Keveredj ingatlanbotrányba, tagadd le, hogy bazi nagy házad van, ostorozd a multikat és a bevándorlókat éjjel-nappal, és simán felfelé törhetsz a kormányzati ranglétrán. Röviden így írható le Rogán Antal receptje a hatalom csúcsa felé törekvésre. És ahogy lenni szokott, van egy kárvallottja is ennek a ravasz kis nyomulásnak. Az, aki kissé kinőtte azt a zakót, melyet rá szabott a miniszterelnök. Lázár János ugyanis nehezen viseli, hogy már nem ő a házi kedvenc a kormányon belül.
Fotó:nol.hu
Régóta bunyózik egymással az Orbán-éra két nehézsúlyú figurája, igaz eddig mindig csak az öltözőben pancsoltak be egymásnak, nehogy zavart keltsenek a saját szurkolótáboron belül, de most, hogy fogy a fanatikus drukkerek száma látványosan csökkent, már akár a ringbe is kiállhatnak, hogy megmutassák ki a Jani (vagy Tóni) a kormányban. Orbán Viktor mindig szerette megversenyeztetni saját játékosait a különböző posztokért, ahogy jó szövetségi kapitány sem engedi elkényelmesedni a sztárjait, így a konkurencia mindig ott melegít a partvonal mentén, nehogy valaki azt higgye, hogy bérelt helye van a csapatban.
Most azonban valószínűleg elszámolta magát a miniszterelnök, hiszen Lázár akár a következő Simicska is lehet a Fidesz csapatán belül. A miniszterelnökséget vezető politikus az utóbbi napok kétértelmű, sőt olykor cinikus és kritikus beszólásaival jelezte, hogy nem ért mindennel egyet, ami a kormány háza táján történik. Egyik maratoni sajtótájékoztatóján például célzott arra a munkamegosztásra, mely szerint a miniszterelnök a jó zsaru szerepét játssza, míg neki csak a rossz zsaru kétes dicsősége jutott.
Ha Lázár csak felhúzza az orrát, mert a miniszterelnök úgy lépteti elő Rogánt, hogy az az ő személyes befolyásának látványos csorbulásával jár, akkor még nem dől össze a Nemzeti Együttműködés Rendszere, de ha ennél látványosabban fejezi ki egyet nem értését, akkor könnyen jöhet a Simicska-effektus, vagyis Lázár is a belső bomlasztók egyre népesebb táborához csatlakozhat. Egyébként érdemes megjegyezni, hogy míg az ördögfajzatnak tekintett oligarchába már minden mértékadó fideszes belerúgott, a beszólásairól híres Lázár feltűnően kerülte a konfliktust Simicskával.
Fotó: civilhetes.net
Nyilván nehéz feldolgoznia a miniszterelnökség mindenható urának, ha elveszti befolyását kormányzati döntések fölött, és ha kevesebb pénz sorsáról dönt, mint korábban. Joggal hihette az egykori hódmezővásárhelyi polgármester, hogy a bizalom töretlen iránta a miniszterelnök részéről, hiszen szinte minden hónapban sikerült egy-egy újabb területet maga alá gyűrnie, keményen megregulázhatta más minisztériumok vezetőit, részt vehetett a kormány legbelsőbb köreinek döntéseiben.
Most azonban valami rejtélyes oknál fogva a Habony-Rogán tandem látszik befutónak a miniszterelnöknél. Ennek egyik leglátványosabb jele az volt, hogy Orbán Viktor a kormánypárt frakcióvezetőjével utazott ki Strasbourgba, és Rogán Antal személye volt a biodíszlet, amikor éles hangon ostorozta Európa hozzáállását a menekültügyhöz, illetve a halálbüntetéshez.
Kétségtelen, Rogán sokkal szervilisebb figurának tűnik, mint Lázár, hiszen a frakcióvezető bármilyen hajmeresztő ötletre hajlandó rábólintani, ami Habony Árpád agyában megszületik, míg a miniszter csak mindig csak módjával dicsérte az életünket társadalmi munkában keserítő miniszterelnöki tanácsadót.
A kormányzati struktúra várható átalakítása azért végső soron mégis Orbán Viktorról szól, hiszen már évek óta tart az a folyamat, amely mentén egyre szűkebbre fogja azok körét, akikben megbízik, akik pisszenés nélkül végrehajtják az utasításait. Egyre gyanakvóbb, és egyre kíméletlenebb azokkal szemben, akik megkérdőjelezik az egyeduralmát a párton és a kormányon belül. Sajnos nem retorikai fogás részéről, ha azonosítja magát a magyar nemzettel, valóban komolyan gondolja, hogy személyesen neki kell elosztani a fejlesztési pénzeket, és aki bármiféle szolidaritást érez a kisemmizettekkel, az az ő személyes ellensége.
Ilyen értelemben Lázár és Rogán marakodása a koncon csak egy mellékes vonulata annak a folyamatnak, ahogy a kormányzat működése és kommunikációja azonosul a miniszterelnök személyiségjegyeivel. Mióta Fidesz szavazótábora gyakorlatilag megfeleződött, szerinte csak Orbán Viktor van porondon, mindent személyesen igyekszik elintézni, úgymond kezébe vette a dolgok irányítását. Olybá tűnik, hogy komoly káderhiánnyal küszködik a kormány és a kormányzópárt, pedig ennél nagyobb merítése soha nem volt egyetlen politikai erőnek sem a rendszerváltás óta. Valószínűleg nem is igaz, hogy szakemberek és tehetséges politikusok nélkül maradt a Fidesz, csak a vezér kiválasztási szempontjai lettek olyanok, amelyek csak a szervilis, elvek nélküli jelentkezőknek kedveznek. Ha így is van, nem kell könnyeket hullajtanunk sem Lázárért, sem azokért a szakpolitikusokért, akik most a második vagy harmadik vonalba szorultak, mert ennek a rendszernek a kontraszelektív voltával már legalább öt éve tisztában kellett lenniük, és tudniuk kellett, hogy addig szűkül majd a miniszterelnök közvetlen köre, hogy egy idő után nekik már nem jut hely a terített asztal körül.