Szükség van-e a politikusok évértékelő beszédeire? Vajon tényleg célba érnek azok az üzenetek, melyekkel irányítani szeretnék a pártok, kormányok vezetői saját országaik polgárait? Ilyen és hasonló kérdések különös aktualitást kapnak olyan szituációban, mint a mostani. A járványhelyzet ugyanis kérdésessé teszi, hogy egyáltalán érdemes-e megtartani Orbán Viktor idei évértékelőjét. Egy biztos: ha elmarad, azt sokan észre se fogják venni.
Fotó: 24.hu
Idén februárban tartaná Orbán Viktor sorrendeben 23. évértékelőjét. Ez nem pusztán gombócból, de Dunakavics drazséból is sok olyanoknak, akik nem tartoznak a Fidesz és a miniszterelnök rajongótáborához. A járványügyi helyzet miatt idén csak online lehetne megtartani a beszédet, és mivel ennek az eseménynek az a sava-borsa, hogy demonstratív módon felvonul a NER elitje, az egyik legfontosabb funkcióját veszítené el az előadás.
Orbán azonban bő egy évvel a parlamenti választás előtt szeretne megragadni minden alkalmat arra, hogy az ország nyilvánosságához szóljon. Nem mintha nem állna rendelkezésére egy hatalmas kormányzati médiabirodalom, mely mint egy véget nem érő visszhang veri vissza a kormányfő gondolatmeneteit. A péntek reggeli rádiós monológoknak köszönhetően pedig szinte minden héten eljutnak az üzenetei a hívekhez és a politikai ellenfelekhez egyaránt.
Ez az általános sikerpropaganda ellenére sem egy hálás téma most egyetlen kormányfő számára sem a világban, így valószínűleg nem vérzik majd Orbán Viktor szíve, ha nem szokásos közönsége előtt kell beszénie a témáról.
Az évértékelő azonban egy különleges esemény a Nemzeti Együttműködés Rendszere számára, így a párt felső vezetése és a legfontosabb civil támogatók számára nagy érvágás lenne, ha nem a helyszínen hallgathatnák végig főnökük iránymutatásait. Az online térben nem számítana, ki ül közelebb a vezérhez, kit mutat legtovább a közszolgálatinak csúfolt tévé kamerája, és ki tapsolja vörösebbre a tenyerét egy-egy frappánsnak tartott szónoki fordulatot követően.
Nekünk egyszerű polgároknak így akár teljesen mindegy is lehetne, hogy Orbán Viktor értékel-e az idén, vagy sem, de azért ne vegyük teljesen félvállról a dolgot. Bár általában tudjuk más forrásokból, mit forgat a fejében az ország első embere, de az évértékelőkre mindig tartogatott olyan bejelentéseket, melyek döntő hányada ugyan csak nagyot szólt, de később nem voltak különlegesen fontosak, ám olykor tényleg meghatározó irányvonalakat jelölt ki ezeken az eseményeken.
Sejteni véljük azt, hogy nem pusztán a járványhelyzet alakulása befolyásolja a döntést. Orbánnak most eléggé behatároltak a lehetőségei, ugyanis nem teheti meg azt, hogy javarészt a koronavírus-járvánnyal és annak gazdasági hatásaival foglalkozzon beszédében. Ez az általános sikerpropaganda ellenére sem egy hálás téma most egyetlen kormányfő számára sem a világban, így valószínűleg nem vérzik majd Orbán Viktor szíve, ha nem szokásos közönsége előtt kell beszénie a témáról.
Fotó: portfolio.hu
Teheti ezt azért is, mert ahogy őt akadályozza a hagyományos kampányolásban a járvány, ez fokozottan érvényes az ellenzékére is. Szinte teljesen az online térbe szorult mindenféle politikai megnyilvánulás, alig vannak sajtótájékoztatók, nyilvános demonstrációk, tüntetések. Az elemzők kíváncsian várják ezért, melyik oldalt érinti érzékenyebben, hogy a hagyományos politikai kampányeszközök háttérbe szorulása melyik fél számára lesz előnyösebb. Mert ahogy egy dakota bölcsesség tartja: „Ne kezdjél vágtatni olyan lovon, amelyet még be sem törtél!”
Bréking: Mégis lesz gazdasági évértékelő, méghozzá csütörtökön a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó című rendezvényén.