Egyre ügyetlenebbül kezeli a kínos szituációkat a kormánypárti frakció. Rubovszky György kellemetlen bakija után például váltig tagadta, hogy Orbán Viktor tiltásáról tájékoztatta volna frakciótársát egy beélesített mikrofon társaságában. Az okvetetlenkedő újságírók ilyenkor persze a szakma szabályai szerint igyekeznek megkérdezni minden érintettet, ám ennek általában kitiltás lesz a vége, ami újabb kínos magyarázkodásokra kényszeríti a lapítani próbáló politikusokat.
Fotó: 168ora.hu
Kövér László házelnök játszotta el eddig a kápó szerepét a Parlamentben, megbírságolt, kitiltott, fegyelmezett mindenkit, aki számára ellenszenvesen viselkedett a Tisztelt Ház falai között. Nagyon úgy tűnik, hogy erre nem lett volna joga, hiszen sérelmet szenvedett a szólásszabadság és a sajtószabadság is, ám nyilván ez érdekelte legkevésbé a házelnököt.
Sértettsége átragadt szinte az összes kormánypárti képviselőre, főleg most, hogy egyre többet kell magyarázkodniuk. A Fidesz frakcióvezető-helyettesét például a 2024-es olimpiai játékok megpályázásáról szóló sajtótájékoztatón más témákban is kérdezték, és ezen teljesen kiakadt. Nem véletlen, a téma ugyanis roppant kínos volt. Az újságírók arról faggatták Gulyás Gergelyt, hogy a törvényalkotási bizottság ülésén történtek miatt miért tiltották ki az RTL Klub egyik riporterét az Országházból. Gulyás, mint a testület elnöke, azt felelte: példátlan, hogy egy újságíró akkor próbálja kérdezni az egyik bizottsági tagot, amikor ő már ül az asztalnál, az elnök pedig szeretné megnyitni a tanácskozást.
Ha valamit titkolni próbál a hatalom, azt nem úgy teheti meg a leghatékonyabban, hogy minden ellenségesnek nyilvánított mikrofont és diktafont kitilt a Tisztelt Házból.
Ha Rubovszky nem halandzsázik arról, hogy nem is arról tájékoztatta frakciótársát, hogy Orbán Viktor jövőre nem engedi újraválasztani Áder Jánost köztársasági elnöknek, akkor talán nem kulminálódik ilyen vészesen a helyzet. Rubovszky azonban váltig tagad, holott az egész ország tudja, ebben az országban arról is Orbán Viktor dönt, hogy Marika néni elmehet-e nyugdíjba 40 év munkaviszony után. Teljesen egyértelmű, hogy Orbán magának vindikálja a jogot arra, hogy kit jelöljön pártja az elnöki székbe. A tagadás és sunnyogás már olyan szintű a kormánypárti politikusok esetében, hogy olykor meg is esik rajtuk a szívünk. (De csak néhány másodpercre.)
Fotó: 24.hu
Április 25-én hat újságírót - köztük az Index két tudósítóját - kitiltottak a Parlamentből, mert olyan helyen kérdezték a politikusokat, ahol az nincsen számukra engedélyezve. Ez annyira nevetséges reakció a kormányzati hebegésre és habogásra, hogy ideje lenne már az asztalra csapnia Habony Árpádnak. Egy kríziskommunikációban jártas szakember ugyanis alaposan ledorongolná a kormányzati kommunikációért felelős munkatársakat. Nem kitiltani kell újságírókat, hanem olyan képviselőket küldeni a parlamentbe, akik képesek két összetett mondatban elmondani a véleményüket valamiről.
És ha erről már lecsúsztak – mivel a választások már két éve lezajlottak -, akkor legalább összehívhatnák a díszes társaságot, és elmagyarázhatnák nekik, hogy a sajtóval nem érdemes izmozni. A kitiltás, fenyegetőzés, elutasítás nem jó módszer arra, hogy elkerüljük a nyílt színvallást. Az újságíró a munkáját végzi, és a feladata sok esetben az, hogy választ keressen olyan mindannyiunkat izgató kérdésekre, mint például: Kit látna legszívesebben az köztársasági elnöki székben a kormánypárt? vagy Miért nem nyomoz a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak ügyében az ügyészség?
És a sajtó (ha éppen nem a kormány tenyeréből eszik) már csak olyan, hogy nem nyugszik addig, amíg a kérdésekre nem kap kielégítő választ az illetékesektől. A riporter vállalja azt a feladatot magára, hogy a politika dzsungelében kitaposson egy vékony ösvényt a az olvasóknak, nézőknek, hallgatóknak, mert a politikusok valami rejtélyes oknál fogva úgy érzik jól magukat, ha a választópolgárok csak tévelyegnek az áthatolhatatlan rengetegben.
Fotó:168ora.hu
A parlamenti tudósító (ha éppen nincs kitiltva) oda tarthatja a mikrofont a politikus orra elé, és nyíltan rákérdezhet olyan dolgokra, melyek méltán érdekelnek mindenkit, aki ebben az országban él, itt szavaz, és itt fizet adót. Ha valamit titkolni próbál a hatalom, azt nem úgy teheti meg a leghatékonyabban, hogy minden ellenségesnek nyilvánított mikrofont és diktafont kitilt a Tisztelt Házból. Ahogy egy régi dakota közmondás tartja: „Nézz bátran a bölény szemébe, és hitesd el vele, hogy te vagy a legjobb barátja, így talán nem döngöl a földbe.”