Az legutóbbi napok eseményei arra utalnak, hogy megbomlott az a falanx, melyet Orbán Viktor rakott össze még a 2010-es választási győzelem után. A miniszterelnök a gyengeség jelének tartja, ha embereit sűrűn cseréli, ezért nyilvánvaló, hogy elfogyott az a kohéziós erő, mely minisztereit, államtitkárait, főhivatalnokait egyben tartotta. Egyelőre csak találgathatjuk, hogy az egészségügyi államtitkár és honvédelmi miniszter pontosan mitől sokalltak be, de ahogy ismerjük a kormány kommunikációját, ebben a kérdésben sem fogunk egyhamar világosan látni.
Fotó: nyugat.hu
A Szegedi Kattintós nem nyit jósdát annak ellenére, hogy immár kétharmados többséggel rendelkezik a jövőmondásban. Történt ugyanis, hogy április 27-én megjósoltuk, három ember helyzete szinte már tarthatatlan Orbán közvetlen környezetében. A névsor a következő volt: Vida Ildikó a NAV elnöke, Fazekas Sándor agrárminiszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter.
Vida Ildikó még májusban lemondott, igaz csak a nyár közepén vált ez nyilvánossá, hogy az adóhivatal vezetője belátta, hogy az amerikai kitiltási botrány hatásait nem tudja semlegesíteni. Vida reményeinek az sem tett túl jót, hogy Simicska Lajos embereként tartották nyilván, így annyi esélye sem volt hosszabb távon a helyén maradni, mint háromlábú sünnek átjutni az autópálya túloldalára.
Korábbi névsorunkból hiányzott Zombor Gábor, ám akár szerepelhetett is volna ebben a nem túl illusztris társaságban. Ő azonban azért lógott ki a sorból, mert túl komolyan vette a saját elképzeléseit, valódi reformokat szeretett volna az egészségügyben, ám főnökei legfeljebb a tűzoltásra elegendő forrást bocsátottak a rendelkezésére. Nem igazán hihető, hogy egészségügyi problémák és családi gondok vezettek oda, hogy feladja a kilátástalan küzdelmet a felügyelete alá tartozó ágazatért.
Az áprilisban megnevezettek közül már csak Fazekas Sándor agrárminiszter van hivatalában, ám az ő lába alatt is elég forró a talaj. A tavaszi brókerbotrányok és a karcagi Kun Mediátor Marcsika buktáján kívül az sem tesz jót Fazekas imázsának, hogy a jelenleg előzetesben ülő volt moszkvai mezőgazdasági attasét, Kiss Szilárdot ő alkalmazta, a minisztérium egyik háttércégénél.
Fotó: valasz.hu
Fazekast azonban nem olyan fából faragták, hogy könnyen feladja, így egyelőre kitart. Orbán Viktor egyelőre nyilván nem akarja a tárca nyugalmát háborgatni, hiszen a tervek szerint jelentős nagyságú állami tulajdonú földet vernek dobra, aminek sikers levezénylése létkérdés a komoly forráshiánnyal küszködő kormány számára. De Fazekassal ráérünk akkor foglalkozni, amikor körülötte is végképp elfogy a levegő, sokkal érdekesebb kérdés, hogy a szintén szívós harcos hírében álló Hende Csaba miért futamodott meg ilyen hirtelen.
Hendének természetesen nem tett jót hogy összeszűrte a levet egykor titkárnőjével, Szajlai Mónikával. Az úgynevezett Mucika-gate azonban kevésbé rengette meg a honvédelmi tárca vezetőjének pozícióját, mint a sokadszorra is elhalasztott helikopter-beszerzési tender ügye. Áprilisban még nem tudtuk, hogy a kulminálódó migránsügy is komoly kihívás elé állítja majd Hendét, ugyanis az ő katonáinak kellett (volna) megépítenie azt a drótkerítést, mellyel Orbán Viktor reményei szerint visszatántoríthatták volna a hazánkig menekülő afgánokat, irakiakat, szíreket.
Fotó: nepszava.hu
A kerítésről már annyit írtunk, hogy felesleges újabb szócséplésbe kezdenünk az ügy kapcsán. Elegegendő annyit megjegyeznünk, hogy ez a terv elég durván besült, úgyhogy szeptember 15-től nem kerítést építenek a honvédek, hanem tömeget oszlatnak, vagy bármilyen más eszközzel visszakergetik a migránsokat szerb területre. Elképzelhető, hogy ez az elképzelés ülte meg Hende Csaba gyomrát. Ha tényleg így van, akkor fel kell készülnünk a legdurvább intézkedésekre a határon, mert a volt honvédelmi miniszter nem az érzékeny gyomráról volt eddig hires. Ahogy egy ősi dakota bölcsesség tartja: "Amennyiben válogatás nélkül mindent megeszel, amit eléd tesznek, ne csodálkozz, ha gymorrontásod lesz."