Akár Görbe Nóra is elindulhatna a megüresedett veszprémi egyéni képviselői helyért, hiszen Veszprémi Lindaként akár eséllyel is pályázhatna az országgyűlési tagságra. Időközi választáson még nem tolongtak ilyen sokan a megszerezhető mandátumért, ami persze érthető: ez a választás fontosabb, mint bármelyik eddigi időközi voksolás a rendszerváltás óta.
Török Gábor politológus azzal az indokkal lépett vissza a veszprémi jelöltségtől, hogy nem akar a nagypolitika játékszerévé válni. Meglehetősen naiv kijelentés egy olyan embertől, aki évtizedek óta kutatja a politika mozgásait, a benne rejlő törvényszerűségeket. Ő tudja a legjobban, hogy igen nagy gyakorlati, de ennél is nagyobb elvi jelentősége van annak, ki örökli meg a Brüsszelbe távozó Navracsics Tibor helyét, ezért nem attól függ, hogy a nagypolitika rátelepszik-e erre a helyi ügyre, hogy Simicska Lajos jelölteti-e magát. A milliárdos vállalkozó bejelentkezése azonban nem csak Törököt zavarta össze.
Forrás: magyarnarancs.hu
Nem csupán a kétharmad megtartásáról, illetve elvesztéséről van ugyanis szó, hiszen a Fidesz ügyes trükközésekkel a hiányzó mandátum ellenére is átvihet alkotmánymódosításokat. A ringbe szálló felek nyilván ezzel a kézzelfogható téttel fognak kampányolni pro és kontra, ám Simicska váratlan színre lépése egy új dimenziót is ad ennek a választásnak. Ha ugyanis Simicska tényleg komolyan gondolja, hogy közvetlenül (is) beszáll a politikába, azzal a jobboldalon igen komoly átrendeződések indulhatnak meg.
Amíg a kormányzó párt kétharmada állt, mint a cövek, senki sem morfondírozott azon, hogy a nyílt Európa-ellenesség, a sikertelen unortodox gazdaságpolitika, az érzéketlen szociálpolitika, valamint az egyre kínosabb korrupciós ügyek hatására ismét felmerül egy jobboldali alternatíva szükségessége. Itt persze nem a Jobbikra gondolunk, mert oda már átcsábultak azok a fideszes szavazók, akik puhának tartották Kövér Lászlót, vagy ingerelte őket Rogán Antal fényűzése, Kósa Lajos zavaros "fémkupakolása"esetleg Deutsch Tamás nyeglesége.
Simicska csatasorba állásával egy olyan alternatív tömörülés, frakció, esetleg párt kialakulása válhat realitássá, amely a klasszikus jobboldali erőként kiáll a nyugati értékek, a piacgazdaság, a magántulajdon szentsége, a jogállamiság és a liberális demokrácia mellett. Ha igazak a pletykák, az április 6-i országgyűlési választások után épp ezeket az értékeket hiányolta Simicska Lajos Orbán Viktor jövőképéből. A nagyvállalkozó ismert orosz-ellenességéről, nehezményezi, hogy harcban állunk az EU-val, hiszen az ő vagyona leggyorsabban az unió támogatásaiból gyarapodik, nem érdeke végleg tönkretenni a piacgazdaságot, mert a jelenlegi fajsúlyos, de még kezelhető állami szerepvállalás éppen megfelel a cégeinek.
Simicskának mindene adott ahhoz, hogy ütős kampányt hozzon össze Veszprémben. Az óriásplakátokról csakis ő néz majd le az emberekre, mert cége uralja ezt a piacot, a kormány szócsövének számító Magyar Nemzet szintén az ő érdekeltségébe tartozik, a Hír TV szintúgy, ahogy az ingyenes Metropol is ontja majd magából a számára előnyös híreket. Ha a vállalkozó sikeresen felépíti a mérsékelt jobboldali politikus imázsát, aki rengeteg fejlesztést, beruházást ígér Veszprémnek, akkor fideszes jelölt legyen a talpán, aki fölé tud ígérni Lajosnak.
De miért vesszük készpénznek, hogy a Fidesz-közeli vállalkozó nem Fidesz színekben indul? Egyrészt, mert a párt vezetőinek reakcióiból arra lehet következtetni, hogy eszük ágában sincs asszisztálni Simicska magánakciójához, másrészt akár fideszes színekben is indulhatna, akkor is megoszthatná a pártot. Ha ugyanis bejutna a parlamentbe, akkor olyan erőtér jelenne meg körülötte, melynek hatásai most még kiszámíthatatlanok. Ő nem pusztán egy szavazat lenne a Parlamentben, hanem a hozzá kötődő, illetve csapódó jobboldali, esetleg néhány baloldali honatya nem csak a kétharmados döntéseket csáklyázhatná meg, hanem akár a többséget is elvehetné a kormányzó erőtől.
A legvalószínűbb forgatókönyv mégis csak az, hogy Simicska teszteli a környezetét, kivár, ráérez a lehetőségre, esetleg elveti az ötletet, de az is egy opció, hogy egy strómant indít maga helyett. Ha valakinek annyi pénze és befolyása van, mint neki, mindenki erősen koncentrál a tetteire, és kiváló terepet biztosítanak az összeesküvés elméletek ipari méretű gyártásának. A sajtó imádja ezt, és Simicska jól tudja ezt. Elképzelhető, hogy csak a tárgyalási pozícióit szeretné megerősíteni, mielőtt ismét leül alkudozni egykori barátjával, Orbán Viktorral. Egy biztos: nem a veszprémiek gondjai, vágyai motiválják. Veszprém bevétele ugyanis nem a veszprémieknek fontos, ők csak nézik, miként kapaszkodnak fel a falaikon olyan politikusok, akik eddig legfeljebb turistaként jártak a királyi városban.
Frédi és Béni