PNG

Ha támogatna...

Amennyiben nem tud leszokni a SZEKA Blogról, támogassa adományával!

 

Szegedi Kattintós

Szegedi és közéleti témájú blogbejegyzések gyűjteménye.

Ahol szeretnek bennünket

726e6b42-b0a7-4224-9b66-7b6bb0a61336.jpg

 

A hírek forrása

hirlogo.jpg

Top 5

  1. Itt van Simicska lopós plakátjainak 14 újabb változata
  2. Öt időzített bomba, melyek mindegyike szétvetheti a Fideszt
  3. A szakadék széléről rántotta vissza Orbánt saját frakciója
  4. Öt fideszes trükk, melyeket rendesen benyeltünk
  5. Hagyjuk, hogy Gajus Scheltema nevessen a végén!

Keresés

Reklám

Élő, online nyelvórák

Pánikkapcsoló
switch-on.png switch-on.png

süti beállítások módosítása
Dashboard