...és kettő, akik még nem. Nem is olyan masszív párt a Fidesz, ahogy azt hirdeti magáról. Annak ellenére, hogy keményen megbüntetik a dezertőröket, néhány egykori fiatal demokrata most keményen szembe megy egykori pártjával, és a jelek szerint a mai tagságból is néhány meghatározó politikusnak tele a puttonya a kormánypárt politikájával.
Fotó: kismoszkva.blog.hu
Régebben nem volt olyan nagy bűn elhagyni a Fideszt, mint manapság, hiszen hajdanán két meghatározó liberális párt volt Magyarországon, melyek között elég nagy volt a jövés-menés. A Szabad Demokraták Szövetsége akkor nyújtott menedéket a liberális elvekhez ragaszkodó fideszeseknek, amikor a párt elindult konzervatív kalandjára. Az első dezertőrök tehát közülük kerültek ki.
1. Szelényi Zsuzsanna Ha nem hölgyről lenne szó, azt mondanánk, hogy klasszikus ősfideszes, de így maradjunk csak annyiban, hogy a 90-es választáson Veszprém megye képviselőjeként szerzett mandátumot a Parlamentben. A Fidesz 1994-es politikai irányváltása után távozott a pártból, majd az MSZP-SZDSZ kormányzás alatt a Kulturális és Oktatási Minisztérium miniszteri biztosa lett. 1996–2010 között az Európa Tanács tisztviselője, a Budapesti Európai Ifjúsági Központ (European Youth Centre Budapest) igazgatóhelyettese. 2010-ben a Roma Oktatási Alap igazgatója. 2013 májusában döntött úgy, hogy visszatér a politikába. Az Együtt 2014 alapítója, és a tavaszi országgyűlési választások után Bajnai Gordon mandátumának visszaadását követően parlamenti képviselő lett. A jelenlegi Fidesz-kormány egyik legkíméletlenebb kritikusa.
2. Ungár Klára 1988.. októberében, az I. kongresszuson csatlakozott a fiatal demokratákhoz, és a 90-es választásokon országos listáról bekerült az első szabadon választott parlamentbe. A közgazdász végzettségű képviselőnő az Országgyűlés költségvetési, adó-és pénzügyi állandó bizottsága, ezen belül az államháztartási, valamint a monetáris albizottságokban tevékenykedett, majd a szociális, egészségügyi és családvédelmi állandó bizottságban dolgozott. A 90-es önkormányzati választásokon a Fidesz főpolgármester-jelöltje volt, és a képviselő-testületben a párt frakcióját vezette. 1993-ben Molnár Péterrel és Fodor Gáborral együtt lemondott parlamenti mandátumáról, majd kilépett a Fideszből. A következő évben belépett az SZDSZ-be, és a következő választásokon már a liberális párt színeiben szerzett mandátumot. 2009-ben ebből a pártból is távozott. Jelenleg Szabad Emberek Magyarországért – Liberális Párt elnöke. Szintén kemény bírálója a jelenlegi rezsimnek.
3. Fodor Gábor. Mint az előbb említettük, ő is 93-ban döntött úgy, hogy elhagyja a Fideszt annak ellenére, hogy egykori Bibó Kollégistaként szoros szálak fűzték Orbán Viktorhoz, Kövér Lászlóhoz és Deutsch Tamáshoz. Meghatározó SZDSZ-es politikus lett belőle, 1998-ban, 2002-ben és 2006-ban a párt országos listájáról jutott képviselői mandátumhoz. A Horn-kormányban megkapta a művelődési és közoktatási tárcát, de egy év után lemondott. 2007-ben megkapja a környezetvédelmi tárca irányítását, de egy év múlva lemond, pártja pedig kilép a kormányból. 2013. április 27-én jelentette be, hogy megalapította a Magyar Liberális Pártot. 2014-ben képviselői mandátumot szerzett. A pártba fiatal, politikai múlttal nem rendelkező fiatalokat toborzott, a programjuk címe Együttérző liberalizmus lett.
4. Tölgyessy Péter. Ő Fodorhoz, Ungárhoz és Szelényihez képest fordított utat járt be, hiszen az SZDSZ-ből érkezett a már konzervatívvá vált Fideszbe, de gyors karrierje végén ismét elhagyta a fiatal demokratákat. 1990 és 1991 között az SZDSZ-frakció vezetője, 1991 és 1992 között a párt elnöke volt. 1990 és 2006 között országgyűlési képviselő, 1996-ig az SZDSZ képviselőjeként, majd két évig független képviselő volt, 1998 és 2006 között a Fidesz-frakció tagja. A pártba nem lépett be, de az országos listán igen előkelő helyre került, Orbán Viktorral pedig egy ideig kifejezetten jó viszonyt ápolt. A 2006-os országgyűlési választáson nem indult, ekkor visszavonult az aktív politizálástól. Parlamenti munkássága többek között arról is nevezetessé vált, hogy 1993 óta egy alkalommal sem szólalt fel az Országgyűlésben, helyette publicisztikákban és interjúkban fejtette ki véleményét a közéleti eseményekről. Ezekben meglehetősen kritikus egykori pártjának tevékenységével kapcsolatban.
Fotó:emberiség.hu
5 Ángyán József 2006-ban lett a Fidesz-frakció tagja, a Magosz akkori szakértője. Mivel a Fidesz agrárpolitikusa volt a 2010-es választások után a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkárává nevezik ki, de miután világossá válik számára, hogy pártja nem azt a földprogramot hajtja vére, melyet a kampányban ígért, keményen kritizálni kezdi a Fidesz vidékstratégiáját, és a földmutyiról kezd beszélni, mellyel a kormány saját embereit juttatja nagy földterületekhez ahelyett, hogy a helyben lakó, földművelésből és állattartásból élő gazdákat segítené. Rövidesen azt vette észre, hogy saját kollégáit egymás után távolítják el a minisztériumból, így rövidesen neki sem maradt más, mint a távozás. A ciklus hátralévő részében keményen ostorozta saját pártja és volt minisztériuma ténykedését, így szóba se kerülhetett, hogy 2014-ben ismét képviselő-jelölt legyen. Közeledett az LMP-hez, de a 2014-es választásokon az Élőlánc Magyarországért párt színeiben indult, sikertelenül.
6. Hadházy Ákos Soha nem volt országgyűlési képviselő, de nevét jobban ismerjük, mint sok fideszes parlamenti képviselőjét. A szekszárdi orvos szemét az úgynevezett trafikmutyi nyitotta fel. Miután nyilvánosságra hozta, hogy párttársa, a helyi polgármester lényegében úgy osztotta el néhány párttaggal a trafikos koncessziós jogokat, hogy ott szinte kizárólag a politikai hovatartozás volt szempont, kiborította a bilit. Úgy otthagyta a Fideszt, hogy a tavalyi önkormányzati választásokon már az LMP polgármester-jelöltje volt. A választást ugyan elbukta, de az Öveges-programmal kapcsolatos visszaélések feltárásával újra magára vonta a figyelmet. Tagja lett a Korrupció Ellenes Szövetségnek is, és ebben a szervezetben is a Fidesz zűrös ügyeit igyekszik feltárni.
7. Kész Zoltán A legfiatalabb dezertőr demokrata. Az Egyesült Államokban is tanult angol tanár valaha a Fideszben politizált, mára azonban az egyik legkeményebb kihívója egykori pártjának, ugyanis február 22-én ő mérkőzik meg Veszprém megye 1-es számú választókörzetében Navracsics Tibor megüresedett mandátumáért a kormánypárt jelöltjével. A tavaly őszi kormányellenes tüntetéseken tűnt fel, majd bejelentette indulási szándékát, és rövidesen szinte az összes demokratikus párt mögé állt. A legújabb elemzések szerint a hagyományosan jobboldali körzetben megközelítette a kormánypárti jelölt népszerűségét, így van rá esély, hogy a Fidesz kétharmadát egy volt fideszes veszi el.
És akkor jöjjön a két bónusz:
1. Illés Zoltán A vajdasági származású ősfideszes nem is olyan rég még arra figyelmeztette egy képviselőtársát, hogy Orbán Viktor nevét a szájára ne vegye, mintha az valami szentségtörés lenne. Az egykori környezetvédelmi államtitkár azonban kikerült a pikszisből a tavalyi választások után, a környezetvédelem pedig huszadrangú kérdéssé vált a harmadik Orbán-kormány számára. A nyíltan atomenergia-ellenes Illés nyilván nemkívánatos személy lett a paksi szerződés megkötése után, ezért nem csoda, hogy a volt államtitkár keményen ostorozza az oroszokkal tető alá hozott beruházást. Illés többek között azt mondta a minap, hogy attól, hogy ő fideszes, még nem hülye. Keményen bírálta a napkollektorokra kivetett termékdíjat is, ahogy nem rejtette véka alá azt a nézetét sem, hogy a szakértelem helyett a párthűség határozza meg, kik kerülnek magas pozícióba a mostani kormányban. Ha minden nap dob egy lángcsóvát a Fidesz nádfedeles házára, valószínűleg kényszerzubbonyt húznak rá azok, akiknek egyre kínosabb Illés kritikája.
2. Bencsik János Az ő dezertálása nem olyan látványos, mint Ángyáné vagy Illésé, de már az is csoda volt, hogy pártja indította a 2014-es választásokon. Az egykor SZDSZ-es politikus ugyanis már korábban is bírálta jelenlegi pártja energiapolitikáját, nem úgy szavazott, ahogy az a frakcióban szokás (gondolkodás nélkül nyomják a gombot, melyre Rogán Antal rámutat), lépten-nyomon hangoztatta a különvéleményét, ami szintén megbocsáthatatlan bűn egy olyan mesterségesen összetartott csapatban, mint a Fidesz. A napokban közkinccsé tett dolgozata azonban olyan pontos leírása a jelenlegi kormányzás hibáinak, rossz társadalompolitikájának, amit nyilván nem bocsát meg neki a vezetés. A legenda szerint ha a Fideszben kegyvesztett lesz valaki, akkor úgy vetnek véget a karrierjének, mintha a mozgó autóból dobnák ki. Bencsikre valószínűleg ez vár, és a kocsi ajtaja mar nyitva van...
Frédi és Béni