A Fidesz úgy tesz, mintha nem is rúgta volna össze a port saját pártcsaládjának tagjaival. Használják ugyanis az Európai Néppárt nevét, logóját, eszközeit, mintha nem kiabáltak volna kígyót, békát, Soros Györgyöt az EPP politikusaira azután, hogy nagy többséggel felfüggesztették a magyar kormánypárt tagságát a pártszövetségben. Mindezt megspékelik azzal, hogy az EP választási kampányra olyan programmal fordulnak rá, amely finoman szólva sem kompatibilis az európai kereszténydemokraták által vallott nézetekkel.
Fotó: civilhetes
Bár a Matteo Salvini olasz belügyminiszter által szervezés alatt lévő populista, szélsőjobbos nemzetközi politikai formációhoz egyelőre nem csatlakozik a Fidesz, a barátkozás tovább folyik Orbán Viktor és az Északi Liga vezetője között. Kövér László házelnök (a nemzet bajsza) római látogatásán azt nyilatkozta, hogy a Fidesz az Európai Néppártban képzeli el a jövőjét, Matteo Salviniék új szövetségével is jó viszonyt fognak ápolni. Kövér szerint az álláspontjuk ott találkozik, hogy az EPP-nek nyitottnak kell lennie a tőlük jobbra lévő politikai erők felé is, nem csak balra. Ezzel részben az EPP-t is felértékelik, részben alternatívákat is nyithatnak a választók előtt, hogy milyen Európát is akarnak valójában.
Eléggé fából vaskarika az, amit Kövér mond, de a lényeg benne van. A Fidesz ugyanis arra számít, hogy az EPP idővel felhagy azzal az elvével, hogy nem fogad maga közé rasszista pártokat, illetve kiveti maga közül azokat, akik tevékenyen részt vesznek saját hazájukban a demokratikus intézményrendszer leépítésében. Kövér, és természetesen Orbán is hisz abban, hogy a szélsőjobb, valamint a jobbközép között létre lehet hozni egy hidat, amelyen oda-vissza lehet közlekedniük olyan politikusoknak, mint például ők. Ez a felvetés hasonlatos lenne ahhoz, hogy a kommunista gyökerű, proletárdiktatúrában hívő pártok természetes szövetségesei lehetnek a szociáldemokrata pártoknak.
Ennek lehetetlenségére épp Magyarországon láthatunk egy ékes példát. A Thürmer Gyula vezette zsigeri kommunisták ugyanis évek óta a Fidesz pincsikutyájaként ugyanazokkal a szólamokkal kampányolnak, mint az egyre szélsőségesebb elveket valló magyar kormánypárt. Sokkal valószínűbb tehát manapság, hogy egy szélsőbalos párt szövetségre lép egy szélsőséges elvekkel kampányoló jobboldalival, minthogy azt feltételezzük, hogy a demokratikus intézményeket alapvetésnek tartó jobbközép vagy balközép pártok összebútoroznak a széleken található pártokkal.
Most nyer igazán értelmet tehát, hogy Orbán számára miért volt fontos elkerülni a kizárást, és miért értékeli sikerként, hogy „csak” felfüggesztette az Európai Néppárt a Fidesz tagságát. Orbán ugyanis így nyert egy kis teret és időt ahhoz, hogy a pávatáncát kiteljesítse a májusi választásokig. Úgy tud kampányolni, mintha még mindig a néppártiak csoportjához tartozna, és úgy tud Salvinivel bratyizni, hogy a szövetségük hitelesnek tűnjön annak ellenére, hogy a Fidesznek esze ágában sincs elköteleznie magát az olasz belügyminiszter által építgetett pártszövetséggel.
Ezt a szédületes pávatáncot saját szavazóik elkápráztatására találták ki. A Fidesz hívei számára ugyanis fontos a legerősebb európai pártszövetséghez tartozás tudata, ugyanakkor igényük van az euroszkeptikus formációkkal való együttműködésére is. Orbán saját sajtója már többször sulykolta a párt követői agyába azt a meglehetősen irracionális feltételezést, mely szerint a Fidesz vezetője lehet majd a királycsináló az EP választásokat követő politikai alkudozások során. Nehéz ugyanis elképzelni olyan arányok kialakulását a mostani erőviszonyok ismeretében, amelyben a Fidesz 10-12 képviselője billentheti majd el a mérleg nyelvét, amikor a legfontosabb pozíciók jelöltjeiről kell majd szavazni.
Nem akarunk az események elé vágni, de azért érdemes eljátszani azzal a gondolattal, mi történik akkor, ha a Fidesz mandátumainak száma nem oszt, és nem szoroz majd az Európai Bizottság elnökének megválasztásánál, ugyanakkor a populisták sem bírnak különösebb befolyással a folyamatokra. A Fidesz az után a brutális kampány után, amit most indított útjára Orbán Viktor - migránsozással, Brüsszel elleni szabadságharccal, aláírásgyűjtéssel stb. – nem gondolhatja komolyan, hogy az Európai Néppárt nyitva hagyja az ajtaját a magyar kormánypárt előtt.
Fotó: hvg.hu
Sokkal valószínűbb, hogy a választások után végképp kiadják a Fidesz útját, így, ha Salvini nem üt össze egy hatékony, nagy létszámú pártszövetséget addig, Orbán és a Fidesz teljesen súlytalanná válik az európai politikai erőtérben. A nagy elánnal eljárt pávatánc tehát igazából annak a leplezése, hogy mindent egy lapra feltéve próbálja túlélni ezt a nem túl kedvező osztást a magyar kormánypárt és vezetője. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „Ha egy töltényed maradt a csatában, és két felfegyverzett lovas vágtat feléd, jobb, ha azt az egy lövést se adod le, hanem inkább megadod magad.”