Április 12-e mindenképpen fordulópont lesz a harmadik Orbán-kormány történetében. Ha ugyanis a Fidesz behúzza a tapolcai időközi országgyűlési választást, levegőhöz juthat, rendezheti sorait, de ha bukik, akkor megállíthatatlan folyamatok indulhatnak el a kormányon és a párton belül egyaránt. Az sem mindegy, hogy a győzelem vagy vereség milyen mértékű, mert ez a voksolás sokáig hivatkozási pont lesz a magyar politikai életben. 
Fotó:vecseshirek.h
1. Tét a számok tükrében. Alig hirdettek eredményt a veszprémi időközi választáson - ahol meglepő magabiztossággal söpörte be a győzelmet a baloldal jelöltje -, máris mindenki Tapolcát kiáltott. A pártok, az elemzők, sőt még a keményen dolgozó kisemberek is érezték februárban, hogy a szomszédos választói körzetben még ennél is nagyobb jelentősége lesz a voksolásnak. Az kétségtelen, hogy a Fidesz mindenképpen elbukta az egy évvel ezelőtt megszerzett kétharmadát, de nagyon nem mindegy, hogy mennyivel. A fanyalgó (és olykor cinikus) politikai elemzők szerint a Fidesz úgyis beszerzi valahonnan (Jobbik, függetlenek) a hiányzó szavazatokat, ha éppen kétharmados törvényt szeretne elfogadtatni a parlamenttel. Ha azonban a tapolcai mandátum is ugrik, ehhez már látványos alkudozásokra lesz szüksége. Egy betegeskedő jobbikos képviselőt még meg lehet magyarázni, de 2-3-et már nem igazán.
2. Oda lenne a Fidesz beágyazottsága. A mostani választást Lasztovicza Jenő fideszes képviselő halála miatt kell megtartani. A kiskőrösi születésű politikus 1994-ben lépett be a Fideszbe, 1998 óta mindig hozta a körzetét, ezért is ragaszkodott a pártja a 2014-es indulásához, noha állítólag akkor már tudni lehetett a betegségéről. A Veszprém megyei 3-as számú körzetben a Fidesz beágyazottsága sokkal erősebb volt eddig, mint a megye 1-es körzetében, ahol Navracsics Tibor ugyan biztos befutónak számított korábban, ám Veszprémnek volt szocialista országgyűlési képviselője is, és a várost 2006-ig Dióssy László, szabaddemokrata polgármester vezette. A Fidesz dominanciája azonban Tapolcán is megbicsaklott az utóbbi időben, hiszen a várost jelenleg Dobos László jobbikos polgármester vezeti. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a szintén a körzethez tartozó Ajka igazi balos fellegvár, melynek élén Schwartz Béla szocialista polgármester áll. Sümegen Rédei Zsolt személyében fideszes a polgármester, de ez a város esik legkisebb súllyal a latba a térség jelentősebb települései közül.
3. Harmadik helyre csúszhat-e a Fidesz? Ilyen csúfság (ha jól emlékszünk) több mint húsz éve nem esett meg egyéni országgyűlési körzetben a jelenlegi kormánypárttal. Az igazi földindulást ezért az indítaná el, ha a Jobbik és a baloldal jelöltje is ráverne a helyi fideszesre, mert ezt már a Habony Árpád hónaljából kinövő közszolgálati televízió sem tudná megmagyarázni. Olyan kijózanító pofon lenne ez a kormánypárt számára, ami Orbán Viktor dominanciáját is kikezdhetné a párton belül. Nem véletlen, hogy a lázadó egykori környezetvédelmi államtitkár már arról beszélt a minap, hogy Orbán Viktor személye az igazi akadálya annak, hogy a Fidesz megújuljon. Illés Zoltán szavainak hitelességéből azonban sokat levon, hogy bő egy évvel ezelőtt még arra intette az egyik ellenzéki képviselőt, hogy a miniszterelnök úr nevét a szájára ne vegye.
4. Kikecmereg-e a válságból a demokratikus ellenzék? Kétségtelen, hogy részsikereket fel tudott mutatni az ellenzék már a tavalyi önkormányzati választásokon is, majd két időközi országgyűlési választáson meg is verte a kormányerőket. Ez azonban még nem kelti azt a látszatot, hogy képes lenne átvenni a hatalmat a Fidesztől. Továbbra is nyalogatja sebeit a szétaprózódott, megosztott ellenzéki tábor, melynek nincs közös vezére. Ahol jó eredményt tudott elérni, ott ésszerű kompromisszumok mentén kötött szövetség volt a siker receptje, de a következő országgyűlési választásoknak nem lehet ilyen polarizált baloldallal nekivágni. Az újpesti és a veszprémi siker visszaadta ugyan a baloldal önbizalmát, ám mindez a semmibe veszhet, ha Tapolcán esetleg a harmadik helyre csúszik a jelöltjük. Ha azonban egymást követő három csapással sikerül megrendíteni a Fideszt, akkor érdemes lesz újragondolni a stratégiát, és esetleg előrehozott választásokat követelni a kormánytól.
Fotó: mno.hu
5. A legnagyobb tétje mégis a Jobbik számára van Tapolcának. A szélsőjobboldali párt már egy ideje a második legerősebb pár a magyar politikai palettán, ám a statisztikát eddig nem tudta mandátumokra váltani komolyabb téttel bíró választásokon. Ha egyszerre tudná legyőzni a mögötte álló MSZP-t és a még előtte tanyázó Fideszt, minden kétséget kizáróan bejelentkezne a jobboldali vezető párt státuszára. Ez hatalmas csapás lenne a Fidesznek, de az MSZP-nek is. Ha a Jobbik határozná meg a politikai közbeszédet, ha minden pártnak hozzá kéne mérnie önmagát, az radikális változást hozna a magyar politikában. Megmutatná, hová vezet az, ha a mérsékelt erők egymás lejáratására használják fel az összes muníciójukat, miközben a surranó pályán becsap a célba egy olyan versenyző, akinek sem megvalósítható programja, sem valódi politikai szövetségese nincs. A Jobbik most a zavarosban halászik, és ha ennek eredményeként egyéni körzetet nyer, ráadásul az ország nyugati felén, akkor szinte kiszámíthatatlan folyamatok indulnak meg a magyar politikában.
Frédi és Béni