Fél évvel ezelőtt mentális problémákra gyanakodtunk volna, ha valaki azt vizionálja, hogy Magyar Péter mozgalma még az idén olyan közelségbe kerül a kormánypárthoz, hogy az pánikot vált ki a Fideszben. Pedig lényegében ez történt, hiszen a mértékadó felmérések szerint a két párt közti különbség a hibahatáron belül mérhető. A Fidesz számára az egyetlen örömteli fejlemény, hogy a Tisza Párt úgy növelte ilyen gyorsan a támogatottságát, hogy közben lényegében felfalta a többi ellenzéki pártot. Rossz hír viszont a kormánypárt számára, hogy ezzel olyan kétpólusú politikai erőtér kezd kialakulni, amelyben a kétharmados többség megszerzése szinte lehetetlen.
Fotó: hvg.hu
A teljes népesség körében 30 százalék alá esett a Fidesz támogatottsága, a biztos pártválasztók között pedig egy százalékkal a 40-es határ alá mérte az IDEA Intézet a kormánypártot. Ez lélektanilag megviselheti Orbán Viktort és csapatát, hiszen ilyen rosszul régóta nem állt a párt. Ennél is riasztóbb a Fidesz számára, hogy ezekben a mutatókban a Tisza Párt 23, illetve 34 százalékot ért el. A két párt között egyre kevésbé nyílik az olló, mióta a Magyar Péter mozgalmából kinövő ellenzéki erő idén tavasszal lendületesen elkezdte gyűjteni a támogatóit.
A Fidesz pedig mindent megtett annak érdekében, hogy teljesen ellehetetlenítse Varga Judit egykori igazságügyi miniszter egykori férjét. A kormánymédia jól bevált módszereket alkalmazva megpróbálta lejáratni Magyart, ám ám ezek a kísérletek visszafelé sültek el. Minél jobban támadta ugyanis a Tisza Párt elnökét a kormány propagandagépezete, annál hitelesebbé vált az ellenzéki szavazók számára. Ráadásul az ellenzék is besegített Magyarnak, hiszen ezek a pártok is nekiestek az új konkurensüknek, így idegenítve el maguktól korábbi szavazóikat.
Összességében elmondhatjuk, hogy Magyar Péter pártjának szélsebes nyomulását az ellenséges és a baráti tűz is nagyban segítette. Valahogy egyik oldalról sehogy sem sikerült pacifikálni a Tisza Pártot, ami egyrészt Magyar és csapatának ügyes kommunikációjának, másrészt a Fidesz és az ellenzék rossz helyzetértékelésének köszönhető. Azok ugyanis, akik nem a kardcsörtetésben látták a megoldást a Magyar Péter-jelenségre, legalább az esélyt megtartották maguknak arra, hogy híveik ne szivárogjanak át a Tisza Párthoz.
Ha azonban egy masszív tömbbel kerül szembe, amely ott liheg a nyakában, ez az előnye elveszik, ráadásul szinte teljesen elszokott a Fidesz a kiélezett politikai harcoktól, így rossz döntések sorát hozhatja meg.
Többen is kifejtették már azt a nézetüket, hogy Magyar Péter és pártjának felemelkedése elsősorban annak köszönhető, hogy az elemzők csak kullognak az események után. Ez a jelenség arra utal, hogy a magyar politikai analízisben kialakult sémák a Fideszre és a vele szemben álló kis ellenzéki pártokra alkalmazhatók, ám olyan társadalmi szituációkban, mint amilyen idén tavasszal kialakult, fabatkát sem érnek. A Fidesz ugyanis addig lényegében minden botrányt túlélt komolyabb veszteségek nélkül, az ellenzék pedig hiába erőlködött, sehogy sem tudott fogást találni a kormánypárton.
Ehhez kellett a társadalom apátiája is, amely lényegében a Fidesz hatalmon maradásának kulcsa volt az úgynevezett kegyelmi ügy kirobbanásáig. Ekkor azonban valami elpattant a választók többségében, így, amikor megjelent Magyar Péter a színen, ez az apátia lassan kezdett politikai aktivitásba átcsapni. Érdekes megfigyelni, hogy a hagyományosan ellenzéki szavazók többsége épp olyan kárörvendve szemlélte a korábbi ellenzéki pártok kétségbeesését, mint a Fidesz pánikolását. Magyar ugyanis el tudta hitetni a szavazók jelentős részével, hogy a Fidesz és az ellenzék lényegében egymásból él, és igazi változást az hozhat, ha a kormányt és a hagyományos ellenzéki pártokokat egyszerre váltják le.
Kétségtelen, hogy minél sokszínűbb egy ország politikai palettája, annál virágzóbb demokráciát lehet benne fenntartani. Igen ám, de Magyarország sok szempontból különbözik az európai országok többségétől. Nálunk ugyanis nemcsak egyetlen párt kormányoz lassan 15 éve, hanem ennek a politikai erőnek parlamenti ciklusok óta kétharmados többsége és egy autoriter vezetője van. A szétaprózódott ellenzék Orbán számára könnyű ellenfél volt, hiszen olyan választási rendszert formált mindig, ami az adott szituációban garantálta a Fidesznek az átütő választási sikereket. Ha azonban egy masszív tömbbel kerül szembe, amely ott liheg a nyakában, ez az előnye elveszik, ráadásul szinte teljesen elszokott a Fidesz a kiélezett politikai harcoktól, így rossz döntések sorát hozhatja meg.
Fotó: RTL
Az igazi gond viszont akkor következik be a kormánypárt számára, ha a szavazói közül meghatározó arányban kezdenek átpártolni a Tisza Párthoz. Ez egyelőre még nem jellemző, hiszen Magyar Péter politikai rendszere elsősorban a hagyományos ellenzéki pártok kárára erősödik. A Fidesz még bízhat abban a masszív választói bázisban, amely a nagyobb botrányok ellenére is kitart mellette, ám bekövetkezhet egy olyan fordulat, amikor már egyértelművé válik, hogy a Fidesz elveszítheti a hatalmat 2026-ban, és akkor sokak Orbán Viktorba vetett hite elpárologhat. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Sok lúd disznót győz.”