Magyarország jelenlegi miniszterelnöke szeret hangzatos kijelentéseket tenni, ami politikai karakterének szerves része, mégis utólag bizonyára többször megbánta, ha a hallgatósága idegein cimbalmozott néhány vitatható mondatával. Károkat okozott ezekkel nem csak magának, a pártjának, de az országnak is. A Szegedi Kattintós időrendi sorrendben szedte össze ezeket az idézeteket.
Fotó: parameter.sk
1. A pillanatnyi népszerűség csábítása „Senki sem lépheti át a saját árnyékát. Ha egy politikus nem tartja magát korábban kimondott gondolataihoz, s mindig csak a pillanatnyi népszerűségre gondol, eltávolodik egykori önmagától, akkor előbb-utóbb erkölcsileg megsemmisül, kiürül, és zörögni kezd, mint a mákgubó ősszel, ha fújja a szél.” (1993)
Ezt az Orbán Viktornak tulajdonított kijelentést az elhangzása után évekkel idézte a Népszabadság. Amikor állítólag elhangzott, akkor a Fidesz éppen félúton volt a liberális kis pártból a nagy konzervatív néppárttá válás felé. Hogy a későbbiekben mennyire tartotta magát saját erkölcsi iránymutatásához a párt vezetője, azt mindenki maga is eldöntheti, de a következő idézetek is segítenek megítélni, mennyire vehetjük komolyan a fiatal Orbán Viktor következetességét.
2. Isten mentsen bennünket az uralkodni vágyóktól. „Nem azért dolgozott-e az elmúlt nyolc évben a társadalom, hogy soha többé ne legyen olyan kormányfője Magyarországnak, aki nyugodtan kijelentheti: rajta kívül nincs más alternatíva. Aki ezt állítja, az nem kormányozni, hanem uralkodni akar."
(Magyar Nemzet, 1998. április 9.)
Visszanyal a fagyi. Orbán Viktor nyíltan vagy burkoltan többször is kifejtette már, hogy pártjának nincs alternatívája a magyar politikai életben. És azt, hogy hogy ki akar kormányozni és ki uralkodni, szintén az olvasó bölcsességére bízzuk.
3. Extra Hungariam non est vita si est vita non est ita. „Nem történik tragédia, ha nem valósul meg 2003-ban a csatlakozás. Most sem vagyunk az Unió tagjai, s mint látjuk, van élet az EU-n kívül is. De nem erre készülünk. Azért sürgetjük az integrációt, mert az újabb lökést adna a gazdasági fejlődésnek.”
(Világgazdaság, 1999. december 17.)
Az Európai Unióval kapcsolatban többször, többszörösen ellentmondó kijelentéseket tett már Orbán Viktor, ám első kormányzása idején még nem voltunk tagjai a szövetségnek. Ez a kijelentése legalább következetes, mert ma is tulajdonképpen azt mondja, hogy van élet az Unión kívül, de a pénzük azért mindig jól jön.
4. Fogjuk vissza magunkat! "Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet."
Index 2005. március 17.
A korrupció, amely még gyerekcipőben járt Magyarországon. A kijelentés még valamikor az első Orbán-kormány idején hangzott el zárt körben. A szituáció az volt, hogy az állami támogatások osztogatásánál már az első Orbán-kormány is nagyon nagylelkű volt saját híveivel, ám még ügyeltek a látszatra. A visszafogottság ma már nem tartozik a kormányközeli körökre, így akár figyelmeztetés is lehet a mai kapzsi politikusok számára.
Fotó: 168ora.hu
5. A pénz beszél. „Vereséget szenvedtünk, de nem győztek le! Nem eszméik, hanem a pénzük vert meg minket. Bár a pénznek nincs szaga és színe, gazdájának azonban van. A sok pénz legyőzte az igazságot.”
(2006, a választási vereség után.)
2014-ben ennek a kijelentésnek éppen a fordítottja volt aktuális. Az Orbán-kormány gondoskodott arról, hogy az ellenfeleinek ne legyen pénze a kampányra, neki viszont olyan forrásai voltak, melyekből bőven gazdálkodhatott. És hogy hol az igazság? Ott ahol a pénz?
6. Az ember, aki mindig igazat mond."Én sem hazudtam soha az embereknek."
(CNN interjú, 2006. szeptember 23.)
Az ominózus kijelentést Gyurcsány Ferenc emlékezetes öszödi beszéde után tette a legnagyobb ellenzéki párt vezetője. Arra reagált Orbán Viktor, hogy a szocialista miniszterelnök a kiszivárogtatott beszédben beismerte, hogy hazudtak az embereknek az ország állapotáról. Hogy ma ki mond igazat az országállapotáról, azt mindenki döntse el maga...
7. Az ígéret szép szó. „Lesz 2010-ben egyszeri, nagy arányú adócsökkentés, ha a Fidesz kerül kormányra."
(ATV, 2009. november 10.)
Hát, nem lett.
8. Megszorítás nem létezik. „Természetesen a kiadásokat csökkenteni kell. Bizonyos területeken a bevételeket növelni kell. De ez nem megszorítás.”
2011. január
Ekkor már jól látszott, hogy az unortodox gazdaságpolitika finoman szólva sem jött be, így szükség volt a nagy bűvészmutatványra: úgy vegyünk el az emberektől, mintha adnánk nekik. Rövidesen einstandolták a magánnyugdíjpénztárakat. Azóta is egymást érik az új adók.
Fotó: 168ora.hu
9. Illiberális álom.„A magyar nemzet nem egyének puszta halmaza, hanem egy közösség, amelyet szervezni, erősíteni, sőt építeni kell. Ilyen értelemben tehát az az új állam, amit Magyarországon építünk, illiberális állam, nem liberális állam. Nem tagadja a liberalizmus alapvető értékeit, mint a szabadság, és hozhatnék még néhányat, de nem teszi ezt az ideológiát az államszerveződés központi elemévé, hanem egy attól eltérő sajátos, nemzeti megközelítést tartalmaz.”
Tusványos 2014 júli 26.
Az egyik leghajmeresztőbb orbáni kijelentés, aminek külföldön is kevesen örültek. Lényeg, hogy a miniszterelnök ezzel végleg szakított liberális múltjával, ha volt neki ilyen. A latin eredetű liberális szó egyébként szabadságot jelent, melyet ellátott egy szintén latin fosztóképzővel, így aki lefordította magyarra ezeket a szavakat, nem sok jóban bízhatott. Orbán azóta kevesebbet hangoztatja ezt a mondatát, de tetteiben hű a kijelentéséhez.
10. Idegenek ide ne gyüjjenek!
„A gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában, nem szabad úgy tekinteni rá, mintha annak bármi haszna is lenne, mert csak bajt és veszedelmet hoz az európai emberre, ezért a bevándorlást meg kell állítani, ez a magyar álláspont"
2015. január 11
A mindig hazabeszélő Orbán Viktor azután nyilatkozta ezt az M1 Híradójának, hogy Párizsban együtt menetelt a terror ellen más európai vezetőkkel. Vagy nem értette, miről szólt a tüntetés, amin részt vett, vagy értette, és akkor még nagyobb a baj. Ha ugyanis tudatosan vette át a Jobbik szólamait, akkor olyan népszerűséghajhászásba kezdett, aminek egy megnyert választás után fél évvel semmi haszna sincs. Semmi értelme. Valaki megértethetné vele, hogy néhány százalék népszerűség nem ér annyit, hogy xenofób kijelentésekkel vadítson el Magyarországtól minden nyugati demokráciát. Orbán pragmatizmusába azonban jól illeszkedik az a felfogás, hogy sétál egyet Párizs utcáin a demokratikus országok vezetőivel, aztán pedig jól elhatárolódik mindentől, amit ez a demonstráció képviselt. Magyarország a magyaroké, oszt jó napot!
Frédi és Béni