Orbán Viktor az erőben hisz, és természetesen a szavazói is hasonlóan vélekednek e stratégia hatékonyságáról. Magyarország többi polgára számára viszont a kormányfő által demonstrált erő a fenyegetés, a megfélemlítés, a kirekesztés eszköze. Most, hogy továbbra is rengeteg a bizonytalanság az április 8-i választás tisztasága körül, különös hangsúlyt kap ez a tény, ugyanis hivatalos részről már nem is kommentálják azokat a furcsaságokat, melyek az elmúlt négy napban felszínre kerültek. Valójában az illiberális állam működésének egy új szintjére léptünk, ahol már semmilyen kérdésre nem kell választ adnia a hatalomnak, bármennyire is szeretné ezt a társadalom nagyobbik fele.
Fotó: Zárójel
Tudatosan megalázta az ellenzéki szavazókat a választás éjszakáján Orbán Viktor azzal, hogy helyettesét, a nemzet fővadászát küldte előre ünnepelni. Semjén Zsolt vigyori képénél semmi sem irritálhatta volna jobban azokat a tévénézőket, akik néhány órával korábban még reménykedtek a svédországi szarvasvadász és más korrupciógyanús ügyekbe keveredett kormánytagok felelősségre vonásában. Orbán cinizmusa mélyütésként érte azokat a magyar választókat, akik még hittek az állam normális működésében, akik elképzelhetetlennek tartották a hihetetlennek tűnő kormánypárti fölény ellenére is, hogy manipulálhatták a voksolás eredményt.
Pedig, ha vigyázó szemeinket Oroszországra vetjük, akkor tudhattuk volna, hogy a keleti típusú autokráciákban ez egyáltalán nem rendkívüli dolog. Sőt, a rendszer fontos eleme a manipulálás, még ilyen közvetlen módon is. Néhány héttel a magyarországi voksolás előtt ugyanis Oroszországban is tartottak egy választásnak csúfolt színjátékot. A megfélemlített ellenzék, nyomasztó kormányzati médiafölény és Putyin népszerűsége ellenére - biztos, ami biztos - több szavazókörben bizonyítottan csaltak a kormányzópárt javára. Természetesen semmi következménye nem lett az eseteknek. A nemzetközi ellenőrök megírták jelentéseiket, melyekben szabálytalanságokra hívták fel a figyelmet, aztán minden ment szépen tovább Oroszországban, ahogy valószínűleg nálunk is hasonlóképpen fog történni.
Kisebb szabálytalanságok Magyarországon is voltak már a korábbi választásokon, és persze most is. Megszokhattuk, hogy mióta a Fidesz uralja az államapparátust, a sajtót, valamint az összes választást irányító és ellenőrző szervet, nem szégyellték szervezetten szállítani a határon túli (sokszor nem magyar anyanyelvű) szavazókat, élelmiszert osztottak, aminek eredetét nem mondták meg, és állami hirdetéseken népszerűsítették Orbán Viktort valamint a kormánypártot, amit ugyan szankcionáltak, de már nem számított a büntetés sokmilliós tétele, amikor továbbra is kint maradtak a jogsértő hirdetések. És kint vannak még most is, napokkal a választás után.
A mostani állapotok azonban nem ezeknek a sumákságoknak a folytatása és felerősítése miatt tarthatatlanok. Napok óta ugyanis nem lehet megnyugtató választ kapni olyan furcsaságokra, melyekre egy funkcióját ellátó államapparátusnak órákon belül válaszokat kellene adnia. Nem megyünk bele abba, hogyan fordulhattak elő olyan „tévedések” tömegével, melyeknek rendszerint az ellenzéki pártok voltak a kárvallottjai, a Fidesz pedig előnyt kovácsolt ezekből, hiszen a független szakértői vizsgálatra esély sincs, találgatni pedig veszélyes egy megerősödött Fidesz által uralt közéletben.
Ne legyen azonban kételyünk, hogy a Fidesz nem fogná magát vissza ellenzékben akkor sem, ha ennél jóval kevesebb bizonyíték lenne a kezében. Ha a Fidesz kiáltana csalást, híveik már az utcán lennének, és nem újraszámolást követelnének, hanem a teljesen új szavazás kiírásáért demonstrálnának. A jelenlegi kormánypárt ellenzékben is úgy viselkedett, mintha kormányon lenne, amire a 2002-ben elvesztett választások utáni demonstrációk szolgáltak legjobb példaként. Választási csalást emlegettek, holott előtte ők kormányoztak, a voksolás tisztaságáért pedig Pintér Sándor belügyminiszter felet. Ahogy most is.
Fotó: Twitter
Nem akarunk a dolgok elé vágni, hiszen nem tudhatjuk, mi történik majd a szombati kormányellenes tüntetésen. Az azonban bizonyos, hogyha az ellenzéki pártok valami okból kihátrálnak a felháborodott polgárok mögül, akkor végképp elveszítik a hitelességüket. A kormány próbál úgy viselkedni, mintha a választás tisztaságával kapcsolatos kételyek fel sem merültek volna, ám ha nem lesz átfogó vizsgálat az április 8-án történtek tisztázására (márpedig jó eséllyel nem lesz ilyen), akkor egész kormányzása alatt cipelheti a csalás gyanúját, az ellenzék pedig azt a bélyeget, hogy asszisztált mindehhez. Orbán pedig töretlenül hisz abban, hogy a győzteseknek soha nem kell megmagyarázniuk semmit, amit tesznek. Pedig, ahogy egy modern dakota közmondás tartja: „Az éjjellátó ellen legjobb fegyver, ha hirtelen felkapcsolod a villanyt.”