Hatalmas a Fidesz lufija, sok levegő fér bele, ezért nehéz megítélni, hány lyuk kell ahhoz, hogy gyorsan távozzon belőle az, ami nagynak mutatja ezt a politikai erőt. A lufik tulajdonsága általában az, hogy vagy elszállnak, vagy kipukkadnak, itt azonban - a hatalmas méret miatt - lassú leeresztésről beszélhetünk. Sok lyuk tátong ezen a lufin, a Szegedi Kattintós ezért igyekszik megmutatni azt az ötöt, amelyeken keresztül a leggyorsabban szökik a levegő.
Fotó: Szincsok György
1. Vida Ildikó. Az első lyukat kétségtelenül az amerikaiak ütötték a kormányzópárt keményre fújt lufiján azzal, hogy korrupció gyanúja miatt hat " állami alkalmazásban álló" magyar polgárt kitiltottak az Egyesült Államokból. Vida Ildikó NAV elnök az egyetlen, aki beismerte, hogy rajta van a listán (nem is tehetett mást emlékezetes reptéri interjúja után), de az ördögi Goodfriend ideiglenes ügyvivő olyan ügyesen keverte a kártyákat, hogy a Szijjártó vezette külügyminisztérium teljesen belekavarodott az ügy kezelésébe. Úgy viselkedtek, mintha az ügyvivő egy amerikai helytartó lenne, és az ő ötlete lett volna a magyar hivatalnokok kitiltása, noha a követségi alkalmazottak mindenütt a világon a saját külügyminisztériumuk meghosszabbított karjai, így a magyar kormány hiába érte el, hogy az új nagykövet megérkezése után Goodfriendet hazaküldjék, az amerikai nyomás rajtuk maradt. Ez a lezáratlan ügy kétségtelenül komoly károkat okozott a kormánynak, ráadásul rendkívül sután kezelték a problémát. A látszatát is elkerülték például, hogy komolyan ki akarnák vizsgálni azokat az állítólagos ÁFA csalásokat, melyeket korábban Horváth András volt NAV-os ellenőr, valamint az amerikaiak is nehezményeztek. Vida Ildikó felmentését suttyomban készítik elő, mintha most, amikor már a „főgonosz” Goodfriend távozott, már presztizsveszteség nélkül meg lehetne tenni azt, amit korábban szükségszerű lett volna. A harmadik Orbán-kormányra egyébként is jellemző, hogy nem reagál elég gyorsan az eseményekre, minden személyi változást meghátrálásként él meg, ami nehézkessé, kiszámíthatóvá teszi a politikájukat. A másik komoly taktikai hibájuk pedig az, hogy olyan látszatkompromisszumokkal operálnak, melyeket ugyan jól lehet kommunikálni (lásd Goodfriend távozása), ám a másik oldal lényegében nem engedett semmit, csak lecserélte a történet egyik szereplőjét, de az elveiből semmit sem adott fel. Jó példa erre az RTL Klubbal folytatott kilátástalan harc, melyet maga kezdeményezett, de komoly a népszerűségvesztés után egyértelművé vált, hogy médiavállalkozás sokkal erősebb, mint hitték, így meg kell változtatni a reklámtörvényt. A kormány elérte, hogy a helyi vezér Dirk Gerkens távozzon a székéből, ezzel azt a látszatot keltették, hogy elűzték az ármányt, holott az RTL híradója szemernyit sem lett kíméletesebb az Orbán-kormánnyal.
2. Habony Árpád. Amíg a 2010 és 2014 között szinte senkit sem érdekelt, ki a miniszterelnök és mint később kiderült, több miniszter főtanácsadója, az egy évvel ezelőtti választás után a figyelem homlokterébe került az egykori kendóbajnok. Habony szinte mindent megtestesít, ami ellentmond a Fidesz és KDNP hivatalos politikájának. Láthatatlan Raszputyinként beférkőzött a hatalom legmeghatározóbb döntéshozó szintjeibe, igazi playboyként öltözködik és viselkedik, állítólagos tanácsaiban olyan pragmatizmus ölt testet, melynek semmi köze a kormány által vallott konzervatív szellemiséghez. Mivel semmiféle hivatalos kapcsolata nincs a kormányzati szervekkel, hiába támadták mindeddig kívülről és belülről. Erős befolyásáról jól árulkodik, hogy Habony gyakorlatilag bármit megtehet: közlekedési kihágásokat követhet el, járókelőket rugdoshat, méregdrága Gucci-táskákat lóbálhat a szegénység ellen tüntetők orra előtt, a miniszterelnök bizalma nemhogy csökkenne benne, de újabb feladatokkal bízza meg. Ő felel például a Simicska-érdekeltségek elvesztése után fontossá vált új kormányközeli médiabirodalom létrehozásáért. Habony neve garancia arra, hogy semmi se változzon Orbán Viktor politikájában. Személye azonban egyre kínosabb, szerepe pedig megmagyarázhatatlan a döntéshozási folyamatokban, ezért komoly léket jelent a kormány lufiján.
Fotó: index.hu
3. Semjén Zsolt. Ő nem új szereplő, már évek óta ott tanyázik átszellemült mosolya a miniszterelnök balján a Parlamentben, de a pártja most annyi kárt okoz a Fidesznek, hogy nem mehetünk el szó nélkül emellett a tény mellett. Eddig inkább megmosolyogtuk kereszténydemokraták igyekezetét, hogy önálló pártként tüntessék fel magukat a Fidesz oldalán, de mióta újra elkezdtek rugózni a vasárnapi boltbezárás ötletén, egyre inkább ráfagyott a magyarok arcára a mosoly, ha Semjénre és csapatára gondolt. Mivel ebben a témában kezdetektől defenzívában van a kormány, őrültebbnél őrültebb magyarázatokat csiholtak ki magukból a kormánypártok képviselői. Ha eddig volt magyar választópolgár, aki egy önállóan induló KDNP-re szavazott volna, a vasárnapi boltbezárás végigverése után már biztosan nem maradt egy sem. Semjén Zsolt egy olyan csapat élén lovagol peckesen, melynek a szánalmas magyarázkodáson kívül semmi sajátossága nem maradt.
4. Simicska Lajos. Ma már egyre világosabb, hogy a Simicska Lajos nélküli Fidesz nem az a párt, amelyik sorra nyerte a választásokat, esetenként pedig kimászott a legnagyobb válságokból is. A problémák az egy évvel ezelőtt fölényesen megnyert választás után jelentkeztek, amikor állítólag a miniszterelnök bejelentette, itt az ideje szorosabbra fűzni a viszonyt az oroszokkal, az ellenzéki média maradékét a Dunába kell dózerolni, ugyanakkor meg kell rendszabályozni azokat a civileket, akik kritikusak a kormány politikájával szemben. A Fidesz oligarchája, aki korábban csukott szemmel nyert szinte minden állami beruházást, most megfogalmazta az aggályait, ami az első lökés volt a nyílt konfliktus irányába. A többit Magyar Nemzettől a gecizésen át egészen az ügynökvádig ismerjük, és ki tudja, még mit tartogat számunkra és Orbán Viktor számára egykori barát és harcostárs. Mintha nem csak a kormánypárti sajtó csuklott volna össze attól, hogy Simicska más irányt szabott a tulajdonában lévő médiáknak, de a háttérben folyó gazdasági mutyik is egyre másra lepleződnek le. Simicska mindenesetre bebizonyította, hogy hatalmas befolyásra tett szert a Fidesz oldalán töltött 25 év alatt, amit nem lehet lebecsülnie a kormányzópártnak. Ő olyan hatalmas lyukat hasított, melyhez hasonlót csak a mostani brókerbotrány főszereplői tudnak űberelni a fideszes lufin.
5. Tarsoly Csaba. Ez a legújabb lyuk, amelynek méreteit egyelőre nehéz megbecsülni. A „nyalakodó” bróker olyan súlyos helyzetet idézett elő ugyanis, melynek következményei megjósolhatatlanok a jelenlegi helyzetben. Az biztos, hogy a Buda-Cash, a Hungária és a Quaestor dominószerű összeomlásának valami mélyebb okai lehetnek, mint a svájci frank árfolyamának elszabadulása. Mióta a botrány tart, egyre több részlet kerül napvilágra arról, hogyan üzleteltek kormányzati tisztségviselők a brókerekkel, hogyan kerültek közpénzek bizonytalan lábakon álló pénzintézetekhez, milyen hatástalan a jegybank ellenőrző gépezete, és miként menthették ki a vagyonukat állami szervek asszisztálásával a vezetők. Orgován Béla, mint tápiósági stróman feltűnése pedig arra a következtetésre juttathat bennünket, hogy a Tarsoly Csabához hasonló üzletemberek bármit megengednek maguknak, ha úgy érzik, hogy a hatalom mögöttük áll. Bár hosszas késlekedés után a Quaestor valódi vezetője előzetes letartóztatásba került, a kormány minden lépése arról árulkodik, hogy a nyomok eltüntetésére kellett neki az az idő, amit Tarsoly Csabának adott a botrány kirobbanása után. Ma még korai lenne megmondani, milyen rejtett szálai vannak még ennek a történetnek, de Orbán Viktor és csapata meglehetősen ügyetlenül kezelte ezt az ügyet. Azzal, hogy bejelentette, személyesen adott utasítást az állami vagyon kimentésére, elhintette annak a gyanúját is, hogy jóval korábban és jóval többet tudott a Quaestor piszkos ügyeiről, mint azt sejtettük. Ha így van, a háttérből nézte végig, ahogy a keményen dolgozó kisemberek megtakarításai végveszélybe kerülnek.