Nagyon nehéz lesz kordában tartani a miniszterelnökséget vezető Lázár Jánost, hiszen csak úgy árad belőle a sértettség. Székesfehérvári kormánybírálatát ugyan építészeknek tálalta, de nyilván tisztában volt azzal, hogy szavai eljutnak a keményen dolgozó kisemberekhez épp úgy, mint nagy kormányzati ellenlábasaihoz. Lázár már korábban is eljuttatott néhány fricskát pártbéli vetélytársaihoz, de ezúttal olyan nyíltan bírálta a miniszterelnök közvetlen környezetéhez tartozó politikusokat, hogy valószínűsíthető, ezúttal nem lehet a háttérben elsikálni ezeket a kemény beszólásokat.
Fotó: origo.hu
De vegyük csak sorra, mivel riogat minket, a magyar államapparátust vaskézzel irányító miniszter: Egyrészt cáfolta, hogy egyszerűsödött, illetve egységesebbé vált volna a bürokrácia Magyarországon az utóbbi öt esztendőben. Ezt Lázár János nélkül is tudtuk, igaz a kormányzati kommunikáció egészen másról harsogott eddig. Ha azonban maga a parancsnok állítja azt, hogy túl sok a ballaszt az állam képzeletbeli hajóján, és ezért nem tudunk gyorsnaszádként cikázni a nagyobb államok monstrumai között, akkor tényleg komoly a baj. Nem csak az a probléma, hogy Matolcsy György ígéretével ellentétben ma már nem söralátéthez, hanem a Sörgyári capricciohoz (stílusában Pepin bácsihoz) hasonlatos egy adóbevallás, hanem, hogy semmivel sem lett hatékonyabb az államigazgatás. Attól, hogy megtartották a lényegében funkció nélkül maradt megyei önkormányzatokat, ugyanakkor létrehozták a járási hivatalokat, csak átláthatatlanabbá és pazarlóbbá tették az állami gépezetet, és még nem beszéltünk arról a problémáról, amit Lázár is külön megemlített, tudniillik, a minisztériumok egymást gáncsolják személyes ellentétek és egyedi ambíciók miatt.
Tudjuk, hogy az elsődleges cél a közvetlen politikai vezetésből kiszorult pártelit funkcióba juttatása volt, de ez a bürokrácia útvesztőiben bolyongó magyar embereket nem igazán nyugtatja meg. Lázár már többször adott hangot annak az aggályának, hogy túl sokan kapnak az államtól fizetést, de a beígért államháztartási reform csak nem akart elindulni. Mivel a Fidesz szavazótábora látványosan összezsugorodott az utóbbi egy évben, nem engedheti meg magának a kormány, hogy a közvetlen környezetében kezdje sarabolni azokat az embereket, akik eddig úgy gondolták, hogy a megélhetésük a jobboldali kurzus hatalmon maradásától függ.
Lázár ugyanakkor életszerű magyarázatot adott arra is, miért vándorol el az országból egyre több fiatal. A hangzatos győzelmi jelentések és a kozmetikázott statisztikák ellenére a magyar lakosság életkörülményei nem javultak (sőt általában romlottak), a fizetések vásárlóértéke lefelé tendál, a képzett munkaerő pedig töredékét keresi meg annak a pénznek, amit ugyanazért a munkáért külföldön kapna. Ilyen őszinte beismerését annak, hogy gyakorlatilag a sarat dagasztotta a kormány öt évig, miközben folyamatosan elrugaszkodásról beszélt még nem hallottunk magas beosztású kormánytisztviselőtől.
Amíg Orbán Viktor szokásos pávatáncát ropja, addig az államapparátus tojástáncot jár, mert olyan gyengék már a rendszer tartópillérei, hogy egy komolyabb lábdobbanástól összeomolhat valamelyik kritikus állapotban lévő ágazat.
No, de jöjjön a legdurvább részlet Lázár öszödi ízeket idéző beszédéből! Azt állítja, hogy a polgármesterek azért ragaszkodnak ahhoz, hogy az építési hatóságként működhessenek a jövőben is az önkormányzatok, mert ez szerinte "befolyásolási pont és szívességi bank is". Burkolt beismerése ez gondolatfoszlány annak, hogy a Fidesznek komoly gondot okoz az a több száz polgármester, akik a kormánypártot képviselik helyben, és nekik kellett eddig az arcukat adniuk azokhoz a népszerűtlen és átgondolatlan intézkedésekhez, melyek erodálták a kormányzó párt tekintélyét. Mivel ők a párt hierarchiájának közepén, illetve alján vannak, esélyük sincs arra, hogy olyan befolyást szerezzenek, mint a kormányzati és parlamenti struktúrába beépült fideszesek, vagyis nincs sem mesés fizetésük, sem előrejutási lehetőségük. Ha elveszik tőlük a kis helyi mutyik lehetőségét is, akkor nem lesz semmi, ami a párt mellett tartsa őket, együtt fogják szidni a kormány intézkedéseit az elégedetlen helyiekkel.
Fotó: nepszava.hu
Szóval, riasztó állapotban van a magyar állam, a kormányzópárt és maga Lázár János is. Ha a miniszterelnökség vezetője folytatja kibeszélő show-ját, az tovább zsugoríthatja a kormány amúgy is mákszemnyi bizalmi tőkéjét. Lázár jól ismeri azokat az elhibázott döntéseket, melyek oda vezettek, hogy most már szinte képtelen megmozdulni az elhízott államgépezet, és tudja, miért nehéz úgy tenni, mintha bárki is kormányozna az országban. Amíg Orbán Viktor szokásos pávatáncát ropja, addig az államapparátus tojástáncot jár, mert olyan gyengék már a rendszer tartópillérei, hogy egy komolyabb lábdobbanástól összeomolhat valamelyik kritikus állapotban lévő ágazat. A jól mutató gazdasági paraméterek ellenére folyamatosak a megszorítások, így nem kaphat levegőt egyetlen olyan kizsigerelt ágazat sem, amelyek komoly áldozatokat hoztak azért, hogy a gazdasági mutatók pozitív tartományba forduljanak. Ezért vergődik az egészségügy, az oktatás, ezért nincs banki hitelezés, és ezért van kudarcra ítélve a nemzeti közműszolgáltató tevékenysége is.
A kormány illetékesei szerint nem kell kommentálni Lázár János szavait. Szerintünk sem. Más kérdés, hogy ők mivel indokolják ezt, mert szerintünk ezek a mondatok önmagukért beszélnek.
Az utolsó 100 komment: