Az oroszok közvetve már a közszolgálati híradót is a befolyásuk alá vonták, hiszen lényegében átvette az M1 azt a dezinformációt, melyet Putyin propagandagépezete terjeszt. A brüsszeli terrortámadás elkövetőiről ugyanis egy Sógor Dániel nevű szakértő azt állította, hogy fehéroroszok, ami pontosan megegyezik az orosz rezsimhez közel álló médiák légből kapott információival.
Fotó: index.hu
A napokban megjelent egy interjú Török Gáborral, a janus arcú politológussal, aki amellett, hogy az Orbán-rezsim bukását vizionálta, tett egy sejtelmes megjegyzést. A migrációs válság kormányzati kezeléséről a következőket nyilatkozta a Magyar Nemzetnek: „Felmerül a kérdés, mi választja el a magyar kormány gondolatvilágát a nyugat-európai szélsőjobbétól. Ezeket a határokat eddig mindig ügyesen tudta tologatni, a háborús retorika azonban annyira szembe fog menni a valósággal, hogy a racionalitás látszata már nem lesz fenntartható. Kivéve persze, ha Orbán Viktor tud valamit a migrációs válság folytatásáról, amit mi nem.” Török céloz arra, hogy Orbán Putyin kedvenc uniós miniszterelnökeként sok olyan információhoz jut, melyekhez más európai politikusok nem. Távol álljon tőlünk az összeesküvés-elméletek fabrikálása, de az tény, hogy az orosz elnök a szíriai beavatkozással lényegében közvetlenül tudta befolyásolni a kontinensünk felé irányuló migráció irányát és mértékét.
Az is tény, hogy az oroszok főként az amerikaiak szövetségesének számító felkelőket támadták, az Iszlám Állammal feltűnően kesztyűs kézzel bántak. Asszad elnök támogatása lényegében ürügy volt arra, hogy az oroszok közvetlenül avatkozhassanak be abba a kényes egyensúlyba, amely Törökország és az EU érdekeit határozták meg. Putyin ügyesen lavírozott a kulcspozícióban lévő törökök és a migrációtól szabadulni kívánó EU között, ám azt nem sikerült elérnie, hogy az uniós szankciók megszűnjenek Oroszországgal szemben az ukrajnai agresszió miatt.
És itt jön a képbe Sógor koma, jóbarát. Ha a közszolgálati televízió - amely az Orbán-kormány propagandagépezetének meghosszabbított karja – lényegében falaz az Iszlám Állam terroristáinak, akkor az oroszok érdekeit veszi figyelembe. Ők ugyanis szeretnék levakarni magukról azt a Donald Tusk által megfogalmazott vádat, mely szerint a migrációs válságot lényegében az oroszok gerjesztik, és a menekültek áradatával akarják térdre kényszeríteni az EU-t. Ha az oroszok el tudják hitetni a világgal, hogy az arab szélsőségeseken kívül is vannak olyan terroristák, akik az uniós államokat támadják, akkor gyengíteni tudják Tusk érvelését.
Márpedig az oroszok mintha békét kötöttek volna az iszlám szélsőségesekkel az utóbbi időszakban. A grúzok ellenében az oszétokat és az abházokat támogatták, a csecseneknél pedig egy oroszbarát kormány van hatalmon. Moszkva kiváló kapcsolatokat ápol a volt szovjet tagköztársaságok közül azokkal, melyek muszlim többségűek. Míg korábban egymást érték a fundamentalista iszlám szervezetek által vállalt terrortámadások, most csend és béke honol az orosz tájon. Mindeközben Párizsban majd Brüsszelben is lecsaptak a szélsőségesek, és ki tudja, hol a vége a terrornak Nyugat-Európában?
Fotó: index.hu
Adódik hát a feltételezés, hogy Orbán többet remél, és talán többet is kap az orosz barátsággal, mint hitelt Paks II-höz. Ha látványosan képviseli a nagy keleti szövetséges érdekeit az EU-ban és a NATO-ban, akkor bizalmas információkat kaphat az oroszok távlati terveiről, és előnybe juthat a nyugati politikai elittel szemben. Persze ez egy veszélyes játszma, hiszen a keleti politikai kultúra lényegében a maffia törvényei szerint működik, ezért egy végzetes hiba vagy az árulás komoly következményekkel járhat. A maffia csak addig számít a szövetségeseire, ha hasznot remél tőlük, ha ez a helyzet már nem áll fenn, senki sem védheti meg a maffiafőnöktől a kívül rekedteket. Ahogy egy örökbecsű dakota mondás tartja: "Amíg a törzsfőnök mellett lovagolsz, minden vágyad teljesülhet, de ha lesántul a lovad, és hátramaradsz, a prérifarkasok prédájává válasz."