Legutoljára az a népszavazási kezdeményezés világított rá a kormányzópárt macsóságára, amely lehetővé tenné, hogy a férfiak 40 év szolgálati viszony után nyugdíjba vonulhassanak. A nőknek már megadott lehetőséget a kormány ugyanis azzal az indokkal blokkolná, hogy a férfiak számára az az elismerés, ha dolgozhatnak. Ezek szerint a nőknek nem jár ez az elismerés? Ha kétségeik lennének a Fidesz feudális vonásokat mutató nőképéről, olvassák el a Szegedi Kattintós összeállítását.
Fotó: 444.hu
1. A Fidesz alapítói és egykor meghatározó politikusai között sok nő volt, ám közülük szinte senki sem maradt a fősodorban. Ungár Klára például 1990-ben még a párt főpolgármester-jelöltje volt, de később Szelényi Zsuzsával együtt elhagyta a Fideszt, és jelenleg az egyik legfőbb kritikusa Orbán Viktor rendszerének. Később volt törekvés arra, hogy legyen egy női arca is a pártnak, ám Pelczné Gál Ildikó (aki alelnök lett a Fideszben) egyáltalán nem olyan erős, meghatározó karakter, mint Ungár vagy Szelényi voltak egykor. Egyébként az első szabadon választott parlamentben még az említett két hölgy képviselte a Fideszt, 1994 és 98 között viszont már csak egy fideszes nő ült a patkóban, míg például az MSZP-ben 21, az SZDSZ frakcióban 11 hölgy politizált.
2. A Fidesz-KDNP régóta ellenzi a nemi kvóták bevezetését a párton belül, illetve a parlamentben, hiszen mint a legutóbbi országgyűlési választás is mutatja, egyéni jelöltjei között alig volt nő, akik pedig mégis bekerültek a frakcióba, színtelen, szagtalan, íztelen stílus képviselnek. A KDNP színeiben egyedül a bukott oktatási államtitkár Hoffmann Rózsa politizál nőként, míg a népes Fidesz frakcióban a szintén a porondról leparancsolt egykori pártszóvivő, Selmeczi Gabriella érdemel említést a hölgyek képviseletében. Persze listáról bekerült a régi motoros Mátrai Márta is, aki több ciklus óta úgy ül a parlamenti frakcióban, mint egy néma szfinx, de említhetjük még Dunai Mónikát, mint az új hullám képviselőjét, ám ő sem bőbeszűdéségéről és aktivitásáról ismert. A korrektség kedvéért említsük meg, hogy vannak még náluk is súlytalanabb női tagjai a frakciónak, mint például Molnár Ágnes vagy Bene Ildikó. Üde színfolt a Hoffmann Rózsa hasonmása, Czunyiné Bertalan Judit, aki nem csak a fizimiskáját örökölte meg kereszténydemokrata frakciótársának, de a beosztását is.
„Ha egy feleség belekotnyeleskedik a férfiak dolgába az annak a jele, hogy túl korán készült el az ebéddel.”
3. A fideszes képviselők nyíltan vagy burkoltan többször beszóltak ellenzéki képviselőnőknek, amivel jelezték, hogy az ő helyük tulajdonképpen a konyhában van, és interpellációk helyett inkább a gyerekszüléssel kéne foglalkozniuk. Emlékezzünk csak Varga István képviselő kirohanására, aki három éve a családon belüli erőszak büntető törvénykönyvben (Btk.) való szerepeltetéséről szóló vitában a nők szerepéről és a gyermekvállalásról azt mondta, ha a nők elmennének szülni négy-öt gyereket, akkor nem lenne gond a társadalmi szerepükkel. De említhetnénk a vakkomondoros Balogh Józsefet is, aki lekevert néhány kokit, sallert és tockost az élettársának, és ezután sem volt hajlandó lemondani képviselői mandátumáról. A Fidesz végül kizárta a frakcióból, de Balogh függetlenként is támogatta egykori pártját minden szavazáson.
Fotó: origo.hu
4. A Fidesz archaikus nőfelfogását bizonyította az a 2011-es törvénymódosítás is, mely a hölgyek esetében lehetővé tette 40 év munkaviszony felmutatása után a nyugdíjba vonulást. Megdöbbentő módon ezzel a lehetőséggel már az első évben olyan sokan éltek (közel 50 ezren), hogy nehéz helyzetbe került a nyugdíjkassza, és ez a probléma évről évre eszkalálódik. Az ideológiai magyarázat ekkor az volt, hogy a nők megérdemlik a kedvezményt, mely kijelentésben burkoltan az is benne van, hogy az ő munkájuk könnyebben pótolható, mint a férfiaké. Most, hogy a férfiak is szeretnék kivívni ezt a jogot maguknak, már nem lehet azt mondani, hogy az urak nem érdemlik meg ezt a lehetőséget, ellenben a költségvetés nehéz helyzetére célozgat a nemzetgazdasági miniszter.
5. A macsósághoz persze hozzátartozik egy életstílus is, ami ugyan sok esetben nem egyeztethető össze a keresztény értékrendekkel, de nálunk a szavazók sokszor jobban elfogadják a politikusok magánéleti botlásait, mint a korrupciót, esetleg a politikai bizonytalanságot, netán a kormányzati hibákat. Nevek felsorolása nélkül szeretnénk emlékeztetni olyan ismert politikusokra, közszereplőkre, tanácsadókra, akik többször elváltak, újranősültek, és/vagy fiatal feleségeiket úgy mutogatják a nyilvánosság előtt, mint a vadásztrófeákat. Szájer József tiltakozott egyszer egy interjúban az ellen, hogy a Fideszt macsó pártnak nevezik, mert szerinte a hölgyek nagy megbecsülésnek örvendenek a pártban. Neki persze könnyű ilyet mondani, hiszen az ő felesége az Országos Bírósági Hivatal vezetője. Az állami szerveknél egyébként sok a női vezető, ami azt mutatja, hogy az adminisztrációban az Orbán-kormány számít a hölgyek munkájára, de a miniszterek között nincs egy se közülük. A párt és kormány legfontosabb tisztségviselő egytől egyik alfahímek, akik szeretik a hagyományos családmodell értékeit hangsúlyozni. Ebben persze benne van az is, hogy a nő maradjon a kaptafánál, mert az igazán fontos döntések a zárt férfi klubokban születnek. Ahogy egy ősi dakota mondás tartja: „Ha egy feleség belekotnyeleskedik a férfiak dolgába az annak a jele, hogy túl korán készült el az ebéddel.”