A magyar miniszterelnök kétségtelenül ügyes hintapolitikus, ám úgy tűnik, az EU-n belül végképp kezd elfogyni a türelem illiberális rendszerével szemben. Orbán ugyanis hiába gondolja azt, hogy az újra megszerzett kétharmaddal legitimálta nézeteit az európai közösségen belül, a választás tisztasága körüli kételyek, az aránytalan mandátumelosztási rendszer, valamint a kormány kritikusai ellen indított minden korábbinál durvább támadás arra ösztönzi a kontinens meghatározó vezetőit, hogy ne várjanak tovább Orbán teljes politikai elszigetelésével. Ehhez persze kell egy stabil és cselekvésre kész hazai ellenzék is.
Fotó:AFP
Sokan érzik úgy most Magyarországon, hogy hiába vannak torkig Orbán Viktor illiberális államával, esélyük sincs arra, hogy demokratikus választásokon leváltsák a jelenlegi politikai hatalmat. Mindezt egyrészt egy Fidesz által kidolgozott és kétharmaddal elfogadott aránytalan választási rendszer sugallja, mely jutalmazza a kisebbséget, és bünteti a többséget. A tehetetlenség érzésének másik kiváltó tényezője, hogy az Orbán-rendszer bukását akarók április 8-án és az azt megelőző kampányban csalódtak az ellenzéki pártokban. Márpedig politikai erőt demokráciában csakis politikai erő tudja leváltani, ha ettől a forgatókönyvtől eltérünk, akkor már a nép veszi kezébe a dolgokat, és az események kiszámíthatatlanná válnak. Itt egyelőre még nem tartunk.
Van azonban egy harmadik oka is az ellenzéki tábor frusztráltságának. Az Európai Unió ugyanis eddig látszólag magára hagyta azokat a magyar polgárokat, akik bátran kiálltak az uniós értékek mellett, pedig a megbélyegzést manapság már ez a gesztus is kiválthatja a hatalomból. Ha valaki ugyanis emlékeztetni szeretné a kormányt arra, hogy uniós tagságunkkal nem csak rengeteg előny, például a gazdaság felzárkóztatást szolgáló vissza nem térítendő támogatások, de rengeteg kötelezettség is, például a közös elvek betartása is jár, akkor könnyen rákerül egy listára, amely Soros György állítólagos zsoldosait gyűjti magába.
A választás utáni tüntetések azért nagyon fontos üzenetek az uniós tagállamok felé, mert jelzik, a magyar nép nem egyenlő az Orbán Viktor előtt hajbókoló vazallusokkal, a választás tisztaságát pedig mindaddig megkérdőjelezik a kormányváltásra voksolók, amíg egy független szakemberekből álló bizottság ki nem vizsgálja az április 8-án történt „furcsaságokat”. Ha az EU vezetői egyértelművé teszik, hogy nem hagyták magára a magyar választópolgárokat (legyenek azok kormánypártiak vagy ellenzékiek), akkor Orbán Viktor háromszor is meggondolja, hogy nekiessen-e az új kormány megalakulását követően a sajtó még független műhelyeinek, hogy tovább vegzálja-e a kritikus civileket, vagy tovább csorbítsa az önkormányzatok függetlenségét.
Ha azt olvassák a magyar sajtóban a nyugati országok vezetői, hogy nincs mit tenni, nem történt rendszerszintű csalás a választásokon, ha azt hallják magyar ellenzéki politikusok szájából, hogy a csalások nélkül is győzött volna a Fidesz, akkor tényleg lemondanak rólunk a szövetségeseink. Április 8-a nem csupán számunkra volt ugyanis döntő jelentőségű, az Európai Unió vezetői és polgárai is komoly figyelemmel kísérték, mi lesz a voksolás eredménye. Miután egy nagy közösség részei vagyunk, a nálunk történt dolgok erősen befolyásolják az EU más tagországainak politikáját is, így most választ kell adniuk a Orbán győzelmére Európa meghatározó politikusainak. Miután elmaradt a nagy illiberális fordulat a nyugati országok parlamenti választásai után, úgy tűnik Orbán körül egyre fogy a levegő, és ez szűkíti a magyar miniszterelnök mozgásterét annak ellenére, hogy ismét kétharmados többséget szerzett.
Fotó: mno.hu
Emmanuel Macron francia elnök már küldött egy igen kemény hangú üzenetet a magyar illiberalizmus felé, ám ez egyelőre csak egy határozott állásfoglalás, melyet nem követtek még konkrét lépések. Valószínűleg Angela Merkel német kancellár elhatározásán áll vagy bukik az összehangolt, és kemény uniós válasz. Orbán tudja, hogy hatalma a német állásponttól, vagyis Merkel jóindulatától függ. A német érdekeltségű cégekkel ezért nem packázik, sőt, komoly gazdasági előnyökhöz juttatja azokat Magyarországon, a kétoldalú tárgyalásokon pedig négyszemközt mindent megígér, melyekből később a legtöbbet nem tartja be. Sajátos pávatáncának köszönhetően eddig elkerülte a teljes politikai karantént, ám a Putyinhoz erősen kötődő gazdasági érdekei, a minden humanitást nélkülöző menekültpolitikája, az elharapózó korrupció miatt érik számára néhány tasli, koki, no tockos a nyugati szövetségesek részéről. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Addig jár a korsó a kútra, amíg ott nem marad.”