A keményen számoló kisember is könnyedén ki tudja mutatni a vasárnapi boltbezárásként elhíresült őrület politikai mérlegét. A mérhető támogatottsággal nem rendelkező kereszténydemokraták minden kétséget kizáróan vézna kis Dugovics Tituszként rántották magukkal a mélybe a jóval termetesebb Fideszt. Pedig józan paraszti ésszel utána számolva könnyedén megúszhatták volna ezt a zuhanást. Vendégszerzőnk, "Lop ez a Vega" írása.
Fotó: nol.hu
Volt-e bármilyen kényszerítő tényező, amely elindította a kormánypártokat a vasárnapi boltbezárás rögös útján? Ha leszámítjuk azt a taktikát, melyet a Fidesz előszeretettel alkalmazott saját őrültségei leplezésére, akkor nem. Ennek lényege, hogy egy kínos ügyről úgy lehet a leghatékonyabban elterelni a figyelmet, ha kreálsz egy még kínosabb ügyet. Hát, ezúttal kissé túllőttek a célon. Amikor a kereszténydemokraták felmelegítették a vasárnapi vásárstopról már korábban is lebegtetett ötletüket, már túl voltunk az internetadó elleni tüntetésen, kormánypárt elbukta az újpesti időközi választást, és Kocsis Máté is megmutatta, hogyan kell megpisiltetni a drogos kisdiákokat, újságírókat és politikusokat. Szóval, volt miről elterelni a figyelmet, de a sárkány ellen sárkányfű módszer ebben az esetben kifejezetten károsnak mutatkozott. Következzen az az öt logikus érv, melyeket teljesen figyelmen kívül hagytak a kormánypártok emberei:
Fotó: tutimunkak.hu
1 Jól tudták, hogy korábban készültek közvélemény-kutatások, felmérések, hatástanulmányok a vasárnapi boltbezárások ügyében. Maga Orbán Viktor nyilatkozta azt 2011-ben, hogy ekkora luxust nem engedhet magának a magyar gazdaság. Az az érv pedig finoman szólva is nevetséges, hogy a magyar gazdaság most megengedheti magának, hogy lemondjon 50 milliárd forint bevételről, illetve kockáztassa 10-15 ezer ember állását. Nincs olyan gazdaság, amely lemondhat ezekről! Hiába tagadták a korábbi tanulmányok létezését, az ellenzéknek és az újságíróknak csupán fel kellett frissíteniük az emlékezetüket, hiszen 2011 nem volt olyan rég. Az, hogy ezt a körülményt teljesen figyelmen kívül hagyták, az vagy a szűklátókörűségnek, vagy az ostobaságnak vagy a túlzott magabiztosságnak a jele. Vagy ezek összessége egyszerre jelentkezett, ami nagyon ciki.
2. A vasárnapi sztornóval alapvetően a multikat akarták megszorongatni, a magyar áruházláncokat és kisboltokat pedig előnybe hozni. Ez csak részben sikerült, hiszen a forgalom általában visszaesik, ha részleges tiltás lép életbe. A másik logikus következmény, hogy megint a keményen dolgozó szegényebb magyar emberek járnak rosszul, mert a multik olcsóbb árut kínálnak hétköznap és hétvégén egyaránt, a garázsboltokban viszont felsrófolják az árakat. A vasárnapi boltbezárás tehát nem is oly meglepő módon megint a keményen dolgozó gazdag magyar embereknek kedvez.
3. A kereszténydemokratáknak kell a legjobban tudniuk, hogy a magyar emberek nem a bevásárlóközpontok és a templomok között döntöttek eddig sem vasárnaponként. Egy kifejezetten ideológiai jellegű döntést nem lehet megmagyarázni gazdasági érvekkel. Attól, hogy vasárnap zárva lesznek a boltok, az emberek nem fognak tömegével templomba járni. Ha valaki sportolni akart a szabadidejében, az sportolt, ha valaki vásárolni akart, vásárolt, ha valaki misére vágyott, akkor elment a templomba. Az állam a szabadságunkat akarja korlátozni azzal, hogy megmondja, mi működhet egy adott napon, és mi nem. Az áruházaknak egyébként nem volt kötelező kinyitniuk hétvégén, mégis megtették, mert az ő érdekük és a vásárlók érdeke is ez volt.
4. Teljesen tarthatatlan állítás az, hogy a kereskedelemben dolgozók érdeke lenne a vasárnapi boltbezárás. Legalább 1 millió munkavállaló van Magyarországon, akik hétvégén is kénytelenek munkát vállalni. Ez nem kényszer, hanem szükséglet. Ha a pékek, az orvosok, a tűzoltók, a rendőrök, a portások vagy az újságírók nem dolgoznának hétvégén, bizony mindannyian megéreznénk ennek következményeit. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a hét minden napján munkára fognák ezen szakmák képviselőit, hiszen a munka törvénykönyve rendelkezik a ledolgozható órák számáról, valamint a szabadnapok kiadásáról. Aki rendőrnek, orvosnak vagy újságírónak megy, tisztában kell lennie azzal, hogy sokszor hétvégén is dolgoznia kell, ahogy a katona sem tagadhatja meg a rohamot arra hivatkozva, hogy most hétvége van.
Fotó: vanholnap.hu
5. A fentiekből logikusan következik az, hogy nem lehet egy ilyen döntést jól kommunikálni. A kereszténydemokraták azt akarják beadni a keményen dolgozó népnek, hogy a kereskedelemben dolgozók kérték ezt a változást, holott ők inkább dolgoznának, csak ne kerüljön veszélybe a munkájuk. Nem csoda, hogy azok a kormánypárti politikusok, akiknek már korábban is többször elmentek otthonról, most olyan őrületekkel állnak elő, amelyek finoman szólva sem tesznek jót sem a KDNP, sem a Fidesz népszerűségének. A tapolcai időközi választás előtt pedig kifejezetten önveszélyes ilyen törvényt életbe léptetni. Csak illusztrálásként a már többször az őrület szélére sodródott L. Simon László államtitkár a következő meghökkentő kijelentéssel kommentálta a vasárnapi boltbezárás ügyét: „Az emberek többsége egyetért a vasárnapi boltbezárással, mert a gyűlölet helyett nekik a szeretet a fontos.” Ergo: aki szeretett vasárnap vásárolni, azokat a gyűlölet fűtötte. Harrach Péter kereszténydemokrata frakcióvezető pedig a következőképpen intézte el a zárva tartás lehetséges következményeit: „Mi nem foglalkozunk hatástanulmányokkal, mert nem a mi dolgunk, az a tárca dolga. A képviselői javaslatnak nem kötelező tartozéka a hatástanulmány.” Egy magyar közmondás jut eszünkbe erről: Egy bolond százat csinál. Glattfelder Béla államtitkár pedig odáig ment, hogy készültek ugyan számítások a vasárnapi zárva tartás ügyében, de csak fejben. Anyám borogass!
Kellett ez neked L Simon? Kellett ez neked Harrach? Kellett ez neked Glattfelder? Hogyan fogtok ebből kimászni? És mi hogy fogunk?
Lop ez a Vega
Az utolsó 100 komment: