Martonyi János, egykori külügyminiszter a baltás gyilkos kiadása után nem tudta leplezni a felháborodását, mivel az ő tudta nélkül boltolták le az azeriekkel valakik Safarov kiadatását. Amikor megkérdezték tőle, miért nem mond le, azt válaszolta, hogy nem akkor kell lemondani, amikor azt az ellenzék követeli. E logika szerint az ellenzéknek most nem kéne minden nap szajkóznia, hogy mondjanak le a botrányokba keveredett köztisztviselők, kormánypárti politikusok, hanem csendben várniuk, hogy a kormányfő elvégezze a piszkos munkát.
Fotó: mno.hu
1. Már többször felröppent a hír, hogy Vida Ildikónak rövidesen kiadják az útját, listánk élén mégsem a NAV első embere áll. Van ugyanis egy miniszter, aki fergeteges hajrával beelőzte az adóhivatal vezetőjét. A karcagi Kun Mediátor fantázianevű pénznyelő gépezet lebukása ugyanis olyan kínos a kunsági város egykori polgármesetre számára, hogy a kormányfő sem nézheti tétlenül, amint a miniszter ügyei tovább faragják pártja népszerűségét. A Napi Gazdaság már meg is szellőztette Fazekas Sándor távozását a kormányból, ami nem jó hír az agrártárca irányítójának, ugyanis a Magyar Nemzet „elsimicskásodása” óta ez a lap gyakorlatilag a kormány hivatalos szócsöve. Ha ők állítanak valamit, az nem puszta pletyka, hanem komoly kormányzati elhatározás.
Fazekas egyébként már korábban is bukhatott volna, hiszen van a számláján már jó pár olyan ügy, melyek önmagukban is indokául szolgálhatnak egy kiadós fejcserének. A lap szerint a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterről már annyi kompromittáló információ látott napvilágot, hogy helyzete tarthatatlanná vált a kormányban. Hogy csak a két legdurvábbat említsük: a jelenleg előzetesben ülő volt moszkvai mezőgazdasági attasét, Kiss Szilárdot ő alkalmazta, a minisztérium egyik háttér cégénél a bedőlt Hungária Értékpapír Zrt. egyik volt vezetője dolgozott, a háttér cég 400 millió forintot bukott a Hungária csődjén.
Bár Fazekas igyekszik messzire eltolni magától a Kun Mediátor ügyét, az tény, hogy ő javasolta Karcagon, hogy újabb öt évvel hosszabbítsa meg a város a Marcsi fedőnevű hölgy által gründolt cég bérleti jogviszonyát. Fazekas esélyein sokat ront, hogy Marcsi állítólag Mexikóig meg sem állt, amikor összeomlott az utazási irodának álcázott pilótajáték. A kormányközeli média ugyan mindent megtett annak érdekében, hogy a szintén karcagi Varga Mihály és Fazekas szerepét minimalizálják az ügyben, sőt rátolják a botrányt a Jobbikra és a baloldalra, ám gyenge hatásfokkal sikerült a nyomokat eltüntetni. Fazekas minimum személyes ismeretségben állt a jelenleg rendelkezésre álló tények alapján nem mindennapi szélhámos asszonnyal, ami nem mutat jól az amúgy is intőktől hemzsegő kormányzati ellenőrzőjében. Fazekas Sándornak így jó esélye van arra, hogy ő legyen az első miniszter a harmadik Orbán-kormányban, akinek távoznia kell.
Fotó: nulker.hu
2. És akkor jöjjön egy lassan öröknek tűnő klasszikus: Vida Ildikó. Neki már az elhíresült repülőtéri interjú után is annyi esélyt adott a közvélemény, mint köszvényes mókusnak az erdőtűzben, de a NAV első embere átverekedte magát az amerikai kitiltási botrány megannyi csapdáján, feljelentette a gáncsoskodó Goodfriendet, vizsgálatot rendelt el maga ellen, melyet mellesleg ő maga vezetett, semlegesítette Horváth András egykori NAV-os ellenőrt, akinek eddig szinte minden állítása beigazolódott, melyek az adóhatóságon belüli korrupciós eljárásokról szóltak. A Simicska Lajos emberének tartott Vida valószínűleg annak köszönheti ezt a nem mindennapi teljesítményt, hogy sem közvetlen főnöke, Varga Mihály, sem a kormányfő nem akarta azt a látszatot kelteni, hogy enged akár az amerikaiak, akár a hazai ellenzék nyomásának. Nagyon valószínű, hogy akkor akarnak útilaput kötni a kínossá vált Vida talpára, amikor a média figyelme nem rá irányul. A Népszabadság most felmelegítette azt a pletykát, hogy eljött az idő, egy-két hónapon belül megszabadulnak a hátország nélkül maradt vezetőtől. Indokot egyébként találnak bőven Vida leváltására anélkül is, hogy felrónák neki a Simicska-kapcsolatot, hiszen a NAV nem brillírozott a regnálása idején. Az Állami Számvevőszék aktuális jelentésében számos kifogást emel az adóhatóság működésével kapcsolatban, például, hogy 3800 milliárd forintra tehető az az összeg, amelyet 2009 és 2013 között behajthatatlan volta miatt törölni kellett.
Fotó: 444.hu
3. Végül következzen egy titkos esélyes a bukásra, akinek ügyeiről szintén sokat hallottunk az utóbbi hetekben. Az új párkapcsolatában teljesen megújult Hende Csaba mostanában elég sűrűn kirántja a gyufát a miniszterelnöknél. Bimbózó szerelme ugyanis elég sokba kerül a magyar állampolgároknak, hiszen 2011-ben egy hivatalos párizsi útra akkori titkárnőjével, jelenlegi élettársával, Szajlai Mónikával utazott el, és finoman szólva nem spóroltak a szállásköltségekkel. Korábban a Magyar Honvédség helikopter-beszerzései körüli bizonytalanságok miatt merült fel, hogy távoznia kéne a honvédelmi miniszternek, de nem tett jót az imázsának az sem, amikor egy fotó tanulsága szerint lekupakolt távcsővel szemlélete az egyik hadgyakorlatot a miniszterelnök társaságában.
Mindenesetre nagyon érik egy kormányátalakítás, hiszen így egy füst alatt ki lehetne söpörni a kínossá vált minisztereket és államtitkárokat. Orbán Viktor bizonyára írt már egy listát azokról, akik elvihetik a balhét a Fidesz népszerűségvesztéséért, de kérdés, hogy eddig kinek mutatta meg ezt a cetlit. Ha tanácsadójával, Habony Árpáddal vitatta meg a kérdést, akkor a nyuszikás vicc juthat az eszünkbe: A róka egy listával a kezében járja az erdőt, mire megkérdi tőle a nyuszi, mi lesz azokkal, akiknek a neve rajta van a papíron. A róka azt válaszolja, hogy azokat meg kell ennie. A nyuszi megkérdi, ő rajta van-e, mire a róka azt mondja igen. És engem ki lehetne húzni róla? - kérdi a nyuszi, mire a róka azt válaszolja: Hát persze!