Közismert tény, hogy a Fidesz az egyetlen magyarországi párt, amelynek pénze és strukturális háttere van arra, hogy folyamatosan szondázza a választópolgárok reakcióit, melyeket a politika rezdülései váltanak ki belőlük. A döntések előkészítésében, a témák „meglebegtetésében” és bizonyos ügyek ejtésében, illetve erőltetésében meghatározó szerepet játszanak azok a csak részben nyilvános felmérések, melyek közül egy a napokban véletlenül (?) a sajtó birtokába került.
Fotó: szegedi kattintós
Ez a Nézőpont Intézet által készített telefonos, úgynevezett VIP-jelentés gyakorlatilag tökéletesen követi a Fidesz hangsúlyváltásainak sormintáját. Kiderült például, hogy a lejárató kampányok ellenére az emberek többsége egyetért a pedagógusok követeléseivel, túlságosan központosítottnak tartják az oktatást, és teljesen felesleges intézményként gondolnak a Klik-re. Olyan túlsúlyban voltak a demonstrációkat támogatók még a kormánypárti szavazók körében is, hogy a kabinet nem látta értelmét a további izmozásnak a pedagógusokkal, ezért látszatengedményekkel igyekezett csillapítani a kedélyeket.
Rétvári Bencére maradt a hálátlan feladat, hogy a kompromisszumként tálalt tananyagcsökkentést és a Klik megszűnését bejelentse. Ez azért fontos momentum, mert a kormány nem vállalta fel legfelsőbb szinten a visszavonulót, egy államtitkárra bízta a döntések bejelentését, ugyanakkor ezeket sem egyszerre, hanem napokra szétosztva, hogy a közvélemény minél többször értesüljön a kormány kompromisszumkészségéről. Ami persze álnokság, hiszen a tananyagcsökkentés csak egy másodlagos követelés volt, a Klik helyét pedig átveszi egy másik, központosító szervezet.
No, de lássuk, mit ír még a Nézőpont Intézet a belső felmérések eredményeiről! A magyarok döntő többsége például nem tartja jónak és igazságosnak az adórendszert, pedig nyilván az egyszázalékos személyi jövedelemadó csökkentése után arra számított a kormány, hogy a nép felállva tapsol majd neki. Nem ez következett be, hanem a szocialisták által régóta szorgalmazott áfacsökkentést preferálják az emberek. Hogy ebben az ügyben milyen lépéseket tervez a kormány, még nem tudhatjuk, de gazdasági ügyekben eléggé meg van kötve a keze Varga Mihálynak, hiszen az áfabevételek igen fontosak a költségvetés stabilitása szempontjából. Az is jól látszik ugyanakkor, hogy hosszú távon nem lehet kizsigerelni az alacsonyabb keresetű milliókat, és nem lehet ilyen nyíltan támogatni a felső középosztályt, mert a szociális problémák végképp kezelhetetlenné válnak.
A Nézőpont döbbentette rá a kormányt arra is, hogy nem népszerű a terrorra hivatkozva minden hatalmat a kormányzópárt, illetve Orbán Viktor kezébe adni. A felmérés persze februárban készült, és a brüsszeli merényletek után nyilván újra nekigyürkőzik a kormány, hogy átverje a kétharmadot igénylő alkotmánymódosítást, ám az ellenzéki pártok jól tudják, hogy ennek messzire mutató következményei lehetnek. Pintér Sándor ugyanis alig várja, hogy bárkinek elolvashassa az e-mailjét, lehallgathassa a telefonját, noha hazánkban elvétve találhatók menekültek, és többségük vagy egy börtöncellában vagy egy menekülttáborban várja sorsa jobbrafordulását. A kormány érvelését épp az teszi lehetetlenné, hogy lényegében láthatatlan ellenségre hivatkozva igyekszik saját polgárai magánszférájába behatolni.
És itt jön a jó hír a kormány számára, hiszen óriási a társadalmi támogatottsága a kerítésnek a felmérés szerint. Gyanítható, hogy ezen felbuzdulva jelentette be Szijjártó Péter külkereskedő külügyminiszter, hogy felhúzunk egyet a magyar-román határra is. Stratégiai jelentősége ugyan nincs, hiszen arra csak elvétve kóborolnak menekültek, ám ha az istenadta nép nyolcvan százaléka ebben látja a megoldást, hát megadják nekik a kerítést.
A Nézőpont felmérésének egyértelmű tanulsága, hogy a Fidesz szinte kritika nélkül igazodik a közvélemény-kutatások eredményeihez, esze ágában sincs olyan döntéseket hozni, melyekkel rombolná a róla kialakított, amúgy sem túl előnyös képet. Maradt azonban hiányérzetünk a felmérés láttán, hiszen mikor kérdezik meg a népet arról, mit szól Habony Árpád és Andy Vajna hatalmának kiterjedéséhez, Mészáros Lőrinc és Tiborcz István látványos meggazdagodásához, vagy netán a hatvanpusztai kutyakalandhoz? A korrupcióról szóló felmérés talán olyan kínos eredményeket hozna, amellyel nem akar szembesülni a kormány?
Fotó: hirado.hu
És van egy másik égető kérdés is, melyre nem kapunk választ a Nézőponttól. Vajon miért hallgat a kormány az állami alkalmazottak létszámának tervezett csökkentéséről? Talán erről is megkérdezték a nép véleményét, és nem igazán volt népszerű ötlet? Ha minden második megkérdezett az államtól kapja a fizetését, vajon milyen eredmény várható? Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha mindig azt figyeled, hogy a másik mit gondol rólad, soha nem fogod megtudni, hogy te miként gondolkodsz arról, amit teszel.”