Az uniós pénzelvonásokat is arra fogja használni a Fidesz, hogy az EU ellen hangolja a magyar lakosságot. Ez szinte borítékolható azok után, hogy már sokadik évadában jár a magyar kormány szabadságharca Brüsszel ellen. Azért hadakozik tehát újfent saját szövetségesei ellen a kormánypárt, hogy közben ne kelljen megmagyaráznia, miért öntött több száz milliárd forint közpénzt saját oligarchái zsebébe. Lényegében minden jogos számonkérést nyílt hadüzenetnek tekint Orbán Viktor, legyen szó menekültügyről, korrupcióról vagy a jogállamiság leépítéséről, így csak a harci szellemet tartja fenn Brüsszel azzal, ha szembesíti a magyar kormányt a kötelességeivel.
Fotó: index.hu
Szinte megbecsülhetetlen az az összeg, amennyit nem a hatályos uniós előírásoknak megfelelően költött el a magyar kormány a jelenlegi hétéves költségvetési ciklus folyamán. Csak annyi biztos, hogy a brüsszeli központ ellen folyamatosan szabadságharcot vívó Orbán-kormány már nagyobb korrupciós amplitúdóval rendelkezik, mint az eddig éllovas déli tagországok. Az ellenőrök aprólékos munkával mutatták ki, milyen innovatív a magyar kormány és a hozzá közel álló nomenklatúra, ha le kell csippenteni néhány milliárdot a központi forrásokból, melyek hivatalosan az ország felzárkózását segítenék.
Az idő- és energiaigényes ellenőri munka talán nem is jutott el minden apró részletig, így, ha csak a nagyobb tételeket vesszük, akkor is kirajzolódik a tendenciózus síbolás sormintája. Most úgy néz ki, hogy minden tizedik eurót visszafizettetne az EU Magyarországgal, ami talán még nem is olyan súlyos büntetés, ha azt vesszük, hogy a költségvetési támogatásnak valószínűleg ennél jóval nagyobb aránya vándorolt magánzsebekbe.
A számlázás felfüggesztése, kisebb tételek visszakérése ugyanis nem hatékony eljárás az olyan cinikus és dörzsölt rendszerrel szemben, mint Orbán Viktor klientúrája.
Úgy tűnik, hogy a magyar kormány korábban ezt a büntetést már beárazta, hiszen valószínűleg előre eldöntötték, a 10 százalékos átalánybüntetést választják, ami így is több mint 100 milliárd forint lehet. Ez is azt bizonyítja, hogy az Orbán-kormány fittyet hány minden brüsszeli intőnek, számukra az az igazán lényeges elem ebben a gigantikus projektben, hogy az ingyen pénzből minél több jusson a kormányhoz közeli emberekhez.
A rendszerszintű korrupcióra az a tény is egyértelműen utal, hogy közbeszerzések ellenőrzési rendszerét vizsgálva a mostani költségvetési ciklusban 29-ből 24 projektben találtak kivetnivalót az ellenőrök. Ez hatalmas romlás a korábbi adatokhoz képest, pedig három évvel ezelőtt is minden harmadik-negyedik projekttel adódtak súlyos problémák. Az EU illetékesei ma már bizonyára jól tudják, azzal követték el a súlyos hibát, hogy már akkor is csak fenyegetőztek, és nem állították le a kifizetéseket teljes egészében.
A számlázás felfüggesztése, kisebb tételek visszakérése ugyanis nem hatékony eljárás az olyan cinikus és dörzsölt rendszerrel szemben, mint Orbán Viktor klientúrája. Ezt megtanulhatták a jogállamiság leépítése ürügyén tett tessék-lássék intézkedések, de az egyre kirekesztőbb, sőt már-már rasszista felhangokkal teletűzdelt menekültpolitika kapcsán is. Orbán Viktor ugyanis mindent csak üres fenyegetőzésként értékel, mert tudja, hogy az EU, de különösen saját pártcsaládja, a néppárti frakció soha nem mer elmenni a falig. Bezzeg ő! A magyar kormányfő évek óta abból húz belpolitikai és külpolitikai hasznot, hogy visszaél ellenfelei (és persze szövetségesei) óvatos politizálásával, kompromisszumokra hajló alkudozásaival.
Fotó: Zárójel
Orbánt csak a végeredmény érdekli. Kőkemény menekültellenes kampányt vitt végig 2015-től, amivel egyrészt elterelte a figyelmet a kormányzati korrupcióról, másrészt hozta a 2018-as parlamenti választásokat. Az, hogy közben külpolitikai karanténba zárták, nem zavarta, sőt még hasznot is húzott belőle. Látványos gesztusokat tett illiberális szövetségesei felé, ajnározta Erdogant, együtt parolázott Putyinnal, tolta a kínaiak szekerét, amiért persze nem igazán kapott semmilyen kézzel fogható ellenszolgáltatást. Az elsíbolt kohéziós pénzek miatt sem fáj különösebben a feje, mert nem ő fogja kifizetni a büntetést, és legalább megint lesz oka bő nyállal köpködni Brüsszelt. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Amíg más kölcsön adja a lovát, eszedbe ne jusson a saját musztángodat fárasztani!”