A régi spanok tudnak egymásról legtöbbet, így egy harminc éves barátság után nem igazán érdemes összerúgni a port olyanokkal, akikkel a katonaságnál együtt tusoltunk, a koleszban egymás lábszagát szimatoltuk, vagy ugyanazoknak a csajoknak csaptuk a szelet. Orbán és Simicska mégis úgy döntött röviddel a Fidesz 2014-es győzelme után, hogy a múlt most már nem tarthatja össze őket. Nagyot kockáztattak mindketten azzal, hogy hagyták a dolgokat egészen a G-napig eldurvulni, ám most úgy néz ki, hogy a kegyvesztett oligarcha jöhet ki jobban a politikai és gazdasági „cicaharcból”. Lássuk az érveket amellett, hogy Simicska Lajos többet tud ártani Orbán Viktornak, mint fordítva:
Fotó: 24.hu
1. Simicska Lajos személye legalább annyira megosztó a magyar társadalom számára, mint a miniszterelnöké, ám a Fidesz belső köreiben eltöltött éveit most az ellenzéket támogató választók viszonylag könnyen megbocsátották, mivel sokan benne látják az Orbán-kabinet megbuktatásának kulcsfiguráját. Így azok a kormányzati vezetők, akik naponta „simicskáznak” egyrészt magáról a Fideszről mondanak lesújtó véleményt, hiszen amivel vádolják, azt a párttal tette hosszú évekig, másrészt a milliárdos vállalkozó ellen már nem lehet olyan könnyen hergelni a választókat, mint mondjuk két éve. Simicska konszolidálta magát a mostani politikai erőtérben, talpon maradt, sőt a Jobbik „háttérhatalmaként” komoly közéleti befolyásra is szert tett. És ezt jól érzékelik a Fidesz vezetői is…
2. Orbán Viktor és csipetcsapata arra számított, hogy ha a G-nap után elzárja a csapokat a Simicska-birodalom elől, akkor a 2018-as választásokra teljesen ellehetetleníti. Nos, ez nem csak hiú ábránd maradt, de a nagyvállalkozó bizonyos értelemben még combosodott is. Egyedül neki van befolyásos országos napilapja, hetilapja, tévéje és rádiója egyedül a sajtópiacon, ráadásul ezek szakmailag jó színvonalra emelkedtek, mióta lerázták magukról a Fidesz politikai felügyeletét. Ma már nem csupán az ATV-vel és az RTL Klubbal kell hadakoznia az állami médiának, valamint a Mészáros Lőrinc által összevásárolt sajtóbirodalomnak, hanem a Lánchíd Rádióval, Hír TV-vel, Heti Válasszal és a Magyar Nemzettel. Most, hogy az Index is a vállalkozó érdekeltségi körébe került, egy igen stabil ellensúly képződött a kormány által pénzelt lakájmédiával szemben. Jól látszik, hogy Simicska pénze kitart, így keményen odasózhat a kampányban egykori szobatársának.
3. Ez azért roppant idegesítő a Fidesz felől nézve, mert Simicskának lesz médiafelülete azoknak az ügyeknek a kiteregetésére, melyek megroppanthatják a kormánypártot a kampányban. Már az utóbbi negyedévben is közel félmillió szavazót veszített a Fidesz, mi lesz, ha azok a cikis ügyek is terítékre kerülnek, melyekre egyelőre csak célozgat Simicska. Kétségtelen, a kegyvesztett oligarchánál kevesen tudhatnak többet a Fidesz régi motorosain kívül, így nem véletlen, hogy médiáin keresztül azokra a pontokra irányít össztüzet, ahol a legsebezhetőbb a kormány. Hogy csak egy példát említsünk, a Magyar Nemzet kezdte firtatni a letelepedési kötvények körüli korrupciógyanús összefüggéseket, majd a Jobbik is keményen beleállt a témába. Pedig egyelőre csak a jéghegy csúcsát látjuk…
Nem lenne csoda, ha egyes fideszesek már visszasírnák Simicskát, és azt kívánnák, hogy bárcsak soha nem épült volna meg a felcsúti kisvasút.
4. Jól érzékelhető a kormánypárton belüli ideges hangulat minden egyes megszólalásukban is. Ma már szinte minden válaszát úgy kezdi Halász János, az emberminisztérium parlamenti államtitkára vagy Kósa Lajos frakcióvezető, hogy emlékezteti közönségét arra, hogy a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó média képviselője számára válaszol. Ez tekinthető főpróbának a civil törvény elfogadása utáni időszakra, amikor minden szervezetnek, amely 7,2 millió forintnál több külföldi támogatást kapott, azzal kell kezdenie a mondókáját, hogy külföldről pénzelt civil szervezetként mondja, amit mond. Rossz hír a Fidesz számára, hogy ez egyrészt lejárt lemez, másrészt kontraproduktív. hiszen az általuk kitömött médiáknak és civileknek soha nem kell a gazdájuk nevét kimondani minden egyes megnyilvánulásukkor.
5. A médiánál is jobban aggasztja a Fidesz vezérkarát az a plakátkampány, melyet Simicska hirdetési felületein indított a Jobbik. A kormány korrupcióját a maga pőreségében ábrázoló „lopós plakátok” meg is hozták a néppártosodó Jobbik számára a népszerűséget, hiszen a legújabb közvélemény-kutatások szerint egyre több kiábrándult fideszes kúszik át hozzájuk. Gyorsan össze is ütött a kormánytöbbség egy törvénytervezetet, amelyet kifejezetten a Simicska-Jobbik páros ellen fogalmaztak meg az illetékes minisztériumban. Ez a kétségbeesett lépés is mutatja, hogy lépéshátrányba került a Fidesz, mindig csak reagál a felmerülő vádakra, és már nem képesek lepattintani olyan cinikusan a korrupciós vádakat magukról, mint korábban.
Fotó: hvg.hu
6. És akkor vegyük azt a „minőségi cserét” ami abban nyilvánult meg, hogy a G-nap után Mészáros Lőrinc lépett Simicska helyébe. A felcsúti polgármester szorgalmas méhecskeként gyűjtögeti a pénzt, mióta ő lett Orbán Viktor kedvenc oligarchája, így ha nem vigyáz, jövőre már a leggazdagabb magyar címére is pályázhat. Simicska gazdagodása is szembetűnő, sőt irritáló volt, ám a háttérben maradt, nem hivalkodott a gazdagságával. Mészáros azonban nem tudja visszafogni magát, elhitte, hogy tényleg a tehetségének és kitartásának köszönhetően gazdagodik szuperszonikus sebességgel, ráadásul, ha mikrofont lát, nem tud parancsolni a hiúságának, és nyilatkozik. Nos, ezt nehéz kezelni a Fideszen belül, hiszen Mészáros nem csak Orbán Viktor barátja, hanem annál sokkal több, ugyanakkor mindenki tudja, hogy Lőrinc barát rengeteget árt a kormány népszerűségének. Nem lenne csoda, ha egyes fideszesek már visszasírnák Simicskát, és azt kívánnák, hogy bárcsak soha nem épült volna meg a felcsúti kisvasút. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok.”