Érzékelhetően felpörgette pénzeltüntető gépezetét a kormány, ami azt jelenti, hogy valaminek a kezdetén, vagy valaminek a végén járunk. Ha most indul az új arisztokrácia kistafírozásának utolsó stádiuma, akkor nem sok jó vár ránk, ám ha úgy érzi a kormány, hogy közel a vég, és meg kell ragadni az utolsó esélyt is a pénzek lenyúlására, akkor még ennél is rosszabb a helyzet.
Fotó:index.hu
Állítólag egészen az Egyesült Államokig futott Kubatov Gábor, miután erősen feltételezhető, hogy ő küldte a kigyúrt, kopasz fiatalembereket a Nemzeti Választási Iroda épületébe, hogy megakadályozzák az MSZP népszavazási kezdeményezésének leadást. Ez akkora pofon volt a magyar jogállamiságnak, hogy a Fidesz alelnöke a sajtó (és valószínűleg saját főnöke) elől az amerikai elnökválasztási kampány tanulmányozásába menekült. Az esetről mélyen hallgatnak a Fidesz illetékesei, de vélhetően nem mindenki tapsol a Fradi verőembereinek bevetésének. Erre bizonyíték Kövér László házelnök minapi nyilatkozata, mely szerint fel lenne háborodva, ha biztonsági őrnek látszó emberek megakadályoznák, hogy népszavazási kérdést nyújtson be.
Ha már a Fideszen belül is szemet szúr, hogy lényegében egy családi vállalkozásként kezd működni az ország, és a közös kasszába általában azok markolhatnak bele, akik jól fekszenek a családfőnél, akkor valami nagyon eltorzult a párton belül.
Történt azonban ennél durvább dolog is a napokban, ami szintén megosztja a kormányzó párt vezérkarát. Az Országgyűlés kedden ugyanis arra hivatkozva korlátozta a közérdekű adatigénylés lehetőségét, hogy az MNB alapítványainál az alapító által juttatott vagyon - az elfogadott törvényjavaslat indoklása szerint - elveszíti közvagyon jellegét. Nem kevesebb pénzről, mint 220 milliárd forintról van szó, amely fölött lényegében elveszíti az ellenőrzés lehetőségét a magyar társadalom, pedig a Magyar Nemzeti Bank juttatta saját alapítványainak ezt a hatalmas összeget.
Fotó: nepszava.hu
Nem csoda, hogy egyes hírek szerint Áder János köztársasági elnök erősen fontolgatja, hogy aláírja-e ezt a finoman szólva is arcátlan törvényt, miközben Péterfalvi Attila a Nemzeti Adatvédelmi Hivatal elnöke is keményen kikelt a közpénzek ilyen jellegű eltüntetése ellen. Ők ugyan nem tartoznak a kormányzópárt vezérkarához, de eddig nem jelentettek komoly ellensúlyt a kormányzati intézkedésekkel szemben. A Fideszben ugyanakkor erős befolyással bíró Kövér az Index információi szerint azon kevesek egyike volt, akik következetesen ellene voltak a döntésnek, és a belső vitákban hangot is adott ellenvéleményének.
Úgy tűnik, hogy egyre többeknek szúr szemet az a nagyon durva hangsúlyváltás, amin az eddig sem túl visszafogott kormány az utóbbi hónapokban ment keresztül. Szinte naponta röppentek fel hírek arról, mennyi pénzt ítéltek oda, vagy adtak kölcsön igen kedvezményesen olyan Fideszhez közel álló személyeknek, mint Mészáros Lőrinc vagy Andy Vajna. Az is borzolja a kedélyeket kormánykörökben, hogy Habony Árpád lényegében azt csinál a közvagyonnal, amit csak akar, hiszen ingyen kapja meg a Szépművészeti Múzeumot a saját esküvőjére, és hónapokra kölcsönöz ki értékes festményeket ebből az intézményből.
Fotó:MTI
Ha már a Fideszen belül is szemet szúr, hogy lényegében egy családi vállalkozásként kezd működni az ország, és a közös kasszába általában azok markolhatnak bele, akik jól fekszenek a családfőnél, akkor valami nagyon eltorzult a párton belül. Az az irritáló rongyrázás, amely bizonyos befolyásos körökre jellemző ma Magyarországon szinte borítékolja a népszerűségvesztést (ami a legújabb felmérések szerint be is következett), ugyanakkor a tarthatatlan közállapotok miatt demonstráló pedagógusok és egészségügyiek hitelességét is felerősíti ez az urizáló politika. Nem véletlen, hogy a kockás inges Jeannne D’Arc-ként emlegetett Kövesdi Veronikát rendkívül népszerűvé tette, hogy beszédében arra utalt: börtönben végezhetik azok, akik nem törődnek a nép érdekeivel és fokozódó haragjával.
Nehéz egyelőre megítélni, mi sarkallhatja Orbán Viktort arra, hogy ilyen látványosan fitogtassa hatalmát, és miért gondolja azt, hogy a törvényesség látszatának fenntartása sem szükséges ahhoz, hogy a hatalmát megerősítse. Látva, hogy a Fideszben egyre többen foglalkoznak a jövővel (ami nem kecsegtet túl sok jóval), nem lehet megkerülni a kérdést: meddig követik szinte gondolkodás nélkül a miniszterelnököt azok, akik már régen nem hisznek a tévedhetetlenségében? Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Mielőtt rárontasz az ellenségre, nézz hátra, nehogy kiderüljön, hogy már senki sem lovagol mögötted!”