A Borkai-botrány ismeretében nyer értelmet Orbán Viktor szeptember végén, a Fidesz kongresszusán mondott beszéde, melynek egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy "Ne mondj rosszat a fideszes társadról!" A kormányfő ugyanis látta, hogy a holló igenis kivájja a másik holló szemét, vagyis, hogy a NER elitje kezdi egymást ütni, és ennek bizony nem lesz jó vége. Az önkormányzati választási kampány egyik legfőbb hozadéka, hogy rávilágít a kormánypárton belül feszülő érdekellentétekre.
Fotó: b1blogcsalád
A Fidesz 28. kongresszusán elhangzott néhány talányos mondat, melyek értemén ma is sokat vitatkoznak a szakértők. Bár már szeptember végén is jól látszott, hogy a Fidesz elitjén belül komoly ellentétek feszülnek, a „Ne mondj rosszat a fideszes társadról!” figyelmeztetés valódi üzenetét csak a győri polgármester szexbotrányának kipattanása után érthettük meg igazán. Az ugyanis elég nyilvánvalónak tűnik, hogy Borkai Zsolt és körének lejáratása bizonyos kormánypárti körök érdeke volt, és nem egy jól időzített ellenzéki akció.
Az Index elemző írása például elég egyértelműen rámutat a tényre, hogy a Borkai–Rákosfalvy-duót olyan NER-hez közeli vállalkozók, ügyvédek, netán politikusok akarták ellehetetleníteni, akik sértetten vették tudomásul, hogy a Fidesz által létrehozott és működtetett rendszerben már alig osztanak nekik lapot. Ezek a körök jó alkalmat láttak a közelgő helyhatósági választásban arra, hogy megszabaduljanak Borkaitól, és így partvonalon túlra tegyék barátját, Rákosfalvy Zoltánt is.
A mostani kampányban nem csupán Győrben rajzolódott ki, hogy egyre több az eszkimó, és fogyatkoznak a fókák a Nemzeti Együttműködés Rendszerében. Számos helyi csetepaté mutatta meg, hogy a fideszes elit a külső ellenség gyengeségének, illetve sajátjai arcátlanságának köszönhetően gyakran szembefordul a központi akarattal, és egyre nehezebb elrendezni házon belül ezeket az érdekellentéteket.
Ott van például Hódmezővásárhely egyéni országgyűlési képviselője, Lázár János,aki meglehetősen unortodox módon viszonyul pártja szegedi polgármester-jelöltjéhez, hiszen lényegében megdicsérte Nemesi Pál ellenfelét, a baloldali pártszövetség jelöltjét, Botka Lászlót. A tavaly tavaszi országgyűlési választások után félreállított egykori kancelláriaminiszter nem is igazán titkolja, hogy nem lenne elkeseredve pártbeli ellenfele, Kubatov Gábor bukása láttán, ami elsősorban a szegedi végeredmény függvénye.
Fotó: infostart
A feszültségeket nem csak a párton belüli rivalizálás, a gazdasági előnyökért való versengés, de a lassan, de biztosan fogyatkozó elosztható javak megkaparintásáért folytatott öldöklő küzdelem is generálja. A Fideszen belül azonban egy dolog nem jelenthet konfliktusforrást: elvétve se hallunk olyanról, hogy a párt politikusai megkérdőjelezik a Fidesz ideológiai irányvonalát, azt a rohamos szélsőjobbra tolódást, amelynek eredményeként mind saját pártcsaládjában, mind az európai politikában a partvonal szélére kerültek. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „Ha éhes vagy, ne a lét nagy kérdéseiről elmélkedj, hanem ejts el bölényt!”