Még nem tudhatjuk, milyen politikai hatása lesz a mostani rendkívüli helyzetnek, de az egyértelmű, hogy a szavak mellett számokkal igyekszik majd alátámasztani az Orbán-kormány saját intézkedései helyességét. Bármilyen szomorú, a koronavírus-járvány idején is az a legfontosabb a politikusok számára, hogy tőkét kovácsoljanak a kiélezett helyzetekből, ezért minden eszközt bedobnak annak érdekében, hogy meggyőzzék a közvéleményt saját igazukról. A számok azonban most nem arról árulkodnak, hogy a kormány nemzetközi összehasonlításban jól reagált a kihívásokra.
Fótó: 24.hu
Legutóbbi számában interjút közölt a HVG Dézsi Csaba András győri orvos-polgármesterrel. Az újságíró rákérdezett a koronavírussal megfertőződött politikusnál, hogy szerinte elegendő tesztet végeznek-e a hatóságok. Dézsi, mint orvos (és nem politikus) azt válaszolta, szerinte rendben van az, hogy nem végeznek minden fertőzöttel érintkezésbe lépett személyen tesztet, elég, ha karanténra kötelezik őket.
Bár a győri polgármestert nem sorolják a központi utasítások feltétlen végrehajtói közé, de az interjú többi kérdésére adott válaszaiban is felmondta a központi direktívákat. A pártfegyelmet most épp a rendkívüli helyzetre való hivatkozással tartják be olyan fideszes politikusok is, akik számára engedélyezett, hogy néha kilépjenek a kormányzati fősodorból. Pedig épp a legfontosabb ügyekben kellene most némi szakmai ellensúlyt képezni a kommunikációs zsonglőrködésekkel szemben.
A tesztelések számának mesterségesen alacsonyan tartása is egy ilyen kardinális kérdés, mégis kevesen veszik a bátorságot, hogy megkérdőjelezzék a kormány gyakorlatát. És itt nem csupán arról van szó, hogy nem végezték el a győri polgármester közvetlen környezetébe tartozó 25 ember mindegyikén a tesztet, hanem arról, hogy nem csupán a fertőzötteket, az egyértelmű tünetekkel jelentkezőket, illetve a velük közvetlen kontaktusba kerülőket kéne vizsgálni.
Így ugyanis mindig csak futnak az események után a szakemberek, a megelőzésre viszont szinte semmi remény nem marad. Ha ugyanis tesztelnének olyan közösségekben is, ahol nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy fertőződött néhány tagjuk, a tünetmentes, de hordozó személyeket ki lehetne emelni ezekből a csoportokból. A vírus ugyanis azért jelent nagy veszélyt főleg az idős emberekre, mert a tünetek nem, vagy csak enyhe formában jelentkeznek a megfelelő immunitással rendelkező személyeken, akik később idősebbekkel is érintkezhetnek.
Az igazoltan fertőzöttek száma azonban így is elég magasnak mondható hazánkban, hiszen közel másfél ezer ember szervezetében mutatták ki a vírus jelenlétét. A járvány húsvét hétfőig 109 áldozatot szedett Magyarországon, ami a legrosszabb halálozási arány a régiónkban. Nem kell matematika professzornak lenni ahhoz, hogy kiszámoljuk, a 7,2-es halálozási arány azért ilyen magas, mert kevés tesztet végeznek, így az igazoltan fertőzöttek számát mesterségesen alacsonyan tartják. A halálozási mutatókat azonban nem lehet befolyásolni, így hiába nyugtatjuk magunkat azzal, hogy máshol több a fertőzött, a halálozási arány nálunk is a kelet-európai átlaghoz közelít.
Azért nehéz ész érvekkel, szakmai magyarázatokkal ellenszegülni a kormány akaratának, mert a számok manipulálása mindennél fontosabbnak tűnik a rezsim számára. Az egészségügyi intézmények vezetőire nehezedő nyomás már odáig jutott, hogy Kásler miniszter ki is rúgott két igazgatót, mert az adatszolgáltatásban hibáztak. Nem tudjuk, pontosan mi volt a vétkük, de a rapid leváltások elég egyértelmű üzenetek azok számára, akik esetleg akadékoskodni szeretnének a közeljövőben szakmai érvekre hivatkozva.
Fotó: hirado.hu
A kormány tehát a saját elképzelései szerint szeretné a számadatokat alakítani, ami elég veszélyes játék. Ha ugyanis nem szembesülünk a járvány pillanatnyi állapotával, ha bizonyos számadatok alacsonyan vagy magasan tartása fontosabb szempont, mint a helyzet részletes feltárása, akkor mindenki rosszul jár. A koronavírus ugyanis nem egy lesajnált ellenzéki csoportocska, melyet törvényekkel, manipulációval háttérbe lehet szorítani, hanem egy pusztító gépezet, amit csak pontos előrejelzésekkel, szakszerű védekezéssel lehet megfékezni. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha a pocok pusztítja a termést, ne dicsekedj azzal, hogy lelőttél 10 üregi nyulat!”