A válasz röviden: nincs. De nem ennyire egyszerű ez a kérdéskör, hiszen az ellenzéki előválasztás megannyi nehézségre mutatott rá, és az is elképzelhető, hogy az összefogásban résztvevő pártok által kidolgozott szabályok használhatatlanok a magyar viszonyok között. Ennek ellenére az előválasztási szisztéma kipróbálása szükségszerű volt, de azt, hogy sikeresnek bizonyul vagy sem, csak az idő fogja eldönteni. Egyet ne felejtsünk: a teljes politikai ellenzék egy táborba terelése a Fidesz erőszakos, kirekesztő politikájának a következménye, ami akár a kormánypárt bukását is okozhatja. Ezért lesz a 2022-es parlamenti választás talán a legfontosabb és legizgalmasabb a rendszerváltás utáni politikai megmérettetések közül.
Fotó: alfahir.hu
A Fidesz majdnem napra pontosan két éve döbbent rá arra, hogy Magyarországon több millió embernek annyira elege van a politikájából, hogy szinte bármilyen politikai erőre hajlandó szavazni, csak hogy megszűnjön Orbán Viktor országlása. Az ellenzéki összefogás a legutóbbi önkormányzati választáson váratlan sikert hozott több nagyvárosban, de kisebb településeken is jól működött a különböző identitású, ám Orbánnal szemben álló politikai pártok együttműködése. A Fidesz vezérkara egyszerűen nem akarta elhinni, hogy tömegesen szavaztak az emberek olyan jelöltekre, akik nem igazán harmonizáltak a politikai felfogásukkal, de a nagy cél, hogy eltávolítsák a hatalomból Fidesz helyi embereit, felülírta a korábbi szabályokat.
Akkor hetekig próbáltak valami más magyarázatot találni a kudarcra a kormány és a párt felső vezetői, de végül bele kellett nyugodniuk, hogy a válasz amilyen egyszerű, olyan aggasztó rájuk nézve. Átlépte ugyanis azt a határt a társadalom tagjainak nagy része, amit a Fidesz átléphetetlennek tartott. DK-s szavazott jobbikosra, szocialista támogatott momentumost, LMP-s lépett vissza párbeszédes javára. Mindez arról árulkodott, hogy már nem egy sokszínű ellenzék küzdött a masszív kormányerőkkel, hanem egy egységesülő ellenzék a korábbi sikerektől kissé óvatlanná váló Fidesszel.
A tömbösödés azonban komoly kihívásokkal jár mind a két oldalon. A kormány részéről veszélyt jelent, hogy amennyiben sikeres lesz az összefogás, az egyéni választókörzetekben összeadódnak az ellenzéki szavazatok, ráadásul a közös lista is sokkal vonzóbb lesz az ellenzéki szavazók számára, hiszen nem kell félniük attól, hogy az általuk támogatott párt nem éri el a bejutási küszöböt, így elveszik a voksuk. Az ellenzék oldalán viszont a régi problémák kerültek reflektorfénybe az előválasztás során. A jelöltek keményen egymásnak mentek, és régi sérelmeiket olvasták a másik fejére, ha éppen rosszul állt a szénájuk.
Mivel a kormánypárt politikai teljesítménye finoman szólva is hagy némi kívánnivalót maga után, a 2022-es voksolást akkor tudják magabiztosan hozni, ha rá tudják sütni ezt a billogot az ellenzékre.
A Fidesz fegyvere épp az lehet, ha egyértelművé teszik a sajátjaik és a bizonytalan szavazók előtt, hogy ez az ellenzék csak látszatra alkot egyetlen tábort, valójában egymással viaskodó pártocskák vívnak pozícióharcot a túlélésért. Az előválasztás második fordulójának ezért van sokkal nagyobb tétje annál, hogy a három talpon maradt jelölt közül ki húzza be a győzelmet. A civakodás, sőt az egymással való ijesztgetés a kormánypárt malmára hajtja a vizet, hiszen jól látható a szócsatákból, hogy a vesztésre állók nehezen viselik a kudarcot, és lassan durvább hangnemet ütnek meg egymással szemben, mint a leváltani kívánt Fidesz ellenében.
Az ellenzéket eddig épp az tartotta össze, hogy közösen alkották meg a játékszabályokat, és eddig tiszteletben is tartották azokat. Ez nem volt jellemző a Fideszre, és ez biztosított erkölcsi fölényt az összefogás pártjai számára. Ha ezt az előnyüket most elkótyavetyélik, akkor egyrészt kevesen mennek el szavazni a második fordulóban, másrészt alapot ad a Fidesz kritikáinak, miszerint nem lehet az országot olyanokra bízni, akik egymással sem értenek szót. Mivel a kormánypárt politikai teljesítménye finoman szólva is hagy némi kívánnivalót maga után, a 2022-es voksolást akkor tudják magabiztosan hozni, ha rá tudják sütni ezt a billogot az ellenzékre.
Fotó: telex.hu
Ne legyen kétségünk afelől, hogy a kormány mindent el fog követni annak érdekében, hogy lejárassa azt a miniszterelnök-jelöltet, aki győztesen kerül majd ki az előválasztás második fordulójából. Ilyen szempontból tehát szinte mindegy, ki fog nyerni, ugyanakkor az ellenfél karaktere meg fogja határozni a Fidesz kampányának stílusát is. Az is fontos szempont lesz, hogy a kihívó milyen erős lesz vidéken, illetve a kisebb településeken, ahol a Fidesz hagyományosan erős. Ezért nincs értelme számolgatni, üzengetni, háttéralkukat kötni. Az együttműködés eddig azt üzente: döntsön a nép, úgyhogy ha ez marad a jelszó, a választók bizalma töretlen lesz. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „Nem biztos, hogy jól jársz, ha vágta közben lovat cserélsz, mert fogalmad sincs, milyen hátas jut neked.”