Természetesen nem magyar alkotásról van szó - hiszen azt Andy Vajna úgysem engedné leforgatni -, és nem is egy vadonatúj film mutatja nekünk az irányt egy autoriter rendszer bukásához. Nem is Magyarországon játszódik, mégis egy csomó ismerős motívumra leszünk figyelmesek. A Suburra című film Silvio Berlusconi végnapjairól szól, de megfogalmazza mindazon rendszerek esszenciáját, melyek az egykori olasz miniszterelnök mintáit próbálják másolni.Donald Trump előtt, Orbán Viktor közben és Silvio Berlusconi után ez egy rendkívül tanulságos mozi!
Fotó: The independent
Már több mint öt éve megbukott Silvio Berlusconi, és mi hajlamosak vagyunk megfeledkezni a tényről, hogy annak idején Orbán Viktor legfőbb szövetségese volt az olasz kormányfő. Stefano Sollima, a népszerű Gomorra tévésorozat rendezője nem is rejti véka alá, hogy az erősen megosztó személyiségű egykori miniszterelnök bukásáról szól a film, bár Berlusconi neve nem hangzik el a párbeszédekben. A közel két és fél órás alkotás visszaszámlálás az Apokalipszis napjáig. A dátumok megegyeznek, hiszen Berlusconi utolsó kormányzása 2011. november 16-án ért véget, ahogy a filmbéli miniszterelnök is ekkor mond le közvetlenül a megszorító intézkedések megszavazása után.
Számunkra a történeti hűségnél is lényegesebb, hogy Berlusconi korporatív rendszere mennyiben hasonlított Orbán Viktor illiberális államára? A filmben minden politikus kétszínűsége, megvásárolhatósága, luxus iránti vonzalma vitathatatlan, ám a képviselők biztosak abban, hogy hatalmuk megingathatatlan. A főszereplő kormánypárti honatya előbb felhívja a feleségét azzal, hogy sok a dolga, ezért későn ér haza, majd egy luxusszállodába viteti magát, ahol két luxuskurvával tölti az estét. Az egyik lány azonban túladagolja magának a drogot, és az ágyban fekve meghal. A képviselő még arra sem hajlandó, hogy megszabaduljon a hullától, a piszkos munkát a másik lányra bízza, aki kínjában egy maffiafőnök öccsét hívja segítségül. És ekkortól úgy dől össze a politikus élete, mint a kártyavár.
Fotó: Erdély.ma
Ám ennek a rendszernek vannak más tartópillérei is, melyeknek be kell dőlniük ahhoz, hogy az egész képmutató, korrupt gépezet a saját súlya alatt roppanjon össze. Erőszakos bűnözők, uzsorások, ingatlanspekulánsok, rendezvényszervezőnek álcázott stricik, prostituáltak és persze pénzért mindenre kapható politikusok működtetik azt a rendszert, amelyet egy személy, a többször újraválasztott miniszterelnök tart össze. A kormány bukásáról szóló pletykákra ezért is reagálnak mindannyian ingerülten. Ráadásul a Vatikánban épp lemondani készül a pápa, (ahogy egy évvel később valóban lemondott XVI. Benedek), és ott is nyugtalankodnak a püspökök, mert sok kínos ügyre derülhet fény, ha jön egy új, kiszámíthatatlan katolikus vezető.
A névtelen prostituált halála újabb és újabb gyilkosságokat generál, az érdekcsoportok egymásnak esnek, veszélybe kerül az a nagy üzlet, melynek érdekében minden gaztettet igazolni látnak. A Rómához közeli tengerparton ugyanis kaszinókat, szállodákat építenének a bennfentesek. Ismerős a forgatókönyv? Persze, mi még nem tartunk itt, de Sollima filmje azt sugallja, hogy egy kiegyensúlyozottnak, tántoríthatatlannak tűnő rendszer is képes elbukni egy fatális véletlenen. A belső körök gazdagságának és hatalmának erősödésével egyre magasabbra teszi a lécet önmaga számára a rendszer, amíg egyszer már nem tud átjutni felette. Nem véletlen, hogy a politikai ellenzékről szinte szó sincs a filmben, mégis óriásléptekkel haladunk az Apokalipszis beteljesülése felé.
Fotó: RTE
A film befejező jelenetében a képviselő egyszerre értesül a miniszterelnök lemondásáról és az ügyészségi nyomozás megindulásáról az őt érintő korrupciós ügyben. Taxiba vágja magát, és igyekszik eljutni a miniszterelnökhöz, hogy lebeszélje a lemondásról. Közben az épület előtt már tüntetnek a kormány ellen, akik között a képviselő igyekszik átvágni magát. Összeszólalkozik a tüntetőkkel, mintha nem lenne tudatában annak, hogy elvesztette minden hatalmát. Már csak a volt miniszterelnök autóját látja, amint elhajt a rezidenciáról. Retteg, hogy nem választják újra, ezért elveszti mentelmi jogát, vádat emelnek ellene, és börtönbe kerül. Már ezért a jelenetért is megéri végignézni a több mint kétórás filmet. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Attól, hogy neked van a legjobb lovad a törzsben, a te lábad is olyan büdös, mint a többi harcosé.”