A kormányzat időt, pénzt, energiát nem kímélve egy kis közösség, a ságvárisok kinyilvánított akaratával is szembe megy. Furfangot, megvesztegetést, olykor pedig zsarolást bevetve igyekszik megsemmisíteni azt, amihez a jelenlegi és egykori tanárok, diákok, szimpatizánsok ragaszkodnak: intézményük eredeti nevéhez. Siposvölgyi Ármin írása.
Fotó: sajtolista.hu
Van egy jó és egy rossz hírünk a Ságvári gimnázium gumicsontjáról. A jó: a napokban nyilvánosságra került "KLIKkesítési" listán nincs rajta a szegedi középiskola. A rossz pedig, hogy azt senki sem gondolhatta, a kulturális kormányzat annyiban hagyja a heves tiltakozást kiváltott átnevezést, és cselhez folyamodott. Két legyet ütve egy csapásra a „Kis Ságvári” általános iskolával össze kívánja vonni a gimnáziumot egy intézménnyé.
Hogy megfeleljenek a „demokrácia” szabályainak, megszavaztatták az ügyben a „komcsi” nevű, ám eredményeit tekintve kiemelkedő gimnázium tanárait, szeretnék-e a két intézmény összevonását ? És most jön a lényeg: mivel 2x Ságvári már kicsit sok lenne az új iskolakomplexumnak, elfogadják-e a könnyebben megjegyezhető Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium elnevezést? Mert ugye a régi nem maradhat.
A SzeKa úgy tudja, több tanárnál már a kérdés fölvetés is kiverte a biztosítékot, s ennek szangvinikus stílusban hangot is adtak. Végül aztán győzött a realitásérzék és összesen annyi fricskát engedtek meg maguknak a sokat látott pedagógusok, hogy a két lehetséges válasz, elfogadom – elutasítom mellé egy harmadikat is felvettek a listára: tudomásul veszem. Ebbe a hármasba belesűrítve alakult ki a következő helyzetet: Volt egy olyan oktató, aki az "elfogadom"-ra, többen az "elutasítom"-ra döntő többségben azonban a "tudomásul veszem"-re adták voksukat. Hiszen mit is tehetnének mást az elszánt kormányzat ellen?
Az egyetem vezetése és az EMMI (milyen név már ez is?) joggal hivatkozhat ezek után, hogy a tanárok nem tiltakoznak a névváltozás ellen, leszámolhatnak végre a kommunista múlt utolsó morzsájával, s ezzel talán végleg lezárul a rendszerváltás.
A tanárjelöltekkel tudomásunk szerint kevésbé ellátott "kis Ságvári" így biztosabb jövő elé néz a gyakorló iskolák között. Bár az sokak számára nem világos, hogy pusztán az összeolvadás miként fogja megoldani ezt a problémát. Az valószínűnek tűnik, hogy be tudják majd vezetni az "SZTEGyÁI és G.-ben" is például a 8 osztályos gimnáziumot. Átnézve azonban a hozzáférhető statisztikákat, a 8+4 és a 6+6-os képzéshez képest a 4+8-nak a legkisebb az aránya, de ezért legalább egy osztály biztosan sikerül majd indítani. Már ha megteremtődnek az ehhez szükséges további feltételek. Nem beszélve a gimi sürgető felújítási munkálatairól, melyekről ezúttal sem esett szó.
Fotó: Németh György
Tekintettel azonban a mindkét iskolában magas tanulói létszámra, sok tanárt biztosan nem tudnak majd elbocsátani, még akkor sem, ha tovább emelik a Pedagógus Életpálya keretében a kötelező óraszámot. Amit biztosan megspórol az egyetem és a költségvetés, az egy igazgatói fizetés és esetlegesen további igazgatóhelyettesek juttatása. Az új intézmény élére biztosan új igazgatói pályázatot írnak ki, és napjaink szakosztályvezető-cseréit látva korántsem biztos, hogy bármelyik jelenlegi és eddig szakmailag bizonyított igazgató nyerné ezt, hiszen náluk könnyen jelentkezhet politikailag rátermettebb vezető. Sokan emlékeznek Szegeden néhány éve a Radnóti (ennek a nevét vajon mikor veszik el?) élén történt politikai igazgatóváltására, majd a korábbi vezetőnek a tantestület, a diákok, és a szülők megelégedésére való visszatérésére.
Ha jól értelmezzük a történteket, a Ságvárik tanári testületét azzal „vette meg” az egyetem vezetése - mely úgy tűnik korábbi köztársasági elnökünkhöz hasonlóan a motorja kíván lenni a változásoknak - hogy a két gyakorló iskolát megmenti a KLIK alá kerülés - nem túlzunk -, rémétől az átszervezéssel és névváltoztatással.
Hogy a Ságvári-brend kukázásáról mit gondolnak a most és a korábbi 60 évben ott tanulók - tanítók, az persze most sem érdekel senkit. Jobb, ha tudomásul veszik: alattvalók.
Siposvölgyi Ármin