Rendkívül zavaros kommunikáció, korábban elképzelhetetlen beismerések, a perspektivikus gondolkodás teljes hiánya. Röviden így lehetne összefoglalni a Fidesz elmúlt néhány hetét. Most újra felvetődik a korábban is feszegetett kérdés: Lehet-e konszolidálni a NER-t? A magyar közélet ismét izgalmas lett, komoly rivalizálás indult meg mind az ellenzéki-, mind a kormányoldalon. A képletet bonyolítja az is, hogy Donald Trump egyre nehezebb helyzetbe sodorja európai szövetségeseit, a jobboldali populista politikusokat, köztük Orbán Viktort.
Fotó: Magyar Nemzet
Lázár János meglátta a lehetőséget pártja kommunikációs zavarodottságában. Országjárásra indult, és hasonló nyilvános eseményeken igyekszik erősíteni a Fidesz pozícióit, ahogy azt Magyar Péter tette a Tisza Párttal az elmúlt időszakban. Úgy tűnik, most már a kormánypárt igyekszik tanulni Magyartól, és nem fordítva. Az a módszer ugyanis, hogy a hűséges szavazókat egy zárt körű megbeszélésre invitálják a falusi művelődési házakba, ahol elmondják nekik a tutit, már vidéken sem működik. A nyilvánosság, sőt az őszinteség lehet talán kiút abból a csapdából, amibe önmagát zárta az elmúlt 15 évben a Fidesz.
Lázár most a kormányos szerepében tetszeleg, aki a hánykódó tengeren igyekszik nyugodt vizek felé irányítani a kormánypárt hajóját. Régi rivalizálása Rogán Antallal új szintre lépett, hiszen a propagandaminisztert hátrébb vonták a frontvonaltól, az építési és közlekedési tárca első embere így jóval szabadabban mozoghat abban a közegben, amit a Fidesz jelenleg nem igazán tud megszólítani. Lázár utcafórumainak komoly hagyománya van Hódmezővásárhelyen, ahol elvileg mindenki ott lehetett, és kérdezni is lehetett a térség országgyűlési képviselőjétől. Azt a laza, odamondogatós stílust, amivel most igyekszik magához ragadni a kezdeményezést a saját szülővárosában alakította ki, és ott egy darabig működött is ez a módszer.
Ám most nagyon más a helyzet. A Fidesz elveszítette a kezdeményezést, már a kormányhoz ezer szállal kötődő közvélemény-kutatók is arról beszélnek, hogy minimum utolérte a Tisza Párt a Fideszt, de arra is céloznak, hogy Magyar Péter politikai tömörülése elhagyta a kormánypártot. Egyre több fideszes politikus kezdi feszegetni a felelősség kérdését, hiszen a tavaly februárban kipattant kegyelmi-ügytől datálható a Fidesz mélyrepülésének és Magyar Péter felemelkedésének kezdete. Sokan abban bíznak, hogyha sikerül az oroszlánok elé vetniük a valódi felelősöket, a választópolgárok szemében visszatér valamennyire a Fidesz politikájának hitelessége.
Vagyis a NER konszolidálhatatlan, ugyanis épp az a lényege, hogy titkolózik és mellébeszél.
Ám, még ettől is nagyon messze vagyunk, hiszen a legnagyobb bűnbaknak kikiáltott Balog Zoltán továbbra sem hajlandó semmilyen posztjáról lemondani, ráadásul a református egyházon belüli rendcsinálás is várat magára. Orbán Viktor hiába akarja eltolni magától a kínos ügyeket, egykori bizalmi embere és minisztere ügyében csak ő ítélkezhetne. Ez egy olyan csapda, amiből egy olyan dörzsölt politikus is nehezen tud kiszabadulni, mint a miniszterelnök. Láthatóan továbbra is azt a taktikát követi így Orbán, hogy az érzékeny kérdésekről csak elnagyoltan, többértelműen nyilatkozik, így mond is valamit, meg nem is. Erre például eklatáns példa az amikor a szövetségesnek tartott Donald Trump keményen beleszáll az európai országokba, ami Magyarországot is rendkívül hátrányosan érinti.
Ez a homályos kommunikáció jellemezte a kormányzati sajtóban szenzációként tálalt interjút is, amit Hont Andrásnak adott a kormányfő. A most induló Öt YouTube-csatorna produkciója ugyanis csak egy kósza kísérlet volt arra, hogy kellemetlen kérdésekre őszinte és nyílt válaszokat kapjon Orbán Viktortól a műsorvezető. Egyrészt nehezen nevezhető független médiának az Öt, másrészt a merésznek tűnő kérdések érdemi megválaszolása épp úgy elmaradt, mint egy szokásos péntek reggeli rádióinterjúban a közszolgálatinak nevezett rádióban. Valószínűleg maga Orbán is elhitte már, hogy soha életében nem kell majd egy valóban független, a mellébeszélést nem toleráló újságíróval beszélgetnie élő adásban.
Itt vetődik fel újra az a kérdés, hogy konszolidálható-e a NER? A valódi megoldás ugyanis az lenne a Fidesz számára, ha nem tavaszi nagytakarításról hadoválnának (amit állítólag már el is elvégeztek), hanem a párt és a kormány felső vezetői őszintén elkezdenének beszélni a problémákról, a független sajtót és a kritikus civil szervezeteket pedig nem fenyegetnék, hanem partnerként kezelnék. Valahogy az az ember érzése, hogy Orbán a volt szovjet főtitkárokhoz hasonlóan úgy vélekedik, hogy a népnek nem szabad elmondani az igazságot, mert abból csak káosz lesz. Ezzel lényegében választ is adtunk az eredeti kérdésre: Vagyis a NER konszolidálhatatlan, ugyanis épp az a lényege, hogy titkolózik és mellébeszél.
Fotó: Magyar Nemzet
És itt térjünk vissza egy kósza gondolat erejéig Lázár János országjárására! A miniszterről régóta tudjuk, hogy komoly politikai ambíciói vannak, így nem csoda, hogy pártja vergődésében meglátta a lehetőséget. Elmegy az emberek közé, hagyja, hogy szabadon kérdezzenek tőle, és ő közvetlen, hétköznapi stílusban igyekszik válaszolni nekik. Egy baj van ezzel: Lázárnak épp úgy sumákolnia kell bizonyos ügyekben, mint párttársainak, ugyanis például hiába hívja kullancsoknak a NER bizonyos szereplőit, ha nem nevezheti meg őket, akkor az egész csak porhintés. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „Aki Á-t mond, mondjon B-t is, sőt, néha C-t, meg D-t is.”