Hidat ígért a szegedieknek, de rosszabbul szerepelt, mint Botka László korábbi kihívói. A függetlenként induló, ám komoly kormányzati hátszéllel kampányoló Nemesi Pál vereségéhez olyan baklövések járultak hozzá, melyeket gyengébb ellenfelekkel szemben sem engedhet meg magának a Fidesz, nemhogy a 2002 óta regnáló, polgármesterként komoly rutint szerző Botka László ellen. Elemzésünkben arra is rávilágítunk, hogy a kormánypárt túlságosan hisz bizonyos propagandaeszközökben, ezért tűnik sokszor úgy, hogy túltolják a kampánybiciklit.
Fotó: Szegedi Kattintós
- Ne vádolt az ellenfeledet korrupcióval, ha nem tudod bizonyítani a bűnösségét!
Nemesi személyét azért dobta be idén májusban a Fidesz a köztudatba, hogy egy látszólag pártsemleges, a város közéletében fajsúlyos szereplővel vágjon bele a kampányba. Mindvégig joviális, a politikai csatározásoktól tartózkodó, a városa iránt elkötelezett vállalkozó képét igyekeztek a szegediek felé közvetíteni, ami azzal járt, hogy a „piszkos munkát” maga a párt, vagyis a Fidesz kampánycsapata vállalta magára. Ehhez a kormánypárt stratégái nagyon értenek, hiszen a karaktergyilkosság területén már komoly trófeákkal büszkélkedhetnek.
Botka esetében az volt a feladatuk, hogy a jelentős botrányok, korrupciógyanús ügyletek nélkül működő polgármestert, illetve hivatalának néhány dolgozóját összemossák olyan ügyekkel, melyek kellemetlenséget okoznak a baloldali jelölt számára. Ilyen volt például a SZEVIÉP-ügy, melybe az a Szabó Bálint igyekezett belerángatni Botkát, aki a kampány elején még a Fidesz emberének számított. Szabó később éppen Nemesi jelölése miatt szakított azzal a Budapestről Szegedre delegált kampánycsapattal, melynek feladata a milliárdos vállalkozó karakterének felépítése volt.
Szabó ugyanis polgármester-jelölt szeretett volna lenni, ám őt azért nem támogatta a Kobza Miklós, Maróti Gábor és nem utolsó sorban Kubatov Gábor pártigazgató neveivel fémjelzett stáb, mert Szabó annak a Lázár Jánosnak volt az embere, akit a Fidesz igyekezett Szegedtől távol tartani. A nagy feljelentőként elhíresült jogász így magányosan folytatta harcát, később saját csapatot toborzott, és a választásokon függetlenként elindult a polgármesteri székért. Számítása részben bejött, hiszen listáról bejutott a közgyűlésbe, ugyanakkor sikertelen kísérleteivel nemhogy elérte volna, hogy Botkát korruptnak lássa a közvéleményt, hanem akarata ellenére tisztázta minden gyanú alól. A választók ugyanis azt látták, hogy ha a Fidesz ilyen komoly erőfeszítések árán sem tud valaki ellen egy büntetőügyet kreálni, az valószínűleg tényleg tisztakezű.
Fotó: Szegedi Kattintós
- Ne ígérj olyan hidat, melyről látványterv se készült!
Nemesi a kampányában olyanokat ígért, melyek inkább tündérmesébe, mint egy korteshadjáratba illenek. Azt hangsúlyozta, hogy Szeged lemaradt a hasonló adottságokkal rendelkező városoktól, és mivel ellenzéki politikus vezeti, nem is lesz esélye olyan kormányzati forrásokhoz jutni, melyek segítségével behozhatná a hátrányát. Ennek legfőbb szimbóluma az évtizedek óta megígért, ám a mai napig is hiányzó harmadik híd megépítése volt. Bár Orbán Viktor ígértet tett korábban a híd megépítésének kormányzati támogatására, az erre vonatkozó kormányhatározat csak írott malaszt maradt, valószínűleg abból a megfontolásból, hogy Nemesi használhassa ezt az elemet a kampányban. Be is lengette a vállalkozó, hogy megválasztása esetén indulhat a hídverés, de kiderült, még maga a tervezés sem kezdődött meg.
Az országos sajtót is bejárta a szegedi Bertalan híd fotója, melyet a kampány idejére lényegében beöltöztettek a Fidesz plakátjaival és Nemesi arcképeivel. A kormánypárt jelöltjének szlogenje is az lett, hogy: Hidat építünk! Egy kormányzati forrásból épülő harmadik híd ígéretével kampányolni azonban veszélyes, hiszen egyrészt egyértelművé teszi, hogy a kormánypárt zsarolja a szegedieket, másrészt, hogy Nemesi nem is annyira független, mint amennyire mondja magát. Ráadásul, a reggeli csúcsforgalmat kivéve a város közlekedésében nem okoz problémát, hogy a Tiszán egyelőre csak két híd ível át, ugyanis néhány éve az M43-as autópálya részként megépült a Móra Ferenc híd néhány kilométerre a városhatártól, amely nagyrészt leveszi az átmenő forgalom terhét Szegedről. Nemesi lényegében azt kérte a szegediektől, hogy kössenek kompromisszumot a kormánypárttal, vagyis adják át a városukat egy új hídért cserébe.
Fotó: Szegedi Kattintós
- A szabadság szeretete nem csak egy jól hangzó szlogen
Botka László ügyesen használta a kampányában azt a véletlen egybeesést, hogy Szeged az idén ünnepelte szabad királyi várossá nyilvánításának 300. évfordulóját. Májustól egészen október 12-ig, a kampány zárásáig zajlottak az évfordulóhoz kapcsolódó rendezvények. Adta magát tehát a szlogen, mely szerint: Szeged szabadon szereti! Azt sugallta a polgármester ezzel, hogy a város az ellenzékisége miatt különbözik Magyarország többi részétől. És mivel ennek az ellenzéki szellemiségnek ő a kulcsfigurája, az, aki nem a mögötte álló Összefogás Szegedért Egyesületet támogatja, az elárulja a szabadság szellemiségét, és tulajdonképpen a saját városát is.
Valójában nem kellett sokat trükköznie Botkának ahhoz, hogy ezt a képletet életszerűvé tegye. Szegedről 2010 óta kialakult az a mítosz, hogy a függetlenség, a szabad gondolkodás fontos bástyája a narancssárgába öltözött magyar vidéken. Szegedre mindig szívesen jöttek kormánykritikus művészek, tudósok és politikusok, de a város turizmusa is sokat köszönhet ennek a különleges hírnevének. Nemesi és stábja ezzel a kommunikációval nem tudott mit kezdeni, hiszen a kampányukban azt sugallták, hogy ezer szállal szeretnék a kormányhoz és annak kiapadhatatlannak tűnő forrásaihoz kötni Szegedet. Tulajdonképpen azt sugallták, hogy a szabadságnak ára van, és ezt az árat a város Botka vezetése alatt busásan megfizette már.
Csakhogy a fejlesztési pénzek döntő hányada fölött nem a kormány diszponál, hiszen bőségesen jut az uniós forrásokból a magyar településeknek. Szegeden rengeteg városrész, közterület, illetve intézmény újult meg a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) forrásaiból, így a Fidesz kampányának az az állítása, hogy a város a kormányzati támogatások elmaradása miatt szenved hátrányokat, finom szólva is sántított.
Fotó: Szegedi Kattintós
- A médiatúlsúly nem csodafegyver
Maga Botka László fogalmazta meg legpontosabban, miben hibázott legnagyobbat Nemesi és fideszes kampánycsapata. Az Indexnek röviddel a választási győzelem bejelentése után adott interjújában ugyanis azt mondta: „Én Szegedről beszéltem, a Fidesz rólam”. Botka természetesen nem Nemesiről nyilatkozott - hiszen ellenfele taktikai okokból kerülte a személyeskedést -, hanem a mögötte álló kampánycsapatról, amely szinte semmilyen eszköztől nem riadt vissza a regnáló polgármester lejáratása érdekében.
A karaktergyilkossághoz persze komoly médiafelület kell, elsősorban helyben. Andy Vajna két éve megszerezte a Szegeden komoly befolyással bíró Délmagyarország című napilapot, melyet később Mészáros Lőrinc vett át, és vitte be abba a kormányzati médiakolhozba, melyet Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványként (röviden KESMA) ismerünk. Ide tartozik a helyi onliene média harcos jobboldali orgánuma, a szegedma.hu is, de a frekvenciaengedélyéért az utolsó utáni pillanatig küzdő Rádió 88 is elszegődött a Fidesz szolgálatába annak érdekében, hogy talpon maradhasson.
Az országos sajtóban is kiemelt helyen szerepelt a Botka-Nemesi párharc, de természetesen a kormányhoz hű médiában utóbbit fényezték, a polgármestert pedig nagy lendülettel sarabolták. Botka olyan ellenszélben kampányolt tehát, melyben igen nehéz volt eljuttatni az üzeneteit a választókhoz. Ez a hihetetlen nyomulás, és az elfogulatlan tájékoztatás igényének az a tökéletes semmibevétele azonban már annyira irritáló volt, hogy inkább vitte a bizonytalan szavazókat Nemesitől, minthogy meggyőzte volna őket arról, hogy ő jobb választás, mint a regnál polgármester.
Botka esetében egyébként is számtalanszor bebizonyosodott már, hogy minél jobban ütik, annál jobban teljesít. A mostani kampányban tehát egy korrekt, nyílt párbeszédre épülő kampánystratégia előnyösebb lett volna Nemesi számára, ám a stábja az egészpályás letámadás híve volt. Ezt a hibát sokadszorra követi el a Fidesz nem csupán Szegeden, de más városokban is.
Fotó: Szegedi Kattintós
Ráadásul Nemesi független jelölése miatt nem lehetett vezére annak húsz fideszes jelöltnek sem, akik az egyéni körzetekben szálltak harcba a mandátumokért. Botka arcképe azonban ott volt az Összefogás Szegedért Egyesület valamennyi egyéni körzetben induló jelöltjének szórólapjain, ami igazolta, hogy a polgármester csapatába tartozni előnyös egy választáson. Az eredmények is ezt igazolták, hiszen az ellenzéki összefogás 18, míg a Fidesz mindössze 2 körzetet tudott megnyerni. Ráadásul Nemesi súlyos veresége is igazolja azt a dakota igazságot, mely szerint: „Sokszor a kevesebb többet ér.”