Orbán Viktor tart a karakteres, kitartó, keményen küzdő ellenfelektől, ezért időben igyekszik elvenni a kedvüket attól, hogy ellene induljanak a 2022-es választáson. Tartja magát a városi legenda, mely szerint többször megüzente Karácsony Gergelynek, hogy leszáll róla (és Budapestről), amennyiben garantálja, hogy nem tör miniszterelnöki babérokra, de állítólag a hódmezővásárhelyi polgármester ringbe szállásának se örülne. Márki-Zay Péter mellett akár Botka László vagy más népszerű ellenzéki polgármesterek is veszélyt jelentenek a rezsimre, ezért is szipolyozza ki a megyei jogú városok többségét a Fidesz a járványhelyzetre hivatkozva.
Fotó: index.hu
Az ellenzék váratlan sikere a tavalyi önkormányzati választáson felülírt egy sor olyan forgatókönyvet, melyeket Orbán Viktor már előkészített a 2022-es országgyűlési választási kampányra. Megdőlt például az az állítás, hogy az ellenzéki választók nem szavaznak át olyan pártok jelöltjeire, akiknek értékrendje messze áll az övéktől. Október 13-án bebizonyosodott, hogy a Fidesszel és a miniszterelnökkel szembeni ellenérzések (igyekeztünk finoman fogalmazni) igen nagy kohéziós erőt biztosítanak az ellenzéki tábor számára, így például egy DK-s simán szavaz egy jobbikos jelöltre, ha annak az a jelszava, hogy zavarjuk el a fideszes kiskirályokat.
A másik keserű pirula az volt az állampárt számára, hogy nem vette a nép többsége azt a kampánybablát, hogy az ellenzéki oldalon csak alkalmatlan figurák vannak. Karácsony Gergely esetében ez a szlogen lényegében olyan fegyver volt, amely amellett, hogy célba se talált, még vissza is rúgott gazdája kezében. A helyi polgármesterek általában jól helyt álltak a koronavírus-járvány elleni védekezésben, és a kormány hiába mantrázza, hogy a fővárosi önkormányzat hibázott az idősotthonok esetében, ezt csak a nagyon elhivatott fideszesek veszik készpénznek. Ugyanez a helyzet a Lánchíd felújítása ügyében is, így Orbán egyelőre nem tudja meghátrálásra kényszeríteni az elszántan hadakozó Karácsonyt.
A magyar fiatalok körében ugyanis meglehetősen népszerűtlen az állampárt, az idősebb generációk viszont abban a szocialista rendszerben szocializálódtak, melyhez egyre jobban hasonlít a rezsim által felépített modell, így nem csoda, ha a nyugdíjasok többsége támogatja az Orbán-kormányt.
Orbán jól tudja, hogy a megyei jogú városok ellenzéki vezetőire is kell figyelnie. Mivel ezeken a településeken általában megbízható közgyűlési többséggel rendelkeznek a polgármesterek, minden esélyük meg van arra, hogy a kormányzati sarc ellenére is rátermett vezetők imázsát alakítsák ki magukról. Maga a Fidesz is a 2006-ben nagy fölénnyel megnyert önkormányzati választásra alapozva építette fel magát annyira, hogy a 2010-es fülkeforradalommal lényegében letarolta a teljes magyar vidéket. A kormányfő tehát pontosan tudja, mennyire veszélyes számára néhány sikeres város ellenzéki vezetése.
Orbán ezért az anyagi ellehetetlenítés és a központi propaganda jól ismert lejárató elemeinek segítségével igyekszik csapást mérni az ellenzéki gócpontokra. A múlt tapasztalatai viszont a kormányfő ellen szólnak, ugyanis eddig mindig érvényesült a „Teher alatt nő a pálma” közmondás igazsága. Így minél jobban üti az ellenzéki városok vezető politikusait, annál inkább igazságtalannak fogja érezni a magyar kormány ténykedését az ott élők többsége, ezért nemhogy híveket, de újabb ellenségeket fog szerezni ezekben a városokban a Fidesz.
Mondhatnánk erre, hogy Orbán hatalma a kisvárosok és községek lakosainak támogatásától függ, hiszen a statisztikák szerint minél kisebb (és a legtöbbször fejletlenebb) egy település, annál több babér terem ott a Fidesz számára. Itt a lakosság átlagéletkora is magasabb, mint a nagyvárosokban, ezért egy másik tendencia is egyre távolabb viszi a városi és falusi lakosságot. A magyar fiatalok körében ugyanis meglehetősen népszerűtlen az állampárt, az idősebb generációk viszont abban a szocialista rendszerben szocializálódtak, melyhez egyre jobban hasonlít a rezsim által felépített modell, így nem csoda, ha a nyugdíjasok többsége támogatja az Orbán-kormányt.
Fotó: napi.hu
A Fidesz utóbbi 10 évében igyekezett erősíteni azt a hiedelmet, mely szerint csakis Orbán Viktor képes irányítani az országot, az ő váteszi képességeivel senki se veheti fel a versenyt. Ha azonban az ellenzék fel tud mutatni egy olyan miniszterelnök-jelöltet, aki már bizonyította rátermettségét, politikai érzékét, akkor Orbán minden hibája felértékelődik. Eddig ugyanis épp azért sikkadtak el a kormányfő tévedései, mert karakteres ellenfél hiányában nem kapott megfelelő kritikát minden egyes ilyen eset után. Mert, ahogy egy dakota bölcsesség tartja: „A mokaszin azért praktikus viselet, mert senki se tudja meg, hogy nem tanultál meg cipőfűzőt kötni.”
Az utolsó 100 komment: