A szegedi Ságvári gimnáziumnak nem az elnevezése a legnagyobb és legsürgetőbb problémája. Azonban ez sem a minisztériumból, sem a Jobbik irodájából nem látszik. Vendégszerzőnk most viszont megírja.
kép: Ne nevezzék át a Ságvárit Facebook csoport: >5000 kedvelés
A napokban sokadszorra merül föl, hogy a Szegedi Tudományegyetem „gondozásában lévő” elit gimnázium, a Ságvári nevet váltson. Az egyébként jogosnak is tekinthető igény azonban a legritkább esetben valamelyik érintett (fenntartó egyetem, tanár, volt, vagy jelenlegi diák) részéről merült föl, hanem évek óta a Jobbik maroknyi helyi képviselője forszírozza a témát, mindeddig sikertelenül.
Most sem történt ez másként, azonban a szegedi Jobbik már nem érezte elegendőnek a 4-6 fős, ám transzparensekkel és sajtójelenléttel jól megtámogatott demonstrációt az iskola előtt, hanem a párt országgyűlési képviselőjéhez, Szávay Istvánhoz fordult a (szerintük) tarthatatlan állapot megszüntetése érdekében.
Szávay - akinek életrajzában nem sikerült sem Szegedhez, sem a gimnáziumhoz köthető momentumot felfedezni - rácsapott a népszerű témára. Valószínűleg, hogy ezzel szépítsen nevének még a HÖK-ös időkből származó internetes találati arányán. Szávay tehát Balog Zoltánnak és lánynevű (EMMI) minisztériumának írt, hogy hatalmi szóval töröljék végre Ságvári nevét az oktatási intézmény pecsétjéről. A miniszter úr a feladatot a kereszténydemokrata Rétvári Bencéhez delegálta, aki rekord gyorsasággal helyezkedett azonos platformra a kérdésben a Jobbik kezdeményezésével, bár az MTA sem tiltja (??), hanem csupán „nem javasolja” Ságvári Endre nevének szájunkra, valamint iskolára vételét. És manapság ennyi bőven elég.
Szomorú a történetben a megcsorbított autonómiájú és költségvetésű, lefokozott egyetemi tanáccsal, rektorkinevezéssel, és legújabban a zalaegerszegi foci, valamint a MÁV világából érkezett doktor - nem doktor kancellárral megnyomorított Szegedi Tudományegyetem reakciója. E szerint „az átnevezést illetően a szegedi intézményre vonatkozó esetleges feladatokban együttműködik az államtitkársággal.” Na ja, ezek után pont a doktori címmel valóban rendelkező Ságvári mellett állnának ki harcosan.
A SzeKa (Szegedi Kattintós) nem reprezentatív felmérése szerint, amit alátámaszt a Facebook aktivitás is, az érintettek döntő többsége az éppen aktuális történelmi megítéléstől függetlenül megtartaná az intézmény nevét, hiszen az elmúlt bő 50 évben a „Ságvárizmus” az itt végzetteknek, és tanulóknak az iskola által képviselt értékek mellett az összetartozást is jelenti. Arról nem is beszélve, hogy például a Központi Egyetemi Gimnázium –izmus nehezebben kiejthető.
A poszt viszont nem a fenti "öregdiák nosztalgiázás és kamasz nyavalygás" miatt született, hanem hogy végre valaki írja le: az intézményben nem az elnevezés a legnagyobb és legsürgetőbb probléma! Ez persze nem látszik sem a pesti minisztériumból, sem az Országházból, a helyi Jobbik meg valószínűleg kapun belül még sosem került. Mert ha bármelyikük vette volna a fáradságot, hogy bemenjen Szeged és az ország egyik, oktatását tekintve legsikeresebb gimnáziumába, látná, hogy a diákok télen gyakran kabátban ülnek az órákon, mert fáznak. A WC-k egy részén nincsen ülőke, így ha valaki nem akar a hideg fajansszal érintkezni, pottyantósként kénytelen azt használni. Már ha vitt magával budipapírt és szappant, hogy a kötelező tisztálkodási rutint el tudja végezni.
Az épület olyan rossz állapotban van, hogy a közelmúltban kiesett egy komplett üveg ablaktábla a legfölső emeletről a forgalmas utcára, és csak a vak szerencsének volt köszönhető, hogy Aba-Novák ismét láthatóvá tett freskóján Horthy nem lett tanúja további emberhalálnak. Amikor igazolni próbáltuk a hallottakat, másik informátorunk csak annyit mondott, hogy ez nem az első eset volt, de nem kell a továbbiakban aggódni, a problémás ablakok már be vannak szögelve.
Ilyen feltételek mellett próbálnak a tanárok és a diákok a Ságváriban az elitgimnáziumi elvárásoknak, de még inkább a felvételi követelményeknek megfelelni.
Hát ez itt a probléma elsősorban, nem az intézmény neve.
Siposvölgyi Ármin