Orbán Viktor a médiakormányzás apostola, amit az ellenfelei sem igazán vitatnak. Más kérdés, hogy az érdemi témák emiatt vagy elsikkadnak, vagy gellert kapnak, vagy egyszerűen tudomást se vesznek róluk a döntéshozók. Most azonban egy régóta a felszín alatt fortyogó problémát vetett fel a Fudan Egyetem ügye. A külföldi kölcsönből épülő gigaberuházás helyett ugyanis a magyar diákok lakhatását támogatná inkább a közvélemény, amit a Fidesz érzékelt is. Azonnal új stratégiát dolgozott ki, és nekilátott a hálás kampánytéma kisajátításának.
Fotó: átlátszó.hu
A Fidesz eddigi sikereinek egyik kulcsa, hogy a legtöbb esetben az ellenzék által felvetett témákat sikerült a saját narratívájába emelnie. Ilyen volt például az internetadó elleni tiltakozás okozta csapda, melyből az utolsó pillanatban sikerült kimenekülnie a kormánynak, aztán pedig úgy tett, mintha a digitális fejlesztések élre állna. Igaz, a projekt arcaként megjelenített Deutsch Tamás hitelessége sokat elárult a terv komolyságáról.
A legutóbbi eset azonban ennél is többet árul el a kormánypárt kommunikációs trükkjeiről. Amikor Kaleta Gábor perui nagykövetről kiderült, hogy pedofil tartalmakat tárolt a számítógépén, akkor egy látványos mentőakcióval hazahozták, majd egy nem túl nagy port kavart perben felfüggesztett börtönbüntetéssel megúszta a történteket a volt diplomata. Tavaly év végén pedig Szájer József uniós képviselőt egy meleg partiról történt bravúros menekülése sem tudta attól, hogy karrierje végleg ketté törjön.
A Fidesz azonban a szükségből kovácsolt erényt. A kormány ugyanis érzékelte, milyen előítéletek feszítik a magyar társadalmat az ilyen kényes témákban, ezért fél évvel a történtek után átverte a parlamenten az úgynevezett pedofiltörvényt, amely egyrészt rájátszott a társadalmi igényekre, másrészt ma már senki sem beszél Kaleta botlásáról, illetve Szájer szexuális irányultságáról. E stratégia sikerességét tűnik igazolni, hogy a törvény keltette belpolitikai és nemzetközi botrányok ellenére a Fidesz támogatottsága ismét nőni kezdett, az ellenzéki összefogásnak viszont szűkült a tábora.
A recept tehát ismét a régi: El kell venni az ellenzéktől a legütősebb témáját, és a kormánynak kell felkarolnia az ügyet.
Igen ám, de itt van még a Fudan Egyetem ügye, amely szintén jó téma az ellenzék számára, hiszen a látványos kínai nyomulást még a kormánypárti szavazók többsége is ferde szemmel nézni. Aki ott volt a kommunista gigaegyetem elleni tüntetésen, érzékelhette, hogy a tiltakozás legfőbb szólama nem a Fudan-beruházás elleni tiltakozás, hanem a lakhatási válság volt. Ez azért lényeges, mert a diákváros projekt került veszélybe a kínai egyetem miatt, ami hátrányos helyzetbe hozta a magyar fiatalokat, és ezt nehezen lehetett megmagyarázni a jobboldali szavazóknak.
Már ekkor érzékelhető volt, hogy a mai Magyarország egyik legfőbb problémája, hogy az elszabadult építőipari árak miatt épp az a generáció kerül kilátástalan helyzetbe, akiknek a szavazatára oly nagy szüksége lenne a Fidesznek a 2022-es országgyűlési választáson. Orbán és köre gyorsan ráérzett arra, hogy hiába a sok kedvezményes hitel és vissza nem térítendő támogatás, ha ezek többszörösébe kerül csak egy telek, akkor nem sok voksot fog gyűjteni jövő tavaszra a fiatalok táborából. A recept tehát ismét a régi: El kell venni az ellenzéktől a legütősebb témáját, és a kormánynak kell felkarolnia az ügyet.
Hogy is néz ki ez a gyakorlatban? Először is fektetni kell egyelőre a Fudan-beruházás ügyét, a kínai kapcsolatok fontosságát pedig nem szabad olyan nyíltan hangsúlyozni, mint ahogy eddig tették. Másodszor, látványosan hadat kell üzenni azoknak a cégeknek, melyek a kormány szerint az építőipari árak elszabadulásáért felelnek. Már maga a szándék is komoly támogatottságot és elismerést hozhat a kormánynak, ahogy például az internetadó elvetése utáni pálfordulása után is történt. Amennyiben azonban tényleg sikerül valahogy letörni az árakat, az nyerő stratégia lehet a Fidesz számára.
Fotó: mérce.hu
Az ellenzéknek tehát megint főhet a feje, vajon milyen új témával vághat ismét a kormány elé? Ami bizakodásra adhat okot, hogy eddig is inkább a Fidesz hibáiból élt az ellenzék, mint a saját kreativitásából, így számíthat arra, hogy a választásig hátralevő néhány hónapban Orbán Viktor és csipetcsapata újra tálcán fog kínálni valami zaftos témát, amit utána alaposan meg lehet rágni. Ami viszont a Fidesz mellett szól, hogy a válságkezelésben hatalmas rutint szereztek az utóbbi években, így általában gyorsan ki tudták fogni a szelet az ellenzék vitorlájából. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ki magot vet, kölest arat.”
Az utolsó 100 komment: