A Fidesz utóbbi nyolcéves kormányzása alatt nagy előszeretettel állított elő olyan konfliktusokat, melyek célja kizárólag az volt, hogy a lényegi problémákról tereljék el a választópolgárok figyelmét. Manapság azonban már a törvényalkotást kizárólag a propagandának rendelik alá, ami komoly közjogi problémák eredője lehet. Úgy tűnik, hogy lassan egy egész politikusi generáció teszi magáévá azt a nézetet, hogy a lényeges társadalmi kérdések nem azért vannak, hogy megoldják azokat, hanem, hogy általuk kreált álproblémákkal eltereljék róluk a figyelmet.
Fotó: index.hu
Egyre aggasztóbb a magyar kormánytöbbség törvényalkotási gyakorlata. Szakmailag minősíthetetlen, a gyakorlatban szinte alkalmazhatatlan jogszabályok egész sora kerül ki a parlament falai közül, ezzel is a jelenlegi kormányzati munka minőségéről és szellemiségéről állít ki lehangoló bizonyítványt. Gondoljunk csak arra, mi értelme volt például a Stop Soros névre keresztelt szösszenetnek, melynek rendelkezéseit a gyakorlatban szinte lehetetlen alkalmazni, alkotmányos aggályok sorát veti fel, ráadásul nemzetközi jogszabályokba ütközik számos pontja. De itt van a mostani hajléktalantörvény is, amiről szintén elmondhatók a fenti állítások.
Van azonban egy olyan jogszabály-módosítás is, amely jóval korábbi eredetű, mint az áprilisi parlamenti választások után elfogadott fent említett két törvény. Ez az úgynevezett Lex CEU, amelynek elvileg a felsőoktatás egészére kellene vonatkoznia, ám, mint a törvény neve is elárulja, egyetlen célja a Közép-európai Egyetem magyarországi működésének ellehetetlenítése. Kezd az lenni az ember érzése, hogy a hazai jogalkotást kizárólag az motiválja, hogy minél több problémát generáljanak lehetőleg olyan területeken, ahol addig minden jól ment, amíg a politika bele nem piszkált az ügyekbe.
A Közép-európai Egyetem elleni hecckampány célja az volt, hogy az Orbán-kormány bebizonyítsa: Bármilyen indokkal, bármilyen eszközzel, és bárkit képesek elüldözni ebből az országból.
A CEU nemzetközi összehasonlításban a legjobb hazai egyetem, amely ráadásul a magyar mellett amerikai diplomát is ad. Vonzerejét a nemzetközisége, a nyitottsága, és az egyetem falai között folyó magas szintű szakmai munka adja. Ezek a jellemzők épp azért állnak antagonisztikus ellentétben a kormányzat szándékaival, mert a Fidesz bezárkózó politikát folytat, a szakértelmet, a tudomány autonóm törekvéseit pedig inkább bünteti, mint honorálja. Bár az alapító Soros Györgyhöz alig van köze az intézménynek, a hazai vezető politikai elit álságos viselkedése jól mutatja, hogy mindent szeretnének elűzni innen, ami modern, innovatív, előremutató.
Maga a Lex CEU olyan örvény, amely csak arra jó, hogy magába szippantson mindent, ami valaha jó, érdekes, sőt különleges volt Magyarországon. Egy múltba révedő, a magyar történelem legsötétebb időszakait idéző politikai szemlélet mellett nem maradhat meg egy olyan szellemi műhely, amely valódi válaszok kutatására ösztönzi a hallgatóit. A törvény csak arra volt jó, hogy általa sokat lehessen beszélni a kormányhoz közeli médiában a CEU-ról, megbélyegezni azokat a szervezeteket, egyéneket, akik e provokatív törvény kapcsán kiálltak a nyugati típusú oktatás, az egyetemi autonómia, és a liberális demokrácia értékei mellett. A Közép-európai Egyetem elleni hecckampány célja az volt, hogy az Orbán-kormány bebizonyítsa: Bármilyen indokkal, bármilyen eszközzel, és bárkit képesek elüldözni ebből az országból.
Fotó: 24.hu
A jogszabály tehát, amely előidézte ezt a helyzetet csak arra kellett, hogy hosszú alkudozások, háttérmegbeszélések, lobbizások után is tudatosítsa a Fidesz híveiben, hogy a "Soros egyetemnek" távoznia kell Budapestről. Akinek pedig el kell futnia, az ő logikájuk szerint biztos van valami bűne. Azért példaértékű a CEU körüli huzavona, mert rávilágít a magyar kormány által csúcsra járatott politikai cinizmus minden részletére. Egy látszólag értelmetlen törvénnyel destabilizálja azt az intézményt, melyet el kíván üldözni, majd úgy tesz, mintha hajlandó lenne a kompromisszumra, végül hajthatatlanságával azt demonstrálja, hogy az amerikai kormány nyomásának sem enged. Ügyesen kitervelt provokáció, amely a törvénynek álcázott kormánypropagandát szolgálja. Ahogy egy dakota bölcsesség tartja: „Bármilyen kemény a fejed, ne gondold, hogy az ellenség tomahawkja csak úgy lepattan majd róla.”
Az utolsó 100 komment: