Bár nyolc évet elszórakozott már az Orbán-rezsim Magyarország élén, arra még nem volt ideje, hogy elkészítse saját kurzusfilmjét. Az első Orbán-kormánynak elegendő volt négy esztendő ahhoz, hogy legyártassa Bereményi Gézával a Hídembert, amely Széchenyi István személyét emelte ki a magyar történelem viharaiból, mint követendő példát. A nagy reformer, a korát megelőző magyar főnemes személye azonban a mai politikai vezetés számára már nem követendő példa, hiszen kifejezetten nyugatos gondolkodású, a kor viszonyai közt liberálisnak számító magyar úr sehogy sem fér bele Orbán Viktor köreinek értékszemléletébe. Jöhet tehát az új történelmi példa, a törökverő Hunyadi János.
Fotó: origo.hu
Reneszánszát éli a magyar filmkultúra, hiszen öt tavaly bemutatott alkotás nézőszáma is meghaladta az egymilliót. Mielőtt azonban pajzsra emelnénk Andy Vajna filmügyi biztost, jegyezzük meg, hogy az igazi szakmai sikereket továbbra is a szerzői filmek hozták, melyekre azért vettek az átlagosnál többen jegyet, mert hatalmas érdeklődés és díjeső övezte útjukat, mielőtt bemutatták volna őket a hazai mozikban. Ilyen a Testről és a lélekről, illetve az Aurora Borealis, ugyanakkor a nagy kasszarobbantást a finoman szólva is bulváros utánérzésként feltűnő Pappa pia, valamint a Viszkis és a Kincsem produkálták.
Ez utóbbiak esetében mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a legsikeresebb magyar lóról és a közelmúlt leismertebb bankrablójáról készült film esetében épp úgy borítékolni lehetett a sikert, mintha Puskás öcsi életéről forgattak volna egy ütős mozit. A Kincsemről sokan gondolták ugyanakkor azt is, hogy ez lesz a második és harmadik Orbán-kormány új kurzusfilmje, ám bármennyire lehet szeretni ezt a szélvészgyors paripát, egy lóval nem igazán tud azonosulni egy nemzet.
Maradt tehát a feladat, hogy a hatalom új szellemiségéhez passzoló történelmi figuráról kell olyan mozit készíteni, amely betölti a kurzusfilm funkcióját. Ha jól körülnézünk a magyar történelem ismertebb (olykor hírhedt) alakjai között, akkor első blikkre Horthy Miklósra tippelnénk, mert Orbán többször célzott már arra, hogy rehabilitálni kéne már a két világháború között regnáló kormányzót. Van azonban egy bökkenő Horthy személyével. A V4-ek vezetői biztosan nem tapsolnának egy olyan filmnek, amely egy olyan revizionista és nacionalista politikusnak állít emléket, aki például elszakította Csehszlovákia egy részét. A V4-ek szimpátiája most sokkal fontosabb Orbánnak, minthogy egy film kedvéért összekösse a bajuszt Ficoval, vagy Babissal.
A listán lehet még Tisza István, vagy akár Deák Ferenc is, de az előző szintén nem örvend nagy népszerűségnek a szomszédok körében, az utóbbi pedig éppen a megfontoltságáról és kompromisszumkészségéről vált ismertté, ami ugye nem igazán passzol Orbán Viktor harcias egyéniségéhez. Petőfi lerágott csont, Arany János nem szabadságharcos alkat, maradt tehát a két Hunyadi, János, és Mátyás. Utóbbi nagy király volt, fekete seregétől pedig rettegett egész Európa (ez biztos nagyon bejönne Orbánnak), ám János kormányzó volt, ugyanakkor törökverő is, így a nándorfehérvári diadal fényében valószínűleg sokkal szívesebben sütkérezne a jelenlegi kormányfő.
Ezért sem meglepő, hogy egy filmszakmai szereplőt idézve a HVG arra a következtetésre jutott, hogy Hunyadi lesz a nyerő a „kurzushős” szerepéért folytatott a versenyfutásban. A Magyar Nemzeti Filmalapnál meg is történtek az előkészületek a milliárdos költségvetésű gigaprodukció legyártására. Bereményi Géza már elő is állt egy Hunyadiról szóló forgatókönyvvel, ám a Filmalap visszadobta, mondván, nem pazarolnak el egy Hunyadit, mert egy igazán grandiózus produkcióval akarnak megemlékezni az egykori kormányzóról.
A mostani migránskergető hangulatban valóban jól jönne a kormánynak egy olyan figura, aki a keresztény Európát védte a muszlimok előretörésétől, ám a dolog szépséghibája, hogy éppen azokat az oszmán törököket verte Hunyadi, akik most a barátaink. Óvatosan kell hozzányúlni az egykori kormányzó személyéhez azért is, mert a román és magyar történészek régóta vitáznak azon, hogy mennyire volt román, illetve magyar származású a Hunyadi família.
Fotó: tortenelemportal.hu
Ha felülemelkednek a nemzeti hovatartozás kérdésen, akkor nem lesz igazán nemzeti, sőt, nagyon is európai hős lesz Hunyadi Jánosból, ami szintén nem pálya a mostani magyar politikai kurzusnak. Várjuk tehát, milyen megoldást választ Andy Vajna, Habony Árpád, és persze Orbán Viktor az aktuálpolitikai csapdák elkerülésére. És persze, lesz-e rá ideje a mostani kurzusnak, hogy elkészítse ezt a gigaprodukciót. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Olyan példaképet válassz magadnak, aki olyan régen élt, hogy bármit mondhatsz róla, soha nem fogja megcáfolni senki.”