Naivitás lenne abban bízni, hogy lesz kormányprogramja a negyedik Orbán-kormánynak, ha már választási ígéretei sem voltak, ugyanakkor döcögött a szekér az elmúlt négy évben is részletes, előremutató kormányzati stratégia nélkül is. Ennek a koncepciótlanságnak épp az a vidéki lakosság lehet a kárvallottja, amely megnyerte a választást a kormánypártnak. Nagy kérdés, hogy lehet-e még négy évig riogatni a menekültekkel a kistelepüléseken, avagy új mumusok után kell néznie a Fidesz propagandagépezetének. A vidéki emberek épp annak a politikai erőnek szavaztak bizalmat, amely a teljes reménytelenségbe taszítja őket. És mégis van logika abban, ami történik.
Fotó: 168ora.hu
Miközben a Fidesz "sorostalanítja" az országot, semmit sem kínál azoknak az embereknek, akik kompenzálták a választásokon a nagyvárosok fokozódó kormányellenességét. Minden a feje tetejére állt az utóbbi négy évben Magyarországon, így egy percig se gondoljuk, hogy a kormánypártban bárki azért kardoskodik most, hogy végre szülessen valami koncepció a vidék felemelkedése érdekében. Magyarország problémái ugyanis legélesebb kontúrokkal a kis- és közepes településeken rajzolódnak ki. Innen vándorol el a legtöbb fiatal (leginkább külföldre, de a nagyvárosokba is sokan mennek), itt van a legkevesebb munkalehetőség, itt a legalacsonyabbak a keresetek, ide érkeznek legkevésbé kormányzati és uniós támogatások, itt pöffeszkednek legirritálóbb módon a Fidesz helyi oligarchái. Mégis adott egy új esélyt az itt élő lakosság annak a kormánynak, amely magyar vidék elsorvadásáért felelős.
Ahelyett, hogy a kormány a kampányban segítő jobbot kínált volna ezeknek a sanyarú helyzetben lévő embereknek, inkább megtöltötte a szívüket félelemmel és gyűlölettel. Ha nem lett volna elegendő migránsokkal riogatni a falusiakat és a kisvárosok lakóit, a biztonság kedvéért még egy kis utólagos rezsicsökkentéssel, valamint a nyugdíjasoknak Erzsébet-utalvánnyal kedveskedtek a legkiszolgáltatottabbaknak. Nyíltan vásároltak szavazatokat ezzel, olykor viszont még erre is rátettek egy lapáttal, és élelmiszercsomagokat osztottak a legszegényebbeknek, jellemzően a romák lakta vidékeken. Bármilyen ellentmondásosnak tűnik, de a helyzet az, hogy a megvásárolt szavazat a legolcsóbb voks ma Magyarországon. Sokkal kevesebbe kerül egy ilyen szavazat, mint amelyikért kampányolni kell, győzködni, érvelni kényszerül a kormánypárt helyi potentátja. Sokkal egyszerűbb részeg kukás emberrel ölelkezni, mint megismerni és megoldani a problémáit.
Most, hogy zsebben a kétharmad, azt gondolhatnánk, hogy hálás lesz a Fidesz a magyar vidék népének azért, hogy kirángatta szekerét a migránsozás és korrupció mocsarából, de Orbán Viktort nem arról ismerjük, hogy ilyenkor gesztusokkal operálna. Sőt, már a választások előtt kiszivárgott az a terv, ami igen hátrányosan érintené a kistelepülések lakosait. A közigazgatási rendszer totális átalakítása ugyanis akként érintheti a kétezer fő alatti településeket, hogy önállóságuk megszűnne, vagyis, a 2019-es helyhatósági választásokon már sem saját polgármestert, sem helyi képviselő-testületet nem választhatnának. Újabb csapás lenne ez azoknak a településeknek, ahol már eddig is elég szűkösek voltak a lehetőségek. A szocializmus idejéből jól ismert központosítás jöhet ugyanis, a környéken lévő városkából irányíthatják majd a helyiek életét, és már arra sem lesz mód, hogy a panaszaikkal a helyi polgármesterhez vagy képviselőhöz forduljanak.
A Fidesz ellen forduló nagyvárosok sem ússzák meg valószínűleg a várható közigazgatási átalakításokat, így például Budapestet keményen büntetni fogja az új kormány, és igyekszik elkerülni, hogy ellenzéki vezetés alá kerüljön a főváros. Orbán Viktor hatalomtechnikai machinációi nem fogják kímélni a vidéki nagyvárosokat, illetve azokat a megyei jogú városokat sem, melyek túlnyomó többsége kormánypárti vezetés alatt áll. Ezekről a tervekről egyelőre keveset tudni, de az biztos, hogy legfőbb céljuk a vidéki ellenzéki bázisok teljes felszámolása lesz. Azt például nehezen tudja lenyelni a hatalom mámorában úszó miniszterelnök, hogy Csongrád megye mindkét megyei jogú városa ellenzéki vezetés alatt áll, így várhatóan egyik legfőbb küldetése az lesz a következő négy évben, hogy véget vessen a szegedi Botka László és a hódmezővásárhelyi Márki-Zay Péter sikereinek.
Fotó: 24.hu
Mindezeket a lépéseket persze csak akkor teheti meg az új kormány, amennyiben továbbra is számíthat a vidéki Magyarország támogatására. Ehhez valamennyire lázban kell tartani az amúgy politikailag eléggé passzív kistelepülések lakosait. Soros György patás ördögként való bemutatása rövidesen lejárt lemez lesz, úgyhogy valami új ellenség felkutatása vár Habony Árpádra és csipetcsapatára. Már tippelni sem merünk, honnan meríthet ötleteket és inspirációt ehhez a munkához a kormány kommunikációs hadteste, de az biztos, hogy nagy erőkkel zajlik a keresgélés. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha elkezdesz barátkozni a fehér emberrel, biztos lehetsz abban, hogy elveszíted a legtöbb rézbőrű barátodat.”