Nem első ízben kerül azonos platformra az ultra baloldali Magyar Munkáspárt és a jobboldali Fidesz. Korábban a magántulajdon ellen kampányoltak közösen, most az Európai Unió ellen szólítják harcba híveiket a menekültválság kapcsán. Orbán Viktor és Thürmer Gyula egységfrontja soha nem volt olyan szembetűnő mint most, hiszen ha a posztkádárista párt meg sem szólal menekültügyben, nem támad feltétlenül hiányérzetünk, ők mégis fontosnak érezték a kormány melletti kiállást. A nem igazán mérhető támogatottsággal bíró posztkommunista párt szlogenjeiben és vállalt politikai céljaiban annyira hasonlít a Fideszre, mintha a kormánypárt egyik szatelitszervezete lenne.
Fotó: Szegedi Kattintós
Nem tudjuk, bárki észrevette-e Csongrád megyén kívül élők közül, hogy a Magyar Munkáspárt megkezdte a kampányát a kvótanépszavazás ügyében, melynek keretében a párt első embere keményen letette voksát az úgynevezett brüsszeli diktátum ellen. k Thürmer Gyula kampánynyitó beszédét Szegeden, egy lakótelepi élelmiszerbolt (multi) bejáratánál tartotta kicsiny, ám annál lelkesebb közönség előtt.
Thürmer szerint Brüsszel nem fogja figyelembe venni a népszavazás eredményét, de azért részvételre szólította fel híveit. Egyetért a kormány kerítésépítésével is, szerinte egyetlen menekültet sem szabad beengedni az országba, mert Magyarország gazdasági és demográfiai problémáit nem így kell orvosolni. Szerinte a migrációs krízist a nyugati nagytőke idézte elő, ezért a burzsoáknak is kell megoldania azt. Támogatni kell a polgárháborúk befejezésére tett próbálkozásokat, tiszteletben kell tartani a nép akaratát mindenhol, így Szíriában megválasztott, legitim elnöknek tekinti Asszadot, akit a nyugati hatalmak meg akarnak buktatni.
Szavait hallgatva olyan időutazást élhet át mindenki, hogy nyúlunk is a könyvespolc legfelső polcán található, huszonöt éve szerényen a háttérben meghúzódó Marx- Engels összes után, és keressük azokat a sorokat, melyekben ott lapul az az állítás, mely szerint a munkásosztálynak történelmi feladata a migránsáradat megállítása. Persze, a velünk élő történelem más kihívásokra sarkallta a keményen dolgozó szocialista brigádokat, mint a nyugati nagytőke színeváltozása, mely most az egyesült Európa képében riogatja a jobb sorsra érdemes munkásosztályt.
Thürmer Gyula szavainál is többet elárul a Magyar Munkáspárt jelenéről „A Szabadság” névre keresztelt pártlap, melyet buzgón osztogattak a 70 év körüli aktivisták az arra járó kisembereknek. Az egyik címlapján keménykötésű Sziriza aktivisták vonulnak kezükben vörös lobogóval. Ha bárki is tudná, hogy tulajdonképpen milyen politikát folytat a görög szélsőbalos kormánypárt, akkor feloldhatatlan ellentmondásként értelmezné a magyar kommunisták újságjának első oldalának láttán. Röviden és tömören a következőképpen fogalmazhatnánk meg e történelmi görbetükör visszásságát: a Sziriza nemhogy nem állna be Orbán Viktor uszító kampánya mellé, hanem utcai demonstrációkkal megbénítaná egy ilyen kormány működését.
No, de van ennél érdekesebb információ is napjaink kommunistáinak hírharsonájában. Például az Egy hét a Munkáspárt életéből rovatban olvasható a következő rövidhír: „Május 19. Choe Hak Yon, a KNDK ideiglenes ügyvivője fogadást adott a Koreai Munkáspárt 7. kongresszusa alkalmából. A fogadáson megjelent a Munkáspárt Elnökségének és Központi Bizottságának több tagja, a párt fiatal aktivistáinak egy része.” Gondoljuk, ez utóbbiak átlagéletkora 55 és 85 év között lehet, és csasztuskákkal köszöntötték a koreai nép hős vezérét, Kim Dzsongunt.
Az igazán fontos hírek azonban csak most jönnek:” Június 12. Németh Noémi Juditot (független) választották Vaspör új polgármesterének. A Magyar Munkáspárt jelöltjeként indult Takács András Jánosra hárman, 1,2 százalék voksoltak.” Csak egy apró megjegyzés: Úgy tűnik Takácsék nem túl népes családja is úgy gondolta, hogy van jobb jelölt is a Munkáspárténál. A Fidesz helyében én semmiben nem értenék egyet egy ilyen párttal, mert az rossz hatással van a saját szavazói lelkiállapotára, hiszen ők mindig visznek magukkal még egy embert a szavazásra. Így már legalább hat szavazatot begyűjthetett volna a Munkáspárt.
Fotó: Szegedi Kattintós
És a végére egy igazi csemege kínálkozik ugyanebből a rovatból: „Június 12. Csorba György Józsefné (független) lett a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vágáshuta új polgármestere. Fülöp József István, a Magyar Munkáspárt támogatottja nem kapott voksot. Megismertek bennünket, és ez a lényeg!” Csak egy apró kérdés motoszkál bennünk: kire szavazott Fülöp József István, és esetleg a felesége vagy a gyerekei? Ahogy egy ősi dakota közmondás tartja: „Ha már elindultál a törzsfőnökségért, akkor legalább önmagad győzd meg arról, hogy megfelelsz a posztra.”