Mindenki szeret a győzteshez húzni, így még 2014-ben is csak úgy nyomakodtak a hírességek Orbán Viktor mögött, ha beszédet mondott saját közönsége előtt. A korábban minden gátlás nélkül biodíszletnek állt emberek közül ma már sokan másként emlékeznek a közelmúltra. A zavar egyik legfeltűnőbb jele, amikor oda-vissza igyekeznek elhatárolódni egymástól a felek. Íme, a Szegedi Kattintós válogatása azokból a jelenségekből, melyek lapján arra lehet következtetni, hogy a kormánypárt ma már nem partiképes sok korábbi híve számára.
Fotó: index.hu
1.Kissé elsikkadt az a tény, hogy május 1-jén a Fidesz egyetlen nagyvárosban sem volt jelen az ünnepi forgatagban. Kétségtelen tény, hogy nem a munka ünnepe a legfontosabb esemény a kormányzópárt életében, de korábban azért nagy durcásan felállítottak egy sátrat, narancsot vagy lufit osztogattak, szórólapokon népszerűsítették magukat. Nincs túl nagy mozgósító hatása egy-egy ilyen kitelepülésnek, ám a Fidesznek bőven van kerete egy kis propagandára, úgyhogy árulkodó jel a párt látványos távolmaradása. Mintha nem mertek volna kimenni a nép közé, szembesülni azzal, hogy mennyire megváltozott a közhangulat egy év alatt. Talán azért nem keltet nagyobb figyelmet a fideszes vezetők elrejtőzése, mert senkinek sem hiányoztak a munka ünnepén.
2. A Civil Összefogás Fóruma béna kacsaként szemléli az eseményeket, és hajmeresztő nyilatkozatokon kívül nem tesz semmit. A CÖF iránymutatást vár Orbán Viktortól, de ő nem hívja „csatába” híveit sem a gazdasági bevándorlók, sem az amerikaiak ellen, ugyanakkor nem kérte a vonulást sem az oroszok, sem a halálbüntetés mellett. Csizmadia elnök úr nem is igazán tudja, hogy akkor most miért kéne összetrombitálnia több tízezer kormánypárti tüntetőt, pedig ő elmenne demonstrálni akár Mészáros Lőrinc sertéstelepéért, vagy Habony Árpád Gucci-táskájáért is, ha Orbán Viktor rábólintana. Bayer Zsolt publicista, a Békemenet egyik leglelkesebb szervezője ugyanakkor rendesen nekiment a „szűk nadrágot” hordó újhullámos fideszes ficsúroknak, így újabb zavar keletkezett az erőben. Valaki mondja már meg a CÖF-ös főnököknek, hogy miért kéne tüntetniük!
3.Semjén Zsolt KDNP-s elnök ma már nem réved olyan átszellemülten Orbán Viktorra, amikor beszél a Parlamentben. A kereszténydemokrata főnök korábban olyan átéléssel itta a miniszterelnök szavait, hogy olykor attól kellett tartanunk, hogy belefullad a csodálatba. A Simicska Lajos által legecizett miniszterelnök azonban ma már nem csak Semjén fővadász arcára fagyasztja a mosolyt, de több kereszténydemokrata, sőt fideszes politikus is egyértelművé tett, hogy nem kér Orbán halálbüntetés-párti retorikájából. Persze nem dől össze a világ, ha a KDNP kifarol a az ál-koalícióból, de azért egyértelmű jele a zavarodottságnak, ha ők is prüszkölnek.
4. Kovács Kokó István a Hír TV-ben letagadta, hogy valaha fideszes volt. Azért ez durva, amikor még néhány hónapja együtt parolázott Orbán Viktorral az új Fradi-stadion megnyitóján. A volt ökölvívó emblematikus figurája volt a kormányzópárt holdudvarának, amelyből most a lázadó Simicska Lajos médiabirodalmának nyilvánossága előtt igyekezett kihátrálni. Persze, a Fidesz hangsúlyozhatja a jól bevált szlogent, hogy Kokó sértett ember, mert nem lett belőle sem a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, sem jól megfizetett politikai tanácsadó.
Fotó: kolozsvaros.ro
5. És végül egy mások csodálatos barátság vége: Tőkés László, aki a magyar miniszterelnök egyik legodaadóbb külhoni híveként vonult be a Fidesz történelmébe, most jól odapörkölt Orbán Viktornak. Persze ő is sértett ember, hiszen az RMDSZ szerinte az ördög romániai reinkarnációja, és a magyar miniszterelnök most kénytelen volt kibékülni a romániai magyar kisebbség legnagyobb politikai pártjával. Szerinte „több mint különös, hogy a Fidesz is ezt a pártot támogatja”. Tőkés László bírálatot fogalmazott meg azzal kapcsolatban is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az RMDSZ jelöltjével, Kelemen Hunorral fotózkodott, és őt támogatta a múlt évi választási kampányban, szemben Szilágyi Zsolttal, a Magyar Polgári Párt jelöltjével. Úgy tűnik, vele nem ciki fotózkodni, de a legnagyobb határon túli magyar közösség legerősebb pártjának vezetőjével igen. Tőkés csak akkor érti a magyar miniszterelnököt, amíg az ő kezét szorongatja a fotósok előtt. Mi már akkor sem.
Frédi És Béni
Az utolsó 100 komment: