Szegedi Kattintós

  • Főoldal
  • Orbán Viktor
  • Simicska Lajos
  • Közéleti Ketrecharc
  • Pávatánc
  • Kaja, pia, csajok
  • Poéngyáros
  • Szeged
Dilemmák a Fideszben–variációk egy bénára

Dilemmák a Fideszben–variációk egy bénára

 

Képes-e irányt váltani a mamut rohanás közben? Ez lesz a legfontosabb kérdés 2015-ben, hiszen a Fidesz őrült száguldása közben már szinte minden falon átment, amelyeken csak lehetett, ám most olyan hatalmas szakadék tátong előtte, mely örökre elnyelheti. Ha a párt hatalmas testét sikerül menet közben új irányba állítani, lehet esélyük a túlélésre, ha azonban még mindig faltörő kosnak képzelik magukat a Fidesz vezetői, akkor nagy zuhanás vár rájuk.

orban.jpg

             Fotó: hvg.hu

A miniszterelnök év végi televíziós interjújában egyértelművé tette, hogy esze ágában sincs változtatni kardcsörtető politikáján, a magyar emberek fölött továbbra is úgy akar bábáskodni, hogy nem kíváncsi arra, tulajdonképpen mit is szeretnének a nép egyszerű fiai. Orbán továbbra is csodafegyvernek tartja azt a kommunikációs trükköt, hogy épp azzal dicsekszik, amiről jó lenne hallgatnia, és azokat védi meg, akiktől épp elvesz.

A közszolgálati televízió riportere igyekezett úgy tenni, aki valódi kérdéseket tesz fel, ám a válaszokból kiderült, hogy egy előre megtervezett kommunikációs stratégiáról volt szó: A kormánypárt népszerűségvesztése Orbán szerint csak átmeneti állapot, a tüntetések tulajdonképpen a kormány sikerei, hiszen 89-ben épp azért buktatták meg a kommunistákat, hogy demonstrálni lehessen a kormányok ellen, az internetadót pedig csak azért nem lehetett bevezetni, mert a nép nem értette, hogy ez a teher tulajdonképpen érte van. Ja, és a legjobb: az urizáló fiatal kormánypárti politikusok nem is rázzák a rongyot, mert rongy sincs, sőt rengeteget dolgoznak, ráadásul szeretik a hazájukat.

A miniszterelnök ékesen bebizonyította az év végén, hogy már képtelen megújulni, elcsépelt közhelyeket pufogtat, hamis gyöngyöt szór a nép elé, és tulajdonképpen minden rossz mögött Gyurcsányt és cimboráit sejti, és még az amerikaiak nyomása mögött is az egykori szocialista miniszterelnök áll. Orbán olyan őskövület, melyet már arrébb rakni sem érdemes, nem érti a valóságot, nem látja át a saját pártja viszonyait, a nemzetközi erővonalak között pedig eltévedt idegenként bolyong. Nem csoda, hogy a sajátjai is lázadoznak, nem akarják ugyanis, hogy az Orbán által megtestesített hatalmas őskövület őket is maga alá temesse.

Mi várható így 2015-re? Elképzelhető, hogy továbbra is Orbán akarata érvényesül: kapára, kaszára kap a magyar, és üti-veri az ellent, legyen az norvég, amerikai, holland vagy német, multi vagy magyar civil. Ez nyilván nem mehet sokáig, hiszen nincs sem muníciónk, sem időnk ilyen értelmetlen háborúskodásra, ráadásul az első számú szövetségesnek előlépett orosz medve éppen a saját sebeit nyalogatja. Ebben az esetben szépen lassan elfogyunk, mint a gyertyaszál, gazdasági és politikai értelemben kivérzünk, és amit eddig józan ésszel fel nem fogtak nagyjaink, azt kényszerből megteszik, vagy zuhannak egy hatalmasat.

Másik eshetőség, ha a Fideszen belüli elégedetlenség elér egy kritikus pontot, és komoly személycserékre kényszerítik a miniszterelnököt. Orbán az idézett évbúcsúztató beszédében egyébként kizárta a kormányátalakítás lehetőségét, így ezt mindenképpen belső nyomás hatására fogja megtenni, ha még ő lesz a kormány első embere. Elképzelhető egy kompromisszumos megoldás, hiszen a Fideszben mindig adtak annak a látszatára, hogy nincsenek komoly ellentétek a párton belül. Ha például Orbánt rá tudnák venni arra, hogy mondjon le a pártelnöki funkciójáról, miközben megtarthatja a kormányfői posztot, akkor létrejönne egy jól kitapintható ellenpólus a Fideszen belül, mely akár a kormány munkáját is tudná befolyásolni. Így akár azt is lehetne kommunikálni, hogy a rendkívüli helyzetben meg kell osztani a munkát, ezért kell új ember a párt élére a rendkívül elfoglalt kormányfő helyére. Arra kevésbé lehet számítani, hogy Orbán Viktor a miniszterelnökséget áldozná fel a párt vezetése oltárán, hiszen ez számára sokkal fontosabb poszt, ráadásul innen ülhetne át komolyabb gond nélkül az államelnöki székbe.

A lényeg persze a részletekben rejtőzik. És a lényeg az, kik lehetnének Orbán Viktor kihívói, illetve kik képezhetnének ellensúlyt a kormányfővel szemben. Az ifjú törökök közül Rogán Antalt mindenképpen kihúzhatjuk a névsorból, hiszen a vagyonnyilatkozatának sokszori átírásával, kerületi polgármesterként meghozott korrupciógyanús intézkedéseivel eléggé leértékelte magát a házi toplistán, vele már valószínűleg látszólagos ifjú szövetségesei sem számolnak. Maradna Szijjártó Péter, aki külügyminiszterként csak bukdácsol a diplomácia nagy akadályversenyén, ráadásul a vagyonnyilatkozata szerint gyakorlatilag a szülei tartják el, akár egy tanulmányaira koncentráló gimnazistát.

A kiismerhetetlen és ravasz Giró-Szász Andrásra mindig lehet számítani, ha pénzről és hatalomról van szó, ám neki egyelőre nincs olyan súlya, mellyel ringbe szállhatna akár csak egy miniszteri posztért is. Habony Árpád hivatalosan nem is létezik, fizetést nem kap, ráadásul Orbán bizalmi embere, így őt is nyugodtan a cserepadra ültethetjük. Marad a bizarr tekintetű, cinikus mosolyú vásárhelyi megmondó legény, aki már szinte minden minisztériumtól elszipkázta a sok pénzzel és befolyással bíró területeket. Lázár János kétségtelenül ott tapossa Orbán Viktor sarkát már egy ideje, de lehet, hogy épp ez lesz a veszte. Mivel a Fidesz belső viszonyai épp olyan átláthatatlanok, mint a paksi szerződés részletei, nem tudhatjuk, hogy Orbán miért építette fel maga mellett Lázárt, miért tűri el arrogáns stílusát akár a hozzá közel álló kormányzati vezetők kárára is, meddig akarja hizlalni a volt vásárhelyi polgármester önbizalmát.

Mivel Orbán mindig kiváló kamarillapolitikus volt, elképzelhetetlennek tűnik a feltételezés, hogy nincs Lázár esetében egy „B terve” amely akkor lépne életbe, ha a miniszterelnökséget vezető miniszter megpróbálna túlnőni a főnökén. Nyilván van ilyen, de azt már tényleg nem tudhatjuk, hogy Orbán mivel szorongathatja meg a tökös alföldi legény férfiasságát.

És még nem beszéltünk a veteránokról. Elsőként Kövér Lászlóról, aki mostanában elszabadult hajóágyúként lő olykor éppen Lázárékra, olykor pedig a szemtelenkedő amerikaiakra. A házelnök ingerült reakciói arra engednek következtetni, hogy tényleg nagy a baj a párt és a kormány háza táján, ám belőle valószínűleg már nem lesz EU-s zászlót üldöző, antibolsevista, beszólogatós házelnöknél magasabban jegyzett funkcionárius.

És itt van a lassan az ellenzék kedvencévé avanzsáló Pokorni Zoltán, aki azon kívül, hogy veterán kormánypárti politikus létére kimondottan szerény anyagi helyzetben élte meg a harmadik Orbán-kormány válságát, komolyabb érveket nem lehet felhozni mellette. Az, hogy bírálta Hoffmann Rózsát az elbaltázott közoktatási politikáért, és hogy csípi a szemét Lázár egymilliós karórája, még nem elég indok arra, hogy hirtelen minden utóbbi négy évben a Parlamentben leadott szavazatát megbocsássa neki az istenadta nép. Pokorni kiszolgálta a rendszert szegényen és szorongva, de a lényeg, hogy nyomta a gombot, mint süket a csengőt, ha a frakcióvezetője leadta a jelt. Pokorni persze nem az ellenzékieknek akar imponálni, hanem a sajátjainak, akik okkal láthatnak benne kompromisszumokra hajlandó, okosan kombináló, europer politikust, aki visszarántja a fideszes mamutot a szakadék elől. Nyugati szövetségeseink ugyanis nem a Fideszt hatalmát szeretnék megdönteni, hanem egy olyan vezetőt szeretnének a kormány élén látni, akivel közös értékek mentén politizálhatnak. Ilyen személy lehet Varga Mihály is, aki persze most betagozódik az orbáni papagájkommandóba, mint muzikális ministráns a templomkórusba, de ha önállóan dönthetne, nyilván nem ebbe az irányba vinné a magyar gazdaságpolitikát.

Az alapvető kérdés mégis az, hogy van-e egyáltalán jó megoldás a Fidesz számára a mostani helyzetben? Nehéz dilemma. Ha úgy tesszük fel a kérdést, hogy mi a legkevésbé rossz számukra, akkor könnyebb megadni a választ. Olyan személycserék kellenek a pártban és a kormányban, melyek segítségével lassítják a mostani eszeveszett rohanást, lehetőséget adva ezzel arra a Fidesz nagy mamutjának, hogy olykor irányt váltson. Hogy ki üli meg ezt a hatalmas állatot, még nem tudni pontosan, de az biztos, hogy nem lesz könnyű dolga 2015-ben.        

 

14 komment Orbán Viktor Pávatánc Tovább
Dilemmák a Fideszben–variációk egy bénára Tovább
Facebook Tetszik
0
14 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Mi lehet az ukrán-magyar kémjátszma hátterében? Mi lehet az ukrán-magyar kémjátszma hátterében?
  • Lázár János igyekszik hasznot húzni a Fidesz zavarodottságából Lázár János igyekszik hasznot húzni a Fidesz zavarodottságából
  • Poloskák, kullancsok, zebrák Poloskák, kullancsok, zebrák
  • Olyan zavaros lett az USA irányvonala, hogy még Orbán sem tudja lekövetni azt Olyan zavaros lett az USA irányvonala, hogy még Orbán sem tudja lekövetni azt
  • Így néz ki Trump és Orbán gazdasági semlegessége Így néz ki Trump és Orbán gazdasági semlegessége

A bejegyzés trackback címe:

https://szeka.blog.hu/api/trackback/id/tr757026691

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

denibá 2015.01.01. 09:23:28

A témavezetés tiszta, logikus. A baj csak az, hogy túl sok a "ha" és az "amennyiben" - tehát zömében feltételezések alapján következtet a szerző. Talán a legnagyobb hiba az, hogy logikus lépéseket feltételez, ami elég távol áll a jelenlegi szereplőktől.
Válasz erre 

anonymand 2015.01.01. 09:48:57

A mamutok sorsa a kihalás.
Megnyugtató...
Válasz erre 

Cornel Marghiloman 2015.01.01. 10:25:00

@anonymand: a képet elnézve valóban megnyugtató...
Válasz erre 

Cornel Marghiloman 2015.01.01. 10:27:18

Szinte az összes kommentelhető helyen az aktuális megmondó emberek jobban tudják, hogy mi a helyzet a FIDESZ-ben, mit is akar Orbán Viktor? Aztán ha nem az történik amire számítottak, akkor jön a további mocskolódás...
Válasz erre 

Gyurma Nagy 2015.01.01. 11:38:26

@Cornel Marghiloman: Szerencsére mindig vannak olyan kommentelők, akik kibújva a főni seggéből felnyitják a szemünket! Amúgy meg kuss, mert hasonlóan jóképű vagy, mint én.
Válasz erre 

LHedvig 2015.01.01. 11:47:46

Ez sajnos már egy gyógyíthatatlan, beteg ember. Egy padon lenne a helye, ahol elmerenghetne elmúlt életéről, baklövéseiről.
Válasz erre 

István Tamasi 2015.01.01. 12:00:52

Bárki is lépne a helyére a fideszen belülről az illető egészen biztosan nem lesz képes egyben tartani ezt a maffiát.
Válasz erre 

öreg_répatorta 2015.01.01. 13:54:42

@István Tamasi: Talán a legszerencsésebb jövő lenne, ha belülről bomlana fel az egész.
Válasz erre 

István Tamasi 2015.01.01. 17:44:54

@öreg_répatorta:
Hiszem hogy úgy lesz.
Válasz erre 

anonymand 2015.01.01. 19:07:06

@Cornel Marghiloman:

A képet elnézve csak az jut eszembe, hogy mi oka lehet annak, ha Nemzeti Inzultációs íveken többtízéves, erősen retusált képével díszeleg.
Válasz erre 

2015.01.01. 22:32:45

Inkább nem írok semmit.
Válasz erre 

Mercel 2015.01.02. 02:14:58

@Cornel Marghiloman:

Mennyivel más volt az amikor a bukni készülő (egyébként joggal és szinte mindenki által utált) mszp halálára lehetett fogadni ugye icipicikis droidunk?:)

A poszt nem volt mocskolódás, elég visszafogott volt, kombinált a tudható információkból.
Spekuláció?
Az.
És?
A társadalomnak elege van, ez ilyen egyszerű.
Az elégedetlenség pedig lassan már meghaladja a gyurcsányi szintet. gyurcsány egy patkány volt, és ugyan érdekből de képes volt lelépni (ki tudja milyen alkuk megkötévésével, mert ugye börtönbe azóta sem került) a mi szeretett vezérünk viszont inkább kinyírja az egész országot a hatalomhoz való görcsös ragaszkodásával. Miközben olyan mértékben veszik ki az átlagemberek zsebéből a pénzt ami már elfogadhatatlan. A már szinte nem is takargatott korrupció pláne.

Undorodom a fajtádtól az az igazság.
Te nem egy elvet, vagy egy elvek mentén kiálló társaságot védesz hanem az újkori magyar történelem legnagyobb gazembereit akik 50 év múlva már csak egy sötét fejezet lesznek visszatekintve.
Hat év alatt csak és kizárólag kárt okoztak. Mi a fszt lehet ezen védeni?
Válasz erre 

Ali Lali 2015.01.02. 09:36:39

De addig is amíg bármi változás történne, fogunk mi még ámulni és bámulni, hogy milyen eszement törvényeket szavaz meg a 2/3. Higgyék el azok is meg fogják nyomni az igen gombot, akikre most mint a realitás és a változás letéteményeseire tekintünk. Mert mi számít nekik? Csak a fideSSz! /Na meg amit még el lehet lopni és külföldi bankszámlára menekíteni./
Válasz erre 

laci_52 2015.01.02. 11:39:05

Orbán nem buta ember, szerintem rá fog jönni, most mi a teendő: legalább egy fél évig semmit sem csinálni, semmilyen érdemi intézkedést nem hozni és ezt a semmit jól kommunikálni. Ezalatt a hőbörgők lehiggadnak, a tüntetők hazamennek, nyugalom lesz.

A kommunikációhoz elég jól értenek a fideszesek, az menni fog.

Fél év múlva pedig - akkor már üres lesz az utca - csinálni kell egy békemenetet.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Hirdetés

Tipp-Adás a nyerő podcast!

bloghu_premium_selection_badge.png

 

szeka_logo_01-01.PNG

Ha támogatna...

Amennyiben nem tud leszokni a SZEKA Blogról, támogassa adományával!

 

Szegedi Kattintós

Szegedi és közéleti témájú blogbejegyzések gyűjteménye.

Ahol szeretnek bennünket

726e6b42-b0a7-4224-9b66-7b6bb0a61336.jpg

 

A hírek forrása

hirlogo.jpg

Top 5

  1. Itt van Simicska lopós plakátjainak 14 újabb változata
  2. Öt időzített bomba, melyek mindegyike szétvetheti a Fideszt
  3. A szakadék széléről rántotta vissza Orbánt saját frakciója
  4. Öt fideszes trükk, melyeket rendesen benyeltünk
  5. Hagyjuk, hogy Gajus Scheltema nevessen a végén!

Keresés

Reklám

Élő, online nyelvórák

Pánikkapcsoló
switch-on.png switch-on.png

süti beállítások módosítása
Dashboard