Altusz Kristóf bakija után a kormány úgy próbálja lerugdosni magáról a migránsok befogadásának vádját, hogy turbófokozatba kapcsolta a Soros-ellenes kommunikációját. Most éppen törvénnyel próbálja távol tartani Magyarországtól a milliárdost és „csatlósait”. A Stop Soros névre keresztelt jogi zagyvaság azonban olyannyira homályosan fogalmaz a menekültek befogadását segítő szervezetekkel és személyekkel kapcsolatban, hogy akár saját politikusai is áldozatul eshetnek a sebesen összetákolt törvénynek.
Fotó: Capitol Hill Outsider
Az Orbán-kormány most egy olyan kisegérhez hasonlít, amely nagy lendülettel belerohant egy csőbe, ám amikor vissza akart fordulni, észrevette, hogy túl szűk a hely ehhez, így nem tud mást tenni, minthogy az eddiginél is nagyobb sebességgel rohan előre, hátha kijut a másik oldalon. Miután kiderült, hogy a harcosan migránsellenes politikát folytató magyar kormány titokban túl is teljesítette a menekültkvóta által előírt létszámot, olyan rést ütött saját védelmén, melyet most sebesen igyekszik betömni. Egyrészt próbálja bagatellizálni a befogadottak, illetve védett státuszt élvezők jelentőségét azzal, hogy ezek az emberek úgyis elmennek innen, másrészt törvényt alkotnak Soros György ellen.
Megszokhattuk az utóbbi nyolc évben, hogy a Fidesz által uralt országgyűlés sokszor nem azért fogad el törvényeket, mert az ország működése szükségessé teszi azokat, vagy szabályozók beépítésével kiszámíthatóbbá szeretnék tenni az életünket, hanem, mert nyomást akarnak gyakorolni bizonyos csoportokra, sőt olykor politikai bosszút akarnak állni az ellenlábasaikon. A politikai propaganda szintjére süllyesztették a törvényalkotást például akkor, amikor a Közép-európai Egyetem tervezett megfenyítése, illetve kiűzése okán olyan felsőoktatási jogszabályt alkottak, melynek egyébként semmi jelentősége, sőt, amint a kitűzött célt nem tudták ezzel elérni, az egész szabályozás értelmét vesztette.
A Soros Stop törvény azonban főként olyanokat vesz célba, akik tevékenységükkel elősegítik illegális bevándorlók érkezését Magyarországra. Az ilyen egyének vagy szervezeteket általában embercsempészeknek hívjuk, ám rájuk elég egyértelmű törvények vonatkoztak eddig is, és senki sem akadályozta az emberekkel kereskedő bűnözők megbüntetését. A jogszabálynak csúfolt tervezet azonban nem kapta volna Soros Györgyről a nevét, ha az embercsempész bandák lekapcsolása lenne a cél. Ehelyett meglehetősen homályosan fogalmazva arra tesz utalást, hogy olyan civilek szankcionálása, illetve büntetése a cél, akik elősegítik a migrációt.
A törvényszöveg meghatározása szerint az az alapítvány vagy egyesület, amely "az Európai Unióban nemzetközi védelem megszerzése iránti kérelmet előterjesztő harmadik országbeli állampolgár kérelmező Magyarország területére történő jogszerűtlen belépését, átvételét és tartózkodását" szponzorálja, az az illegális migrációt támogató szervezetnek minősül. Az öngól itt vágódhat a képzeletbeli hálóba. Ha ugyanis a letelepedési kötvényekkel foglalkozó közvetítő cégek tevékenységét vizsgáljuk, akár meg is felelhetnek ilyen szervezeteknek, hiszen pénzért állampolgársághoz juttattak EU-n kívüli polgárokat.
Fotó: maszol.hu
Egyetlen érv védheti ezeket a kötvényforgalmazó cégeket és tulajdonosaikat. Az, hogy törvény rendelkezik a letelepedési bizniszről, így nehéz lenne törvénytelennek nevezni azok segítését, akik pénzért vettek maguknak magyar, ezzel együtt uniós állampolgárságot. Azon túl, hogy ez ékes bizonyítéka annak a kettős mércének, melyet a magyar kormány a menekültekkel kapcsolatban alkalmaz, arra is rávilágít, hogy igen vékony jégre lépett az új Soros-törvénnyel az Orbán-kabinet. Ha ugyanis a későbbiekben egy kormány felülvizsgálja a letelepedési kötvények értékesítésének törvényességét, akkor nagy bajba kerülhet Habony Árpád és Rogán Antal is, mivel ők is érdekeltek a letelepedési kötvényekkel foglalkozó cégekben.Ha az ügyletek nem voltak törvényesek, a Soros-törvény alapján akár büntetés is kiszabható lesz rájuk.Az egész jog csűrcsavarásnak tűnik, ám ezt a módszert az Orbán-kormány előszeretettel alkalmazza most is saját ellenfeleivel szemben.
Az pedig csak hab a tortán, hogy a kormánynak éppen magán kéne e törvény végrehajtását kezdenie, hiszen ha az 1300 védett státuszú menekült befogadása az állam részéről törvényes volt, akkor mi alapján támad neki olyan szervezeteknek, melyek jogi védelmet biztosít azoknak, akik menekültstátuszért folyamodnak a hivatalos szervekhez? Egyébként senki se gondolja komolyan, hogy a jogvédő civilekkel elsősorban az a baja a kormánynak, hogy kiszolgáltatott embereken segítenek, hanem, hogy ugyanezek az alapítványok hívják fel rendszeresen a közvélemény figyelmét az országban burjánzó korrupcióra.
A kormány tehát minél keményebben megy neki Soros Györgynek, illetve mossa össze a jogvédő civileket az amerikai (és magyar állampolgár) milliárdossal, annál jobban tart attól, hogy a választási kampány mégsem elsősorban a migrációról, hanem a rendszerszintű korrupcióról fog szólni. Láthatóan kapkodnak a kormányzati kommunikációért felelős szervek, ezért nyújtották be sietősen az 1300 menekült befogadását beismerő nyilatkozat után a Soros Stop törvényt a parlamentnek.
Fotó: zoom.hu
A labda persze az ellenzék térfelén pattog most, hiszen a kormány már megtette azt a szívességet, hogy lőtt egy öngólt, ám az ellenzék nem győzhet anélkül, hogy maga is beveszi a Fidesz kapuját. Ha milliárdokból felépített kormányzati menekültellenes kampány kapcsán csak annyit mond, hogy ez az egyetlen terület, amelyen nincs nézetkülönbség az ellenzék és a kormány között, akkor máris zörög a háló, hiszen az ellenzéki pártok is csak azt hangsúlyozták korábban, hogy az üldözötteket megilleti a védett státusz, és most a kormány is erre az álláspontra helyezkedett. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „Ülhetsz fordítva is a lovon, hiszen törvény nem tiltja ez, de nehezen fog komolyan venni a hátasod, ha így próbálsz dirigálni neki.”
Az utolsó 100 komment: