Három korábban kegyvesztett fideszes politikus is visszatért az utóbbi napokban a közélet második vonalába. Nemrég Szájer Józsefről számoltak be a híradások, aki Schmidt Mária felkérésére megalapítja a Szabad Európa Intézetet. A napokban Varga Judit volt igazságügyi miniszterről derült ki, hogy Magyar–Német Intézet az Európai Együttműködésért nevű szervezet rendezvényén vett részt a magyar küldöttség tagjaként. Novák Katalin bukott köztársasági elnök pedig még hetekkel ezelőtt jelentette be, hogy az XY Worldwide nevű szervezet vezérigazgatója lesz. Vajon miért pont most engedte Orbán Viktor visszaszivárogni azokat a volt bizalmasait, akiktől politikai okok miatt korábban megvált?
Fotó: mandiner.hu
Ismerjük és értjük a Fidesz üzenetét a saját emberei számára: Senkit nem hagyunk az út szélén. Ez egy rendkívül hasznos kohéziós erő, ami meg is látszik a párt hatékony működésén. Hétköznapi nyelvre lefordítva ez annyit tesz, hogy bárki hibázhat, ám a korábban szerzett érdemeire való tekintettel mindenkiről gondoskodik a Fidesz abban az esetben, ha nem fordul nyíltan a párt ellen. Orbán ezzel egy olyan biztonsági zónát nyitott minden harcostársa számára, amelyben akár évtizedekig is elvegetálhattak, és nem kellett az egzisztenciájuk vagy a felelősségre vonás miatt aggódniuk.
A most visszatérőkben sok a közös, de még több a különbözőség. Szájer József például már négy éve kiszállt a politikából annak köszönhetően, hogy meglehetősen méltatlan körülmények között próbált elmenekülni egy olyan brüsszeli meleg partiról, amire lecsapott a belga rendőrség. A legendás ereszcsatornás lecsúszást követően Orbán Viktornak nem maradt más választása, mint kivonni régi barátját és harcostársát a közéletből, ám a visszatérését sokan kezdeményezték azóta is a párt berkein belül. Úgy tűnik, végül Orbán is beadta a derekát, és bár háttérembernek, de végül visszahívta a politikai küzdőtérre a Fidesz alapítóját, aki saját bevallása szerint az Alaptörvényt maga írta meg Brüsszel és Budapest között a vonaton.
Novák Katalin fél évet bírt ki közéleti tevékenység nélkül. Nagyon ügyelt rá, hogy „száműzetése” idején semmilyen dehonesztáló dolgot ne mondjon a kormány politikájával kapcsolatban, így végül olyan területre evezhetett, amit ugyan nem felügyel közvetlenül a magyar állampárt, de azért nehéz elképzelni, hogy Orbán Viktornak nem kellett rábólintania Novák új pozíciójára. Varga Judit egyelőre csak egy delegáció tagjaként tűnt fel egy meglehetősen súlytalan rendezvényen, ám a Mathias Corvinus Collegium áll a háttérben, ami Orbán Balázs felségterülete, így nyilván a miniszterelnök is értesült arról, hogy a kegyelmi botrányba belebukott egykori igazságügyi miniszter újra aktív.
Ez főleg akkor sürgető, amikor a Tisza Párt újabb kínos ügyek kiteregetésével igyekszik gyengíteni a kormánypártot.
A legérdekesebb kérdés az a három eset kapcsán, hogy miért pont most engedte reaktiválódni három egykori emberét Orbán Viktor? Valószínűleg van egy olyan üzenete Szájer, Novák és Varga újra csatasorba állításának, hogy a Fidesz tagsága érezze, a párt mindenkiről gondoskodik, aki továbbra is hűséges Orbánhoz. A Fidesz támogatottságának csökkenése, valamint a Tisza Párt előretörése indokolhatta ezt a lépést, hiszen bizonyára sokan elbizonytalanodtak a párt tagjai és a szimpatizánsok közül. A kormányfő ezzel azt is üzenhette, hogy most mindenkire szükség van a fedélzeten, mert különben el is süllyedhet az a hajó, ami 14 éve a felszínen tartja ezt a közösséget.
Van azonban egy másik lehetséges indok is az időzítésre. Most ugyanis rendkívül intenzív a hazai és nemzetközi politikai élet, hiszen Magyarország EU elnökségétől az amerikai elnökválasztásig rengeteg fontos eseményre fókuszált a közvélemény az utóbbi hetekben. Már korábban is láttunk rá példát, hogy a Fidesz ilyen intenzív időszakokra időzített kellemetlen bejelentéseket, hogy az kevésbé kösse le az emberek figyelmét. Ilyen volt például Csák János miniszternek a júniusi EP -és önkormányzati választásra időzített lemondása. Orbán tehát valószínűleg régóta várta megfelelő pillanatot arra, hogy zöld utat adjon azoknak az embereknek, akik részben az ő hibájából kerültek ki a pikszisből.
Van egy harmadik lehetséges ok is, amire talán kevesen gondolnak, pedig eléggé kézen fekvő. A Fideszben ugyanis fojtogató az utóbbi években a káderhiány. Nem olyan karrieristákról, propagandistákról, talpnyalókról van szó, akik mindenen és mindenkin átgázolva próbálnak előre jutni, hanem azokról a magasan kvalifikált szakemberekről, akikre Orbán a legfontosabb döntései meghozatalakor támaszkodhat. Szájer minden hibájával együtt egy szakmai mérce volt a párton belül, akinek lojalitása megkérdőjelezhetetlen volt, és kisebb mértékben, de ugyanez elmondható Novákról és Vargáról is. Ez főleg akkor sürgető, amikor a Tisza Párt újabb kínos ügyek kiteregetésével igyekszik gyengíteni a kormánypártot.
Fotó: hvg.hu
Orbán tehát nem engedheti meg ilyen kihívásokkal teli időszakban magának azt, hogy parkolópályán hagyjon jól kipróbált, tapasztalt és hűséges pártembereket. Jól tudja, hogy bizonyos mértékig bárki pótolható, ám a minőségi romlást máris megérzi a kormánya. Egyelőre csak a másodosztályban engedi focizni Szájert, Novákot és Vargát, de ezzel esélyt adott nekik arra, hogy kitartó munkával visszadolgozzák magukat a belső körbe. Ez üzenete azoknak is, akik továbbra is „büntiben” vannak, hiszen talán egyszer Farkas Flóriánt, Kaleta Gábort vagy Völner Pált is visszaengedi a küzdőtérre, ha jól viselkednek. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „Rövid pórázon tartsd a lovat, de néha engedd meg azt, hogy érezze az állat, hogy lehet ez jobb is.”