A magyar politika két erősen megosztó figurája közel tíz éve osztja egymást, így nem csoda, ha politikai ars poétikájukat egymás ellenében tudják csak meghatározni. Ha ez a jelenség nem tematizálná újra és újra a magyar közbeszédet, nem is lenne vele gond, az viszont riasztó jelenség, hogy ma politikai (szekér)táborokat szinte csak orbánozással és gyurcsányozással lehet létrehozni és egyben tartani. A Szegedi Kattintós arra keresi most a választ, miért érezte fontosnak a miniszterelnök, hogy a szokásosnál is keményebben nekimenjen a DK vezetőjének, miközben az igazi kihívó Jobbik nyugodtan építkezik a háttérben.
Fotó: origo.hu
1. Elképzelhető, hogy Orbán Viktort és a Fideszt viszi a lendület, képtelen kilépni abból a kommunikációs mezőből, amely meghatározta az utóbbi tíz évének arculatát. A gyurcsányozás mindig összerántotta a fideszes szavazóbázist, mindig jól lehetett riogatni a Gyurcsány Ferenc által megtestesített vörös veszedelemmel. A Gyurcsány-Bajnai időszak ekézése annyira beleivódott a fideszes választók agyába, hogy szinte csak le kell játszani a régi dallamokat, és a közönség már harsogja is a második versszakot.
2. Az, hogy tiltott pártfinanszírozásra való hivatkozással a jogállamiság kereteit igen erősen feszegetve ismét a célkeresztbe állította a DK-t és Gyurcsányt a Fidesz, gyakorlatilag kéretlen (vagy kért?) segítség az MSZP-nek. Ha Orbán és Gyurcsány egymást ütik, akkor az MSZP nyugodtabban építkezhet, politikusait nem tünteti fel a kormánypárti közmédia a nemzet ellenségeinek. Az MSZP megerősítése a DK ellenében ugyanis elemi érdeke a Fidesznek, mert amíg nincs olyan karizmatikus vezetője a szocialistáknak, mint amilyen Gyurcsány Ferenc a Demokratikus Koalíciónak, addig nem vehető számba komoly kihívóként.
3. Csak egy indokot keresett a kormánypárt arra, hogy az Altus Zrt. megbízása kapcsán újabb éles kirohanást indítson az Európai Unió ellen. Ráadásul, ha összeesküvést sejtetnek az Unió és a baloldal között, akkor élesedhez az a hang, amely szerint Brüsszel még az ördöggel is cimborál, csak hogy megszabaduljon Orbán Viktortól. Ez a lehetőség a fideszes választókba táplált üldözési mániát erősítené, így újabb lépéssel távolodnának el a nyugati értékektől azok, akik változatlanul kitartanak Orbán függetlenségi retorikája mellett.
Fotó: tdyweb.wbteam.com
4. A Fidesz nem tud, vagy nem akar mit kezdeni azzal, hogy a Jobbik a nyakán liheg, ezért nem arra az ellenfélre veti rá magát, amely vissza tud harapni, hanem arra, amelyik még a sebeit nyalogatja. Gyurcsány pártja erősödik ugyan, ám túlzás lenni azt állítani, hogy látványos eredményeket ért volna el a pártépítés terén. Gyurcsány ostorozása egyébként jó üzenet a Jobbik felé is, hiszen a szélsőséges párt támogatói elutasítóbbak a DK-val, mint az MSZP-vel szemben. Felfoghatjuk ezt a törekvést egy tehetetlenségi reakciónak is, hiszen a Fidesz már annyira rámászott a Jobbik programjára, hogy a nyílt cigányozáson és zsidózáson kívül gyakorlatilag tökéletesen átvett minden elemet a szélsőséges párttól, így szinte eszköztelen maradt a Jobbik ellen folytatott kampányhoz.
5. Gyurcsány Ferenc maga provokálta ki, hogy ősi ellenfele ismét vele foglalkozzon. Egy olyan pártnak, amelynek támogatottsága nem éri el a tíz százalékot szinte áldás a kormánypárt ilyen kitüntetett figyelme. A keményen kormányellenes kisemberek mindenesetre akár meg is kedvelhetik a volt miniszterelnököt, ha benne látják Orbán Viktor legfajsúlyosabb ellenfelét. A negatív reklám is reklám elve alapján a DK sokat nyerhet a Fidesz arroganciájával, ráadásul olyanok kiáltanak tiltott pártfinanszírozást, akik ezt a módszert csúcsra járatták a Simicska-érában, és gyaníthatóan azóta is dagad a pártkassza, mióta csúnya véget ért az oligarcha és a miniszterelnök barátsága. Egyébként a kérdésünkre a jó választ valószínűleg az az Arthur J. Finkelstein tudná megadni, akit - mint a Fidesz kampánytanácsadóját -, szintén ebből a kasszából fizetnek.
Frédi és Béni