„Ne oda korcsolyázz, ahol a korong éppen van, hanem ahol lesz.”- idézte egyik évértékelőjében a magyar miniszterelnök Wayne Gretzkyt a világhírű kanadai jégkorongozót. Ez nem egy szokásos fiktív dakota közmondás volt, hanem pontosan rávilágított Orbán Viktor taktikai érzékére. A nyáron elkezdett kerítésépítéssel ugyanis jó előre gondolkodott, és olyan helyzeti előnybe navigálta magát, amire európai kollégái csak most döbbennek rá. Saját szavazóinak jól eladta a kerítést, a szomszéd országokat pedig lényegében megzsarolta azzal, hogy folyamatosan lebegteti Magyarország „légmentes” lezárását a migránsok elől.
Fotó: index.hu
1. A játék legkegyetlenebb eleme az, hogy emberi sorsokkal üzletel. Orbán arra játszik, hogy aki meghatározza a migránsok mozgásának irányát, az előnyösebb helyzetbe jut, mint a szomszédos országok, akik elszenvedik ennek az iránymódosításnak a következményeit. A szerb-magyar határra épített műszaki zár egyik funkciója az volt, hogy Szerbiát döntési kényszerbe hozza, így kénytelenek legyenek Horvátország felé terelni a menekülteket. Az persze várható volt, hogy a migránsok döntő hányada ismét Magyarország felé veszi az irányt, de ezt is a maga javára fordította a miniszterelnök. Egyrészt bebizonyította, hogy egy kerítéssel el lehet terelni egy szakaszról a menekülteket, másrészt a felszínen tartotta a miigránskérdést, ami számára rengeteg politikai előnnyel jár.
2. Innen jön Orbán Viktor csiki-csukijának második eleme. Hetek óta lebegteti ugyanis, hogy hasonlóan jár el a horvát szakaszon, ahogy a szerb-magyar határnál, vagyis, kerül, amibe kerül, fizikailag teszi lehetetlenné, hogy nagyobb csoportokban Magyarország területére lépjenek a délről érkezők. Ha ezt meglépi, rendkívül kellemetlen helyzetbe hozza Horvátországot, Szlovéniát és Szerbiát, ugyanakkor az sem elképzelhetetlen, hogy a menekültek egy része Románián át próbálna nyugatra jutni, aminek Viktor Ponta nem igen tapsolna. A magyar miniszterelnök most végighaknizza az összes érintett országot, és benyújtja a számlát. Nem tudjuk, mit kér cserébe (gyanítjuk, hogy politikája támogatását az EU-ban), de biztos, hogy ára van annak, hogy ne léptesse életbe a teljes határzárat.
Fotó: gyerekjatekok.hu
3. Ezzel persze kijátssza az osztrák és német kártyát is, hiszen amennyiben a sógorok és/vagy a németek lezárnák a határaikat a menekültáradat láttán, akkor Orbán Viktor is biztosan minden határátkelőt és vasúti folyosó elreteszelne, nehogy a nyakán maradjanak a Horvátország felől beérkező menekültek. Zákánynál már elkészítették a röszkeihez hasonló drótos tehervagont, amelyet a határra tolva hasonló helyzetet idéznének elő, mint amilyen a horgosi csatához vezetett. Orbán Viktor még engedi a kuktából a gőzt, ám ha minden rést betöm, akkor nagy robbanás lehet. Tudja ezt Faymann, Merkel és Milanovics is, ezért rendkívül óvatosan tárgyalnak Orbánnal.
4. A GYODA kihúzása – és később a szerbiai szakaszról már ismert magas kerítés felépítése – egyelőre még nem történt meg minden érintett szakaszon, ezért van még lehetőség arra, hogy kompromisszum szülessen az érintett felek között. Gyanítható, hogy Orbán azt szeretné elérni, hogy Magyarország mentesüljön a kvótarendszer előírásai alól, így belpolitikai értelemben teljes győzelmet arasson. Számára ugyanis visszalépés lenne, ha makacsul megvívott szabadságharca ellenére mégis be kéne fogadnia néhány száz, esetleg néhány ezer menekültet. A miniszterelnök kinyilvánította, hogy a migránsokkal kapcsolatban semmiféle kompromisszumra nem hajlandó, így lényegében egy platformon van a Jobbikkal, és rendíthetetlenebb ebben a kérdésben, mint több európai ország szélsőjobboldali csoportosulása.
Fotó: index.hu
5. És itt jön a legveszélyesebb vonása Orbán Viktor játszmájának. A CSU (Bajor Keresztényszociális Unió) vezetőinél tett látogatásával lényegében közvetlenül beavatkozott a német belpolitikai csatározásokba, és tett egy lépést abba az irányba, hogy Angela Merkelt szövetségesein keresztül kényszerítse egy radikálisabb fellépésre a migránsokkal szemben. Távlati célja az, hogy az európai mérsékelt jobboldalt radikalizálja, a menekültek iránti megértést és szolidaritást lényegében baloldali és liberális tévelygéssé minősítse az általános közfelfogás a nyugati demokráciákban is. Amennyiben ez sikerülne neki, akkor a kerítésekkel elindított csiki-csukijával közvetlenül tudná befolyásolni az uniós tagországok politikai viszonyait, kedvére válogathatna a szövetségesek között, és a jelenleginél jóval nagyobb súllyal esne latba a véleménye minden fontosabb uniós kérdésben. Ha ezt elérné, Európában nem csak kerítések épülnének, de több országban megismétlődnének a demokratikus jogállam leépítésének azok a fokozatai, melyeket 2010 óta a magyar polgárok már jól ismernek.Ahogy egy dakota bölcsesség fogalmaz: "Csak az első sátorrudat nehéz kirúgni a helyéről,a többi már összecsuklik magától."