Az egyre durvuló közélet mindenkiből a legrosszabbat hozza ki, így az egyre szélsőségesebb kommunikációban érhetjük tetten az országban uralkodó mentális, morális és szociális válságot. Ma már nem figyelünk oda olyan megnyilvánulásokra, melyek a hétköznapi nyelvhasználat elemeit nem elegyítik trágársággal, verbális agresszióval, sőt közönségességgel, így a kommunikációs szakemberek nem is riadnak vissza attól, hogy ilyen eszközöket ajánljanak a politikusoknak. Az indulatok országában egyre elfogadottabbak a szélsőséges megnyilvánulások, így nem csoda, ha az egyik kereskedelmi tévécsatorna esetében már a fingás is megengedett jelenség.
Fotó: Player.hu
Nem Berki Krisztián herevasalásával kezdődött a magyar kereskedelmi televíziózás mélyrepülése. Sőt, nem is igazán a szórakoztatóipar vagy sajtó a felelős azért, hogy az alpáriságnak olyan szintjére jutott a közélet, amit 4-5 éve még csak elképzelni sem tudtunk. Gondoljunk csak Deutsch Tamás durva twitteres bejegyzéseire, vagy arra az esetre, amikor Simicska Lajos testnedvekhez hasonlította a miniszterelnököt. Anélkül, hogy belemélyednénk a nyelvi agresszió mélyebb összefüggéseibe, megállapíthatjuk, hogy az úgynevezett politikai elit finoman szólva sem mutat példát választópolgárainak abból, milyen a kulturált párbeszéd két ellentétes nézeten lévő fél között.
Persze a politikus is ember, ő is nehezen tud uralkodni az indulatain, és talán ezért kever le néhány pofont a feleségének, vagy fenyegeti meg nyíltan a politikai ellenfeleit, de azért ne feledjük, bármilyen elítélő is a magyar választók véleménye a politikusokról, azok a megnyilvánulások, melyekről a sajtó jóvoltából mindenki értesülhet, komoly hatással vannak a hétköznapjainkra. Olyan kirekesztő, rasszista, gyűlölködő szólamok juthatnak el hozzánk akár a Parlament falai közül is, melyeknek a társadalmi hatásai megkérdőjelezhetetlenek. A Jobbik például addig cigányozott, zsidózott, migránsozott a törvényhozásban, hogy ma már a kocsmai szintű rasszizmus és a parlamenti kirekesztő szólamok között szinte nem is érzünk komoly különbséget.
Legutóbb a Kiss László úszóedző körül kirobbant botrány ürügyén érezték úgy sokan, hogy a közönségesség megengedett a kommentárokban, vagy akár egy tévés beszélgetésben. A Sport1 Heti Helyzet című műsorában például Csapó Gábor egykori vízilabdázó úgy próbálta meg demonstrálni a nemi erőszakot, hogy egy poharat huzigált Gyenesei Lilla öttusázó előtt, és arra kérte, hogy dugja bele az ujját. Amikor beledugta volna, mindig elhúzta. Amikor Gyenesei azt mondta, hogy ez nem megy, akkor Csapó kijelentette: Ennyit kellett volna tennie önnek is asszonyom!
Csapó demonstrációja arra is rávilágít, hogy az alapjaiban még mindig macsós felfogású magyar társadalom kollektív tudatában a nemi erőszak és a mindkét fél által elfogadott nemi kapcsolat között csak árnyalatnyi a különbség. És sajnos Aczél Endre, a Csapótól ezer dologban különböző nagy tekintélyű újságíró is besétált ebbe a csapdába, hiszen szerdán a Facebookon kifejtette: Kiss László úszóedző és társai 1961-ben nem követtek el csoportos nemi erőszakot, csak azért lett büntetőügy, mert az állítólagos áldozat szülei nem fogadták el, hogy a lányuk „szeretett kefélni”.
Ennek eredményeként Aczélt megkérte a Népszabadság, hogy 25 éves munkakapcsolatukat tekintse a múltnak, hiszen nem kér olyan publicistából, aki ilyen cinikusan és közönségesen fogalmaz egy érzékeny ügyben. A szavak érzékenységével, a kontextus fontosságával leginkább azoknak kell tisztában lenniük, akik újságírással keresik a kenyerüket, így Aczél hibázott még akkor is, ha úgy érezte, kötelessége valamit tisztáznia Kiss védelmében.
Fotó:blikk.hu
A mélyrepülésnek azonban itt még nincs vége. Aki megnézte TV2 internetes magazinjának a tenyek.hu-nak új időjárás-jelentését, elég meghökkentő videóval találkozhatott. Elindult ugyanis a tények.hu hírportál, amely térben és időben személyre szabható formában hozza el a nap legfontosabb híreit 24 órában. Az oldalon tér vissza a népszerű időjós Horváth Szilárd. A felvételen jó látható és hallható, hogy az időjós fingások közepette teljesíti küldetését, vagyis elmondja, milyen idő várható. Ez az időjárás-jelentés egyébként a tévén nem került adásba. A tenyek.hu oldalról a videót eltávolították, valaki azonban feltöltötte youtube-ra. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Aki szelet vet, vihart arat.”