Van, aki magától megy el, van, akit lemondatnak, és persze olyan is akad, akit maga a miniszterelnök billentett fenéken. Hatalmas a jövés-menés a kormányzati struktúrában, és a személycseréken túl szervezeti átalakítások is zajlanak. Úgy tudja fenekestől felforgatni saját kormányát Orbán Viktor, hogy közben mindenki a menekültekkel foglalkozik. Pedig ami most zajlik kormányzati szinten sokkal érdekesebb, és a jövőnket sokkal inkább meghatározza, hogy lesz-e határzár, vagy sem.
Fotó: civilhetes.net
Rogán Antal színre lépése alaposan átrendezte a kormányzati struktúrát. Nem csak Lázár János hisztizett az egykori frakcióvezér előrelépése miatt, de vélhetően Giró-Szász András is azért távozik a kormányból, mert nem ért egyet azzal, hogy Rogánnak saját minisztériuma lesz. Az egység látszatára sokat adó Fideszben most leplezetlenül egymásnak feszültek azok a csoportok, amelyek eddig orrukat befogva elviselték egymást a minisztériumokban, illetve a parlamenti frakcióban.
Amit kevesen értenek, hogy Rogán Antal hogyan tudta kinőni magát ilyen szépen azok után, hogy kínos magyarázkodásokra volt kénytelen belemenni saját vagyonnyilatkozatával és a belvárosi ingatlanügyekkel kapcsolatban. A volt frakcióvezető inkább nehezék volt eddig a harmadok Orbán-kormány regnálása alatt, semmi olyat nem tett le az asztalra, ami szakmailag (illetve politikailag) megindokolná a miniszterelnök nagylelkűségét vele kapcsolatban.
Az egyik lehetséges magyarázat az a szembetűnő káderhiány, ami egyre nyíltabban kirajzolódik a Fidesz soraiban. Nincsenek új arcok, melyekkel a régi, elhasználódott kádereket pótolni lehetne, így a lekezelő mosolyáról és bicskanyitogató cinizmusáról ismert Rogán most a vakok között a félszeműt játszhatja.
Másik logikus (mármint a fideszes hagyományokat tekintve) magyarázat az lehet, hogy Orbán sokszor úgy reprezentálja az egységet a saját táborában, hogy azokat emeli ki, akiket a legtöbbet támad az ellenzék és a sajtó, ezzel azt üzeni a közvéleménynek, hogy ő senkit nem hagy az árokparton azok közül, akik hűségesek hozzá attól függetlenül, hogy elkövetett-e az illető valami bűnt, vagy sem.
Rogán tündöklése persze a legtöbb elemző szerint annak tudható be, hogy Lázárt egyre növekvő hatalmát és önbizalmát ellensúlyozza. A miniszterelnökséget vezető miniszter persze ezt a hatalmat nem szerezhette volna meg főnöke patronálása nélkül, így amit korábban Orbán adott, most annak egy részét elveszi, és odaadja egy másik hű fegyverhordozójának. Ez a lépés persze nem a Lázár-Rogán ellentét viszonylatában érdekes, hanem, hogy közvetlenül a miniszterelnök személye köré egy újabb kormányzati egység szerveződik, ami egyértelművé teszi szervezeti értelemben is, hogy a kormányzati ciklus második felé Orbán Viktor kézi vezérléssel irányítja majd.
Ebbe a struktúrába illik bele az is, hogy egy másik tántoríthatatlan hívét, a nyelvvizsgával és komoly adóügyi tapasztalattal nem rendelkező Tállai Andrást fogja kinevezni a NAV élére a bukott Vida Ildikó helyére. Mindezt persze államtitkárként, azért - mivel gombhoz varrják a kabátot -, hogy Tállainak ne kelljen lemondania képviselői mandátumáról, ezért ne kelljen kiírni időközi parlamenti választást a megüresedett helyére. Ez egyrészt rizikós lenne, mert a Fidesz egy éve lényegében egyetlen jelentős időközi választást nem nyert meg, másrészt az adóügyeket még jobban politikai kontroll alá lehet vonni.
Fotó: index.hu
Egyelőre persze annak is örülni kell, hogy a májusban lemondott Vida helyett újra lesz vezetője az adóhivatalnak, de az továbbra is rejtély, hogy ki lép a lemondott egészségügyi államtitkár helyére. Zombor Gábor úgy dobta el alig több, mint egy évvel a kinevezése után az egészségügy gondjait, mint valami forró krumplit, ezért nem csoda, ha nincs nagy tülekedés a helyéért. Nem kell hozzá nagy jóstehetség, hogy ezen a területen is politikai kinevezett fogja vinni az ügyeket a jövőben, a szakma képviselői még a mostaninál is hátrébb szorulnak.
A legrejtélyesebb váltás mégis Répássy Róbert kirúgása volt az igazságügyi tárcától. A parlamenti államtitkár keveset szerepelt, mérsékelten nyilatkozott, olykor kifejezetten zavarban volt, amikor a kormány törvénykezési gyakorlatát kellett védenie. Elképzelhető, hogy Répássy kirúgása inkább csak üzenet Trócsányi László igazságügyi miniszternek, aki a kezdeti lelkesedés után érezhetően a háttérbe vonult. Orbán ugyanis nem nézi jó szemmel, ha valaki nem képviseli karakteresen az általa képviselt irányvonalat, lényegében ennek köszönheti népszerűségét Lázár János, Rogán Antal, Németh Szilárd és a frissiben kinevezett frakcióvezető Kósa Lajos is.
Nagy kérés, hogy mi lesz Fazekas Sándor agrárminiszterrel, akinek pozíciói erősen megrendültek az utóbbi hónapokban, és a Lázár minisztériumában szolgálatot teljesítő Németh Lászlónéval, aki az utolsó mohikán (vagy dakota?) a hatalmi struktúrában Simicska Lajos emberei közül.
Ahogy lassan leülepszik a por, melyet a kormány a menekülthisztériával keltett, egyre világosabban fogjuk látni, milyen erők mozgatták azokat a belső villongásokat, melyek harci zaját most elnyomja a migránsok elleni hajcihő. Egy dologban azonban biztosak lehetünk: Orbán Viktor turbófokozatba kapcsolt, mert jól látja, hogy baj van a kormányával. Lényegében semmilyen reform nem indult el, ha voltak is ígéretek (banki elszámoltatás, folytatódó rezsicsökkentés, államadósság csökkentése), azok nem teljesültek, illetve csak részben váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
Fotó: nyomaban.blogger.hu
A miniszterelnök most készíti elő a terepet arra, hogy változtatásokba kezdjen, csak az a kérdés, hogy ezek az irányváltások továbbra is csak a propaganda szintjén maradnak, vagy érdemi átalakulások várhatók. A mostani személycserék most inkább azt sugallják, hogy továbbra is a propaganda lesz az elsődleges, a valódi kormányzás már megint a háttérbe fog szorulni. Ahogy egy ősi dakota közmondás tartja: „Azzal, hogy a törzsfőnök azt mondja "ufff", még nincs semmi baj, de ha közben a tomahawkját szorongatja, akkor valakinek nagyon rossz napja lesz.”