A tavasszal beindult fideszes gőzhenger ősszel is tarolt, ám Szegeden a kormánypárt polgármester-jelöltjét rommá verte a szocialisták jelenlegi legerősebb embere, Botka László. A szeka.hu blogja korábban feltette a kérdést, milyen üzenete lesz, ha vereséget szenved a Fidesz Magyarország harmadik legnagyobb városában. Íme a válasz.
Fotó: Szincsok György
Medvéket ígért a szegedieknek, ő maga viszont oroszlánként tért vissza a politika dzsungelébe Botka László. Az országos elemzésekből ugyanis kimaradt az a nem elhanyagolható körülmény, hogy az október 12-i győzelemmel nem megtartotta, hanem lényegében visszahódította a hatalmat Szegeden a baloldal. Az utóbbi 4 évben a polgármester kénytelen volt a Fidesz-KDNP-Jobbik nagykoalíció ellenszelében kormányozni a várost, ők ugyanis egy fővel többen voltak a testületben, mint Botka László szövetségesei.
Ezúttal azonban nem kérdés, hogy melyik oldal diktálja a feltételeket, a 20 egyéni körzetből ugyanis 17-et a baloldali összefogás jelöltjei nyertek. Rövidesen Botka és csapata visszaszerzi az irányítást a városi cégek fölött, a politikai alkuk kényszere nélkül dönthet beruházásokról, kinevezésekről, uniós pályázatokról.
Hogy mi ennek a látványos sikernek a titka? Elsősorban az, hogy az ellenzéki összefogás különösebb viták nélkül, szinte a színfalak mögött köttetett meg, hogy jelöltjeik nem vesztek el a felelőtlen ígérgetések zsákutcájában, hogy nem akartak több plakátot ragasztani az ellenfeleiknél, és nem ételosztással akarták megvásárolni a választók szimpátiáját. De ez is kevés lett volna Botka László átütő karaktere nélkül. A szegedi példa épp úgy bizonyítja, hogy az erős személyiség mindennél többet számít egy helyhatósági választásnál, mint Páva Zsolt pécsi, vagy Szita Károly kaposvári újrázása.
Kothencz János fideszes polgármester-jelölt csúfos veresége a baloldal budapesti fiaskójának szinonimája. Ékes bizonysága annak, hogy nem lehet valakit a semmiből két hónap alatt felépíteni, és hogy a politika világát csak politikusok tudják hatékonyan működtetni. Kothencz már a jelölése napján vesztes volt, akár csak Falus Ferenc. Nem szokás szeretni a politikusokat Magyarországon, de be kell látni, hogy a civil életből érkezők csak kínos pofonok után ébrednek rá arra, hogy ez nem a lovagi párbajok terepe.
Botka ugyanakkor rendkívül tudatosan építkezik már a 90-es évek vége óta. Első politikai sikereit a helyükön kezelte, nem tört sem a pártjában, sem a különböző szocialista kormányokban erejét meghaladó szerepre. Tudta, hogy Szeged megnyerése pártjának e válságos periódusában talán még fontosabb, mint 2010-ben. Vasárnapi győzelmével kétségtelenül a szocialisták legfajsúlyosabb politikusává vált, hiszen valódi politikai teljesítményt rajta kívül szinte egyetlen párttársa sem tudott elérni az utóbbi 6-8 évben. A legfontosabb kérdés most az, hogy a baloldal pártjai mennyit tudnak profitálni Botka szegedi tarolásából. Ha a győzelemből épp úgy tudnak tanulni, mint a vereségekből, akkor lehet esélyük a következő országgyűlési választásokon, ha nem, akkor Botka magányos oroszlánként védi saját végvárát még hosszú ideig.
Trombitás Alfréd