Szegedi Kattintós

  • Főoldal
  • Orbán Viktor
  • Simicska Lajos
  • Közéleti Ketrecharc
  • Pávatánc
  • Kaja, pia, csajok
  • Poéngyáros
  • Szeged
Kitiltottak, nem kell félni!

Kitiltottak, nem kell félni!

Két nevet már biztosan tudunk, egyben pedig majdnem biztosak lehetünk. Ennyit sikerült megtudni az amerikai kitiltási botrány érintettjeiről másfél év alatt, ami sokat elárul a hazai közélet átláthatóságáról. A 2014. végén kirobbantott ügyből mindkét érintett fél a legjobbat hozta ki, hiszen a magyar kormány minden következmény nélkül titkolhatta a listán szereplő neveket, az amerikaiak pedig azt demonstrálták, hogy mindent tudnak a Magyarországon zajló folyamatokról.

nepszava_3.jpeg

Fotó: nepszava.hu

Misztikus történetként indult az amerikai kitiltási ügy, és még ennél is sejtelmesebben folytatódott. A 2014. végén, a mélypontra jutó magyar-amerikai viszony következményeként André Goodfriend, az USA nagykövetségének ügyvivője egy interjúban elárulta, az Egyesült Államok hat magas rangú magyar tisztségviselőt tiltott ki a területéről korrupciós vádak miatt. Sokan nem értették, miért nem nevezi nevén az illetőket, illetve a magyar kormány miért nem tesz lépéseket az ügyben. Azóta világossá vált, hogy egy olyan diplomáciai sakkjátszma zajlott a háttérben, melynek részletei a mai napig nem lehetnek világosak a kívülállók számára.

Az amerikaiak célja, hogy ráijesszenek a magyar politikai vezetésre, megvalósult. Azzal, hogy közvetlenül célba vették a korrupciós ügyekben vélhetően tevékenyen résztvevő tisztségviselőket, pisztolyt tartottak Orbán Viktor és szövetségesei homlokához. Azóta tudjuk, hogy Vida Ildikó, akkori NAV elnök volt az egyik gyenge láncszem a gépezetben, ugyanakkor volt egy kakukktojás is, egy bizonyos Tábor Viktor nevű vállalkozó, aki  „vesztegetést színlelve befolyással üzérkedett”. Az ügyészség szerint Tábor 2014-ben azt mondta a Bunge nevű amerikai étolajmulti lobbistájának, el tudja intézni, hogy 27-ről 5 százalékra csökkenjen az étolaj áfája.

nol.jpg

Fotó:nol.hu

Tábor pere a napokban zajlik, és azt reméljük, hogy talán kiderül, mi zajlott (zajlik) a magyar politika színfalai mögött, vagyis hogyan tudtak a kormányhoz közel álló hivatalnokok, vállalkozók, lobbisták pénzt csiholni a kapcsolatrendszerükből. Mivel Tábor nem tartozik a Goodfriend által említett magas rangú magyar tisztségviselőkhöz, újabb kérdések fogalmazódhatnak meg bennünk.

Egyrészt, elképzelhető, hogy Tábor csak hab a tortán, vagy fogalmazhatnánk úgy is, hogy a totóban a plusz egyes. Ha így van, akkor nem hat, hanem minimum hét embert tiltottak ki az Egyesült Államokból. Másrészt felvetődik a kérdés, miért vetette oda az ügyészségen keresztül a kormány a vállalkozót koncként a nyilvánosságnak, ha fenn állt a veszélye, hogy az erősen kormánykedvenc Századvég, illetve egyik fő potentátja, Heim Péter ellen fog vallani. Tábor persze jelezte a tárgyaláson, hogy nem akarja belekeverni az ügybe a Századvéget, de épp ezzel tette egyértelművé, hogy a kormányzati pénzekkel kistafírozott cég lényegében közvetítőként és haszonélvezőként működött közre korrupciógyanús ügyletekben.

Tábor vallomása ugyanakkor lényegében egyértelművé teszi, hogy Heim a harmadik azon a listán, melyen gyűlnek a kitiltottak nevei. Gyanítható volt korábban is, hogy a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke is érintett az ügyben ám Heim következetesen tagadott. Egyébként ő maga sem nevezhető a szó szoros értelmében magas rangú magyar tisztségviselőnek, ezért még mindig Vida Ildikó az egyetlen korrupcióval vádolt tisztségviselő, akiről egészen biztosan tudjuk, hogy szerepelt az amerikaiak listáján.

Az Orbán-kormány pedig döntött: igyekszik inkább az EU elleni szabadságharcra összpontosítani a kormánypropagandát, az Egyesült Államoknak pedig komoly engedményeket tett a színfalak mögött.

Ideje feltennünk a kérdést, egyáltalán mit jelentett az a kijelentés, hogy hat magas rangú magyar tisztségviselőt tiltott ki területéről korrupciós vádak miatt az Egyesült Államokból? A legvalószínűbb, hogy a kitiltottak döntő többsége a magyar adóhatóság vezérkarából kerül ki, akikre ráillik Goodfriend állítása is. Ha azonban Tábor Viktor és Heim Péter is kapott értesítést a nagykövetségről (amit Tábor elismert), hogy nemkívánatos személy lett az Egyesült Államok területén, akkor Habony Árpád védekezése sem állja meg a helyét, ő ugyanis azzal kérkedett a botrány kirobbanása után, hogy nem kormányzati tisztségviselő, így nem is lehet a listán. Van tehát egy olyan opció is az ügyben, amely szerint az amerikaiak több lépcsőben támadtak, vagyis először a hivatalnokokat nevezték meg, és ha a magyar kormánnyal nem jutottak volna egyezségre a háttérben, akkor jöttek volna a közvetlen háttéremberek, akik ezer szállal kötődtek a kormányhoz és a Fideszhez. Minden bizonnyal elérték a céljukat, ezért nem is ütötték tovább a vasat. Goodfriendet hazarendelték az amerikaiak, a magyar kormány pedig kilövési engedélyt adott egy olyan vállalkozóra, aki a legkevesebb kárt okozhatta a kormánynak. Vida Ildikó is ment a levesbe, de ő amúgy is a kínossá vált egykor szövetséges, Simicska Lajos embere volt,

index_44.jpg

Fotó: index.hu

Elképzelhető, hogy soha nem tudjuk meg, hogy ez volt-e az igazság, ám az tény, hogy nagyon lassan, de lépéről lépésre javulni kezdtek az amerikai-magyar kapcsolatok a botrányt követően, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy a magyar fél belátta, a nagy szövetséges hírszerzése szinte mindent tud arról, mi zajlik a magyar politika és gazdaság legrejtettebb bugyraiban. Az Orbán-kormány pedig döntött: igyekszik inkább az EU elleni szabadságharcra összpontosítani a kormánypropagandát, az Egyesült Államoknak pedig komoly engedményeket tett a színfalak mögött. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Mielőtt kinevetnéd a szomszéd gyerekét, hogy fapuskával játszik, győződj meg róla, hogy nincs-e benne éles lőszer, amit a hátsó feledbe ereszthet.”

1 komment Pávatánc Közéleti ketrecharc Tovább
Kitiltottak, nem kell félni! Tovább
Facebook Tetszik
0
1 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Mi lehet az ukrán-magyar kémjátszma hátterében? Mi lehet az ukrán-magyar kémjátszma hátterében?
  • Lázár János igyekszik hasznot húzni a Fidesz zavarodottságából Lázár János igyekszik hasznot húzni a Fidesz zavarodottságából
  • Poloskák, kullancsok, zebrák Poloskák, kullancsok, zebrák
  • Olyan zavaros lett az USA irányvonala, hogy még Orbán sem tudja lekövetni azt Olyan zavaros lett az USA irányvonala, hogy még Orbán sem tudja lekövetni azt
  • Így néz ki Trump és Orbán gazdasági semlegessége Így néz ki Trump és Orbán gazdasági semlegessége

A bejegyzés trackback címe:

https://szeka.blog.hu/api/trackback/id/tr588645396

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fél(re)értelmiségi 2016.04.24. 18:28:35

Miért olyan fontos, hogy pár a politikával prostituálódott bugris valaha is az USA területére tegye a büdös lábát? Különben is, már régen a Kelettel kokettálunk. Majd mennek Azerbajdzsánba.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Hirdetés

Tipp-Adás a nyerő podcast!

bloghu_premium_selection_badge.png

 

szeka_logo_01-01.PNG

Ha támogatna...

Amennyiben nem tud leszokni a SZEKA Blogról, támogassa adományával!

 

Szegedi Kattintós

Szegedi és közéleti témájú blogbejegyzések gyűjteménye.

Ahol szeretnek bennünket

726e6b42-b0a7-4224-9b66-7b6bb0a61336.jpg

 

A hírek forrása

hirlogo.jpg

Top 5

  1. Itt van Simicska lopós plakátjainak 14 újabb változata
  2. Öt időzített bomba, melyek mindegyike szétvetheti a Fideszt
  3. A szakadék széléről rántotta vissza Orbánt saját frakciója
  4. Öt fideszes trükk, melyeket rendesen benyeltünk
  5. Hagyjuk, hogy Gajus Scheltema nevessen a végén!

Keresés

Reklám

Élő, online nyelvórák

Pánikkapcsoló
switch-on.png switch-on.png

süti beállítások módosítása
Dashboard