Lehet-e Magyarországon humorosan politizálni? Egyelőre sajnos nem, pedig – ahogy mondani szokták – igény az volna rá. Példa rá a magyar politikai élet egyik üdítő színfoltja a Szegedről induló Magyar Kétfarkú Kutya Párt. Programjuk egyszerű, érthető, plakátjaik pedig szellemesek. Az alapító főiskolások, egyetemisták egykor örök életet, ingyen sört és adócsökkentést ígértek arra az esetre, ha szavuk lesz a törvényalkotásban, ma pedig adományokból szerzett pénzen alázzák a kormány milliárdos költségvetésű propagandagépezetét. Bármilyen hihetetlen, a „komolytalan” politikai csoportosulásoknak igen komoly történelmük van hazánkban.
Fotó: sorpart.hu
A 2002-es országgyűlési választások kampányában hirdette meg az egyik hazai internetes portál az I. Magyarországi Virtuális Pszeudo Parlamenti Választást. Az e tárgyban indított fórum eredményeként jött létre többek között a Magyar Zsírpárt, amely igencsak megmozgatta az oldalt látogató honpolgárok fantáziáját. Az egyik hozzászóló szerint például az általános iskolai kötelező olvasmányok mostantól a Zsírkereső Kisködmön, A Zsír utcai fiúk, a Zsír jó mindhalálig, valamint A zsírszivű ember fiai lesznek. Egy Címerdisznó néven hozzászóló fórumozó pedig a következő javaslattal állt elő: „Címerállatként a Szalonna nevű mangalica sertést javasolnám, amit egyből fel is áldozhatnánk a Párt oltárán. Pl. Verőcén.” Egy másik hozzászólás a „Merjünk nagyot zabálni.” szlogenjavaslattal kívánt üzenni az akkori kormánypártnak (Fidesz), no és saját szavazótáborának. Napestig idézetnénk a szellemes hozzászólásokat, ám nem csak a Magyar Zsírpárt támogatói voltak nagyon elemükben, amikor ironikus fazont akartak szabni „politikai csoportosulásuknak”, hanem számos egyéb példát is találunk az ilyesfajta kezdeményezésekre.
Egy igazi „hungarikum” például a Magyar Birka Párt. Az alapítók céljai szintén egyértelműek és kézzelfoghatóak voltak: Az egy nyájba tartozás élményében való feloldódás, valamint a rohanó világ tempójának lassítása a Magyar Gulyás Párttal és a Pató Pál Párttal összefogásban (Hedonista Unió), és a "két kolomp, három pántlika, négy láb" cél mielőbbi elérése. A párt „főkolomposai” egyetlen mondatban összegzik a munkához való viszonyukat: Minden föld legyen parlagon!
Kép: mfor.hu
Folytassuk a sort a birka párt egyik fő szövetségesével, a Pató Pál Párttal. Ők is a munka kerülésének ősi vágyát helyezték kampányuk középpontjába. A felületes szemlélő úgy gondolhatja, hogy Magyarországon szinte rabszolgasorban tartják a munkavállalókat, hiszen minden, magára valamit is adó alulról jövő népi kezdeményezés a munka negligálásával kíván népszerűvé válni. A Pató Pál Párt tagja például csak az lehetett, aki lusta, henye, rest, renyhe, tunya, lomha, tohonya, nehézkes, kényelmes, komótos, lezser, ráérős, retardált, csöndes, piszmogó, buta, kényelemszerető, naplopó tulajdonságokkal rendelkezett. Kormányprogramjuk pedig kifejezetten szórakoztató olvasmány.
„Ha a tábortűznél elmesélsz egy viccet, és senki nem nevet rajta, az vagy azt jelenti, hogy már mindenki alszik, vagy azt, hogy csak tettetik az alvást.”
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt egyik szellemi elődjének tekinthető a rendszerváltás utáni politikai élet egyik legősibb tömörülése, a Magyar Sörpárt. Az alapítók valószínűleg ma már nem viselik annyira a szívükön a párt sorsát, mert honlapjukat évek óta nem frissítették. Pedig olyan jó dumákat találunk rajta, mint például az a szlogen, hogy „A sör nem kirekesztő”, vagy „A sörnek nem multija van, hanem múltja.” Nem csoda, hogy egyik legfontosabb programpontjukat, az ingyen sör biztosítását a friss politikai erőnek számító MKKP a magáévá tette.
Igazi vadhajtásnak számít a magyar politika amúgy is vadregényesnek számító világában a Magyar Ady Párhuzam és Nemzeti Pina Párt. Programjukban ők is a sörivás jótékony hatásait ecsetelték, de, - mint azt a párt neve is fémjelzi - magyarok szexuális szokásaira is komoly hangsúlyt fektettek. Akit ennél emelkedettebb célok érdekeltek, azok Ady Endre versein keresztül is közelíthettek a pártprogram felé. Angolul jól beszélők számára igazi csemegét tartogatott a My funkciók címen futó rovat a párt internetes portálján.
Fotó: ideiglenes.wordpress.hu
Sajnos ezek a szellemi csoportosulások általában megmaradtak a műkedvelő politizálás humoros változatánál. Kevés reményünk volt tehát arra, hogy a magyar Parlament padsoraiban üdvözölhessük képviselőiket, de legalább megédesítették kicsit a valódi kampány miatt kissé keserű hétköznapjainkat. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt viszont áttörést jelent ebben a folyamatban, hiszen bejegyzett pártként akár el is indulhat a következő választásokon. Kérdés, hogy a magyar társadalom mennyire lesz vevő arra a csípős, olykor pedig kifejezetten vaskos humorra, amely a MKKP-t jellemzi. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha a tábortűznél elmesélsz egy viccet, és senki nem nevet rajta, az vagy azt jelenti, hogy már mindenki alszik, vagy azt, hogy csak tettetik az alvást.”
Frédi és Béni